یکشنبه 30 آبان 1400 – 9:41

ارزیابی هفتگی سایت کیتکو از بازار اونس طلای جهانی

ارزیابی هفتگی کیتکو

طبق ارزیابی هفتگی سایت کیتکو (Kitco News) هر چند که فعالین حرفه‌ای بازار انتظار باقی ماندن قیمت اونس طلای جهانی در بالای سطح شکست را دارند، اما به نظر می‌رسد که در میان‌مدت طلا بدون روند مشخصی نوسان خواهد کرد.
قیمت اونس طلای جهانی نتوانسته به رالی صعودی دو هفته پیش ادامه دهد. با این حال از آنجایی که قیمت اونس طلای جهانی در بالای حمایت‌های کلیدی قرار گرفته، بسیاری از تحلیلگران به آینده بازار خوش‌بین هستند. طلا در نزدیکی اوج قیمتی پنج ماه اخیر نوسان می‌کند.
این هفته ۱۷ فعال حرفه‌ای (Wall Street) در ارزیابی هفتگی سایت کیتکو شرکت کرده‌اند. ۴۷ درصد شرکت‌کنندگان انتظار دارند که روند بازار در هفته پیش رو صعودی باشد. ۲۴ درصد دیگر انتظار دارند که روند بازار در میان مدت نزولی باشد و ۲۹ درصد دیگر هم بر این باورند که بازار بدون روند یا خنثی خواهد بود. خوش‌بینی فعالین حرفه‌ای به آینده بازار طلا به طور قابل‌توجهی کاهش یافته است. در ارزیابی هفته گذشته ۸۳ درصد فعالین حرفه‌ای انتظار افزایش قیمت را داشتند، اما این هفته به ۴۷ درصد کاهش یافته است. در این میان ۱۰۵۷ سرمایه‌گذار خرد (Main Street) در نظرسنجی آنلاین شرکت کرده‌اند. ۷۱ درصد طرفدار روند صعودی، ۱۵ درصد طرفدار روند نزولی و ۱۴ درصد هم طرفدار بازار بدون روند بودند.
بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که با تشدید فشارهای تورمی، قیمت اونس طلای جهانی هم بالا خواهد آمد. اخیراً داده‌های تورمی آمریکا نشانگر سریع‌ترین رشد تورم در چند دهه اخیر بودند. در همین حال نرخ رشد تورم کانادا هم به بالاترین سطح در ۱۸ سال اخیر رسیده است.
بیل باروچ (Bill Baruch) رئیس شرکت Blue Line Futures
“من انتظار پولبک اونس طلای جهانی به ۱۸۳۰ دلار را دارم و هنوز این اتفاق نیفتاده است. تا زمانی که طلا در بالای این حمایت قرار دارد، روند طلا صعودی خواهد بود.”
اوله هانسن (Ole Hansen) استراتژیست بازار کالا در Saxo Bank
از دید هانسن عملکرد طلا در هفته گذشته نسبتاً قوی بوده است. با این حال او معتقد است که برای احیای رالی صعودی، باید تقاضا برای صندوق‌های قابل معامله طلا افزایش یابد.
کولین سیزینسکی (Colin Cieszynski) استراتژیست ارشد بازار SIA Wealth Management
این فعال حرفه‌ای به روند صعودی اونس طلای جهانی خوش‌بین است، چون‌که هنوز فشارهای تورمی از بین نرفته‌اند و “طلا به خوبی در بالای سطح شکست اخیر در نوسان است.” نوسان بازار در بالای سطح شکسته شده مقاومتی می‌تواند به معنی تثبیت قیمت در بالای آن باشد.
آدریان دی (Adrian Day) مدیر شرکت سرمایه‌گذاری آدریان دی
آدریان دی انتظار دارد که فاز خنثی فعلی بازار کوتاه و کم عمق باشد. “انتظارات بازار در حال تغییر است و با افزایش مخارج دولت آمریکا، تشدید فشارهای تورمی در آمریکای شمالی و اروپا و اشتباه رئیس بانک مرکزی اروپا در ارزیابی وضعیت فعلی به زودی شاهد حرکت سریع و بزرگ طلا تا پایان سال میلادی خواهیم بود.”
نیکولاس فرپل (Nicholas Frappell) مدیر شرکت ABC Bullion
این فعال حرفه‌ای انتظار دارد که قیمت اونس طلای جهانی در معاملات هفته پیش رو عملکرد ضعیفی داشته باشد، چون‌که قیمت اونس طلای جهانی نتوانسته از ۱۸۷۳ دلار عبور کند. “اگر قیمت اونس طلای جهانی از این مقاومت عبور نکند، روند کوتاه‌مدت بازار نزولی خواهد شد، به خصوص که شاخص دلار آمریکا هم اخیراً به حمایت خورده است.”
مارک چندلر (Marc Chnadler) مدیر شرکت Bannockburn Global Forex
چندلر به حمایت ۱۸۵۰ دلاری تمرکز کرده است. از نظر او رشد ارزش دلار آمریکا می‌تواند در میان مدت برای خریداران طلا دردسر ساز باشد. “به نظر می‌رسد که قدرت روند بازار در حال تغییر است، اما اندیکاتورهای هفتگی از رشد بیشتر بازار حکایت دارند. تا وقتی‌که حمایت ۱۸۵۰ دلاری موقعیت خود را حفظ کرده، بازار می‌تواند تا محدوده ۱۹۱۵-۱۹۰۰ دلاری حرکت کند. اما اگر طلا به زیر ۱۸۵۰ دلار عبور کند، تا ۱۸۳۲ و شاید به ۱۸۲۰ دلار هم پایین بیاید.”