مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه – تاریخ ۵ آذر (۲۶ نوامبر)

  • سلطه ریسک گریزی در بازار

حرکت به سمت دارایی‌ها امن، منجر شده ارزهای حساس به ریسک و شاخص‌های بازار سهام افت شدیدی داشته باشند. بازده اوراق ۱۰ ساله خزانه داری نیز افت کرده است. گزارش‌ها در مورد گونه جدید ویروس کرونا که در آفریقای جنوبی کشف شده و احتمالا در برابر واکسن‌ها مقاوم است منجر شده سرمایه گذاران به سمت دارایی امن حرکت کنند. در تقویم اقتصادی داده چندان مهمی وجود ندارد و فعالان بازار بر فضای ریسک تمرکز کردند.

شاخص نیکی ۲۲۵ تقریبا ۳% و شاخص FTSE و DAX در بازگشایی بازار اروپا تقریبا ۲% افت کردند. معاملات آتی بازار سهام آمریکا به دلیل تعطیلات عید شکرگزاری زودتر بسته می‌شوند و در حال حاضر بین ۱.۶ تا ۱.۳ درصد افت داشتند. بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه داری ایالات متحده بیش از ۵ درصد کاهش یافته است.

جفت ارز EURUSD روز پنج‌شنبه رشد نسبی داشت و امروز بالاتر از محدوده ۱.۱۲۵۰ معامله می‌شود.

ریسک گریزی منجر شده جفت ارز AUDUSD و NZDUSD هر تقریبا ۱% افت داشته باشد. چشم انداز تقاضا برای انرژی رو به وخامت است و نفت WTI بیش از ۴% افت کرده است. جفت ارز USDCAD در بالاترین سطح از اواخر اکتبر و حوالی ۱.۲۷۵۰ معامله می‌شود.

جفت ارز GBPUSD حوالی ۱.۳۳۰ معامله می‌شود. انگلیس پروازها به ۶ کشور آفریقای جنوبی را تعلیق کرد.

با قدرت گرفتن ین (JPY) جفت ارز USDJPY با افت شدیدی مواجه شده و حوالی ۱۱۴ معامله می‌شود.

افت بازده اوراق خرانه داری آمریکا منجر به رشد طلا شد.

رمزارزها: روز پنج‌شنبه بیت کوین به سمت محدوده ۶۰ هزار دلار حرکت کرد اما امروز این رمزارز با افت بیش از ۶ درصدی حوالی ۵۵ هزار دلار معامله می‌شود. اتریوم که روز پیش ۶% افزایش یافته بود امروز در محدوده منفی و حوالی ۴۰۰۰ دلار معامله می‌شود.

منبع: FXstreet

جهت پیگیری اخبار و تحلیل های فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرامی UtoFX بپیوندید.