با ریزش بازار، اتریوم نیز پایین‌تر از محدوده ۳ هزار دلار و حتی پایین‌تر از محدوده ۲۸۰۰ دلار قرار گرفت اما مجددا توانست محدوده ۳ هزار دلار را پس بگیرد.

عدم‌ قطعیت‌ها همچنان وجود دارند و همین امر ممکن است سبب شود واکنش‌های افراطی از معامله گران شاهد باشیم.

موجودی اتریوم در صرافی‌ها
نمودار موجودی اتریوم در صرافی‌ها

در اصلاح قیمتی اخیر ورود سرمایه اتریوم به صرافی‌ها افزایش یافت که می‌تواند نشانه از این باشد که معامله گران اتریوم‌های خود را فروخته‌اند. با این حال موجودی اتریوم در صرافی‌ها در روند نزولی باقی مانده است که می‌تواند نشانه خوبی برای کاهش فشار فروش باشد.

MVRV
نمودار MVRV

در طرف دیگر MVRV  هفت روزه اتریوم (نسبت ارزش بازار به ارزش تحقق یافته) که ضررسود کوتاه مدت هولدرها را نشان می‌دهد در منطقه کمتر از ارزش واقعی (Undervalue) قرار گرفته است چرا که تقریبا تمام هولدرهای کوتاه مدت اتریوم در حال حاضر در ضرر هستند. این مسئله می‌تواند فرصت خوبی برای جهش قیمتی ارائه دهد.

رشد شبکه
نمودار رشد شبکه اتریوم

رشد شبکه اتریوم در چند ماه اخیر راکد بوده است. حتی زمانی که قیمت به کف رسیده بود. فعالان شبکه حتی زمانی که قیمت در حال رشد بود، در منطقه رنجی بودند. این واگرایی معمولا نشانه خوبی نیست.

احتمالا دلیل عمده این رویداد بخاطر رشد رمزارزهایی لایه اول مثل AVAX،FTM و ATOM بوده است. کاهش تدریجی در سفته بازی‌های توکن‌های NFT می‌توان از جمله دلایل راکد بودن رشد شبکه باشد.

طبق معمول اگر جای بهتری وجود داشته باشد که فرصت‌های سفته بازی مناسب‌تر، ارزان‌تر و با ROI بیشتر (نرخ بازگشت سرمایه ) داشته باشد، افراد به آن سمت خواهند رفت و در حال حاضر اتریوم چنین جایی نیست.

آدرس‌های فعال روزانه (DAA)
نمودار آدرس‌های فعال روزانه

در حالی که رشد شبکه اتریوم در چند ماه اخیر رشد چندانی نکرده بود اما آدرس‌های فعال روزانه Daily Active Addresses) در ۶ ماه اخیر فعالیت خوبی داشتند که نشان‌دهند سلامت خوب شبکه است.

موجودی استخراج کنندگان
موجودی استخراج کنندگان

استخراج کنندگان اتریوم با افت اخیر قیمت دستپاچه نشدند و در عوض همچنان اتریوم‌های استخراج شده خود را نگهداری می‌کنند. موجودی اتریوم‌های استخراج کنندگان به سقف ۶ ماهه خود رسیده است.

خلاصه

اکثر سفته بازارن به سمت دیگر رمزارزها که ROI بهتری دارند حرکت کردند و همین امر سبب شده رشد شبکه اتریوم راکد شود.
با این حال معیارهای درون زنجیره‌ای دیگر کمی امیدها را افزایش داده است چرا که DAA همچنان فعال هستند و دست‌های قوی همچنان حاضر هستند و موجودی اتریوم در صرافی‌ها روند نزولی دارد.

در سمت دیگر MVRV کوتاه مدت ۷ روزه احتمالا جهش قیمت را می‌دهد اما در عمل تا زمانی که به رویداد مهم سفته بازانه بعدی، یعنی انتقال به مکانیزم اثبات سهام (POS) در سال ۲۰۲۲ نزدیک نشویم، احتمال رالی قیمتی جدید بعید به نظر می‌رسد.

منبع: santiment

جهت پیگیری اخبار و تحلیل های فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرامی UtoFX بپیوندید.