تحلیل هفتگی اونس طلا

قیمت طلا به دنبال بریک‌اوت در این هفته؛ چشم‌ها خیره به سطح ۱۸۰۰ دلار است

بر اساس نظرسنجی هفتگی طلای کیتکو، وال استریت و مین استریت در هفته آینده بر روی طلا صعودی هستند و هر دو انتظار یک بریک اوت از سطح ۱۸۰۰ دلار را دارند.

طلا پس از بیانیه هاوکیش فدرال رزرو، حدود ۱۰۰ دلار کاهش یافت اما هفته گذشته توانست حدود یک درصد رشد داشته باشد.

ترجمه نظرسنجی هفته گذشته کیتکو را در لینک زیر بخوانید:
صفحه اختصاصی تحلیل اونس طلا

تحلیلگران از نزدیک نوسانات دلار آمریکا، بازده اوراق خزانه‌داری و داده‌های کلان ایالات متحده را به عنوان عوامل اصلی تاثیر‌گذار بر قیمت طلا  دنبال می‌کنند.

نتایج نظرسنجی قیمت طلای کیتکو نشان می‌دهد که از ۱۳ تحلیلگر وال استریت شرکت کننده در نظرسنجی، ۵۳.۸ درصد هفته اینده صعودی بودند  و آرای نزولی  و خنثی نیز به صورت مساوی ۲۳.۱ درصد بود.

در نظرسنجی مین استریت نیز نتیجه مشابهی مشاهده می‌شود. از ۸۳۹ سرمایه‌گذار خرد مین استریت، ۵۴.۱ درصد صعودی، ۲۴.۲ درصد نزولی و ۲۱.۷ درصد خنثی بودند.

نتیجه نظرسنجی کیتکو از تحلیگران وال استریت و مین استریت برای هفته اول جولای

شکستن سطح روانشناختی مهم ۱۸۰۰ دلار در هر اونس به عنوان سیگنال صعودی اصلی از نزدیک توسط معامله‌گران دنبال می‌شود.

  • مارک چندلر، مدیرعامل “بانوکبورن گلوبال فارکس” گفت:« شاخص‌های مومنتوم در حال افزایش هستند و به نظر می‌رسد قیمت در حدود ۱۷۷۳ دلار کف سازی کرده است. برای تایید  این کف نیاز است قیمت به بالای ۱۸۰۰ دلار حرکت کند. هدف اولیه ۱۸۲۰ دلار است که کف ماه ژوئن است. سپس۱۸۳۳ دلار که میانگین متحرک ۲۰۰ روزه است. بازده اوراق ۱۰ ساله خزانه‌داری در ۱.۵ درصد متوقف شده است از این رو دوست دارم قیمت طلا را هفته آینده بالاتر ببینم.»
  • کالین سیزینسکی، استراتژیست ارشد SIA Wealth Management گفت:« فروش طلا از منظر تکنیکال روند خود را طی کرده است. من برای هفته آینده روی طلا صعودی هستم و به نظر می‌رسد جهش معاملات شروع شده است»

همچنین این دیدگاه وجود  دارد که موج فروش  ایجاد شده پس از بیانیه فدرال رزرو به نقطه اشباع فروش رسیده است. این دیدگاه زمانی تقویت می‌شود که به اظهارات داویش جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در جریان شهادت خود در برابر کنگره توجه کنیم.

  • آدریان دی، رئیس Adrian Day Asset Management می‌گوید:« با عقب نشینی اعضای فدرال رزرو از اظهارات هاوکیش خود و این درک فزاینده که ثابت می‌کند تورم پایدارتر از تصور برخی از مردم است، طلا از افت اغراق‌آمیز خود پس از آخرین جلسه فدرال رزرو بهبود خواهد یافت.»
    وی اضافه کرد:«  سیگنال صعودی دیگر این است که بیت کوین پس از سقوط به زیر ۳۰ هزار دلار و از دست دادن تمام سود سال جاری خود، دیگر نمی‌تواند شاهد یک رالی صعودی دیگر باشد»

با این حال تمام صداها از صعود طلا حکایت نداشتند. عده‌ای  معتقد هستند که  طلا هنوز می‌تواند کاهش پیدا کند.

تحلیل هفتگی فارکس را نیز از اینجا بخوانید:
تحلیل هفتگی فارکس و بازار جهانی در هفته اول جولای

  • آدام باتن، استراتژیست ارشد ارزی فارکس لایو گفت:«طلا پس از نشست فدرال رزرو سقوط کرد اما کاهش ارزش دلار و حتی بهبود بازار سهام نیز نتوانست آن را افزایش دهد. این نشانه خوبی نیست. من مایلم همچنان چند روز دیگر تماشاگر باشم و  منتظر بمانم. اگر طلا نتواند در چند روز آینده از  ۱۸۰۰ دلار فراتر رود، این یک سیگنال فروش است.»

دیگر تحلیلگران اضافه کرده‌اند که در دو هفته گذشته، قیمت طلا به زیر چندین معیار نزولی سقوط کرده است که بیرون آمدن از آن دشوار است. جیم ویکوف، تحلیلگر ارشد بازار کیتکو، به یک الگوی نزولی در نمودار میله‌ای روزانه اشاره کرده که نشان می‌دهد در هفته آینده فشار فروش خواهیم داشت.

منبع: Kitco