• بازار رمزارزها از سقف قیمتی هفته گذشته خود ۱۳% افت کرد.
  • میزان لیکوئید شدن در معاملات بیت کوین به ۲۷۴ میلیون دلار رسید.
  • درصد موجودی اتریوم در صرافی‌های متمرکز با کاهش چشم گیری مواجه شد.
  • سولانا پس از برگزاری کنفرانس Breakpoint، با اصلاح قیمتی مواجه شد.
  • لونا علی‌رغم توکن سوزی ۱۰ درصدی، اصلاح قیمتی شدیدی را تجربه کرد.
  • تقاضا برای توکن‌های غیر مثلی Bored Ape Yacht Club و مشتقات آن مثل Mutant همچنان بسیار بالا است.

جدیدترین تغییرات در بزرگترین شاخص‌های بازار:

شاخص S&P 500: قیمت ۴۷۰۰ ، رشد ۰.۳۹ درصدی

شاخص نزدک (Nasdaq): قیمت ۱۵۹۷۳، رشد ۰.۷۶ درصدی

طلا: ۱۸۵۰ دلار، افت ۰.۶۷ درصدی

نفت خام (WTI): قیمت ۸۰.۷۶ دلار، افت ۰.۱۵ درصدی

بازده اوراق خزانه داری ۱۰ ساله: ۱.۶۳۵ درصد، رشد ۰.۱۴ درصدی

جدیدترین تغییرات در بازار رمزارزها:

بیت کوین: ۶۰۵۱۰ دلار، افت ۵.۳۷ درصدی

 اتریوم: ۴۲۶۶ دلار، افت ۶.۶۶ درصدی

 اتریوم/بیت‌کوین (ETHBTC): 0.703 افت ۱.۹۷ درصدی

 دامیننس بیت‌کوین: ۴۳.۷۲ درصدی، رشد ۰.۸۱ درصدی

فشار گسترده فروش در بازار

علی‌رغم این که امروز شاهد رشدی در بازارهای مالی سنتی بودیم، دارایی‌های دیجیتال با فشار فروشی همراه شدند. ارزش کل بازار رمزارزها تقریبا از سقف قیمتی ۱۳.۵% افت کرد و از ۲.۹۵ تریلیون دلار به ۲.۵۵ تریلیون دلار رسید.

شاخص دلار به بالاترین سطح از ماه ژوئیه سال ۲۰۲۰ رسید. احتمالا با رشد دلار، فشار فروش در بازارهای رمزارز بیشتر خواهد شد.

میکل مورچ، مدیر اجرایی و مدیریت ریسک شرکت سرمایه گذاری ARK36، در یادداشتی نوشت “اصلاح ۸ درصدی برای بازاری همچون بازار رمزارزها، اصلاحی عادی است. افت شدیدی قیمتی می‌تواند منجر به شیک‌اوتی شود که به سلامت بازار کمک می‌کند و در میان مدت برای روند صعودی بازار مفید است. با تقویت دلار و به دلیل شرایط اقتصاد کلانی، بیت کوین با فشار فروشی مواجه شده و سرمایه گذاران انتظار نواسانات بیشتر و اصلاح عمیق‌تری در کوتاه مدت برای این رمزارز دارند.”

  • توضیح: بولیش (Bullish)بریش (Bearish) شیک‌اوت به هر گونه نوسان سریع در قیمت‌ها اطلاق میشود که موجب تمایل سهامداران به خرید یا فروش می‌شود.

بیت کوین BTC

طبق داده‌های Coinglass، در پی ریزش بازار تقریبا ۲۷۴ میلیون دلار در معاملات خرید بیت کوین لیکوئید شدند.

مارتا ریس، رئیس بخش تحقیقات موسسه BEQUANT بیان کرد: نرخ‌های واقعی در کف‌های تاریخی قرار گرفتند و همانطور که در رشد بازده اوراق کوتاه مدت مشاهده شده، احتمالا تورم با سرعت بیشتری افزایش خواهد یافت. در سه ماهه چهارم، شرکت‌ها هزینه‌هایشان را به دلیل تقاضای بالا به مشتریان انتقال می‌دهند. تلاش برای بازده بیشتر بدون شک ادامه خواهد داشت و به نظر ما حمایت ۶۰ هزار دلار برای بیت کوین منطقه مناسبی است.”

اندیکاتور Hash Ribbon، که توسط Charles Edwards معرفی شده، هنوز سیگنال فروش صادر نکرده است. این معیار همچنان شبیه به اوایل سال که قیمت بیت کوین حوالی ۳۰ هزار دلار بود، سالم به نظر می‌رسد. (اندیکاتور Hash Ribbon، یکی از اندیکاتورهای پرکاربردی است که برای شناسایی کف قیمت بیت‌کوین و یافتن بهترین فرصت‌های خرید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اتریوم ETH

قیمت اتریوم به کف ۴۱۰۸ دلار رسید. علی‌رغم سقوط موقتی قیمت اتریوم، قیمت اتریوم و معیارهای فاندامنتال این رمزارز با هم در یک راستا نیستند.

میزان دارایی‌های قفل شده (TVL) در اتریوم همچنان رو به افزایش است و تعداد آدرس‌های اتریوم (ETH) که موجودی حسابشان صفر نیست (non-zero balance) سقف‌های تاریخی جدیدی ثبت می‌کند. در پی بروز رسانی هارد فورک لندن، در اتریوم شاهد توکن سوزی هستیم. سلبریتی‌ها مقدار زیادی در NFTهای شبکه اتریوم سرمایه گذاری کرده‌اند. توسعه دهندگان همچنان محصولات خلاقانه‌ای به بازار ارائه می‌دهند و فعالیت‌ها در شبکه اتریوم روند صعودی بلند مدتی را نشان می‌دهد.

به گزارش گلاسنود در بحبوحه سقوط بازار، مقدار زیادی از موجودی اتریوم که در صرافی‌ها متمرکز نگهداری می‌شد، از این صرافی‌ها خارج شد. هنوز مشخص نیست آیا این اتریوم‌ها از صرافی‌ها متمرکز به کیف پول‌های صرافی‌ها واریز شدند و یا نهنگ‌ها اتریوم‌های خود را برای نگهداری بلند مدت به کیف پول سرد خود انتقال دادند.

میزان اتریوم‌های نگهداری شده در صرافی‌ها متمرکز به پایین‌ترین سطح از ماه مه سال ۲۰۱۸ رسیده است.

سولانا SOL

سه‌شنبه صبح (دیروز) سولانا حوالی ۲۱۴.۴۷ دلار معامله می‌شد. هفته گذشته رویداد Breakpoint در لیسبون پرتغال برگزار شده بود. در این کنفرانس بنیاد سولانا در مورد رویداد‌های مهمی که از سال پیش برای این رمزارز رخ داده، صحبت شد. این رویدادها شامل افزایش تعداد پروژه‌ها و توسعه‌‌دهندگانی که با بلاک چین سولانا همکاری کردند، افزایش پذیرش کیف پول فانتوم، افزایش معاملات NFTها و تزریق فراوان سرمایه به این اکوسیستم بودند.

تعداد آدرس‌های فعال کیف پول و کارمزد تراکنشات در شبکه سولانا افزایش چشم گیری داشته است. ارزش بازار به مجموع دارایی قفل شده (TVL) در سولانا حوالی ۵.۰۲ رسیده که منجر شده از این لحاظ سولانا گرانترین لایه اول محسوب شود.

لونا LUNA

در بین ۴ دارایی گفته شده، لونا (Luna) بیشترین افت را داشته و تقریبا ۱۹% از سقف قیمتی ۱۰ نوامبر خود فاصله گرفته است. پیش از این اصلاح قیمتی در لونا، بروز رسانی این شبکه توسط جامعه این رمزارز تایید شده بود. در این بروز رسانی پیشنهاد سوزانده شدن تقریبا ۸۸ میلیون توکن لونا از خزانه داری این جامعه برای صدور UST ارائه شده بود. همانطور که در نمودار پایین می‌بینید میزان لونای سوزانده شده به سطوح بی سابقه‌ای رسیده است.

در ماه‌های آینده صدها پروژه در اکوسیستم ترا (Terra) راه اندازی خواهند شد. این مسئله می‌تواند تقاضا برای UST را افزایش دهد و سبب شود تعداد لونا بیشتری سوزانده شود. UST الگوریتم استیبل کوینی است که توسط سوزانده شدن LunaUST پشتیبانی می‌شود.

علی‌رغم این که سقوط لونا برای سرمایه گذاران دردناک بوده اما این ریزش نسبت به ریزش ماه مه چندان زیان نبود. دلیل این مسئله را می‌توان افزایش تقاضای جامعه خزانه داری برای صدور UST قلمداد کرد.

 

توکن‌های غیر مثلی NFT

تقاضا برای توکن‌های غیر مثلی Bored Ape Yacht Club و مشتقات آن مثل Mutant همچنان بسیار بالا است. داده‌های معاملاتی OpenSea و Solanalysis از برترین پروژه‌های سولانا و اتریوم در جدول پایین نشان داده شده است:

منبع: blockworks.co