چهارشنبه 3 آذر 1400 – 11:15

قیمت بیت کوین بعد از افت ۴ درصدی در طول هفته گذشته به تعادل رسیده است. این رمزارز در زمان نوشتن گزارش در اطراف ۵۶٫۵ هزار دلار معامله می‌شود و طبق تحلیل‌های تکنیکال می‌تواند تا محدوده ۶۳-۶۰ هزار دلاری بالا بیاید.
تحلیلگران بر این باورند که به احتمال زیاد حجم معاملات در بازار رمزارز ها کاهش خواهد یافت، چون‌که بازارهای آمریکا به خاطر تعطیلات روز شکرگزاری از روز پنجشنبه تعطیل خواهند بود. ظاهراً در سه سال گذشته، نوسانات بازار در دوره تعطیلات روز شکرگزاری کاهش یافته است.
در این میان شاخص ترس و طمع بیت کوین به پایین‌ترین سطح از اواخر ماه سپتامبر رسیده است. این شاخص نشان می‌دهد که بازار در فاز ترس قرار دارد و از دید تحلیلگران مخالف روندی، به زودی شاهد ورود خریداران به بازار خواهیم بود. معمولاً در بازارهای صعودی، شاخص ترس و طمع نشان‌گر طمع بالای بازار خواهد بود و در دوره‌های کوتاه هم بازار وارد فاز ترس خواهد شد. درست همانند اتفاقی که در بهار امسال افتاد.

نمودار ترس و طمع بیت کوین

نمودار ترس و طمع بیت کوین

در مقابل، رشد ارزش دلار آمریکا می‌تواند برای بیت کوین دردسر ساز باشد. دلار آمریکا در طول چند هفته گذشته تقویت شده است. از دید بازار، فدرال رزرو آمریکا تا پایان سال ۲۰۲۲ دو مرتبه نرخ بهره را افزایش خواهد داد و احتمال افزایش سوم نرخ بهره در ماه دسامبر ۲۰۲۲ هم به ۴۰ درصد رسیده است. اگر رشد ارزش دلار آمریکا ادامه یابد، قدرت خریداران بیت کوین هم پایین خواهد آمد.