دوشنبه 26 شهریور 1397 – 11:25

تحلیل تکنیکال

هفته گذشته شاهد رشد خوب شاخص سهام داوجونز آمریکا (Dow Jones) بودیم، به‌طوری‌که نمودار هفتگی شاخص داوجونز با تشکیل کندل صعودی کاملی بسته شد. بااین‌حال شاخص همچنان با انتهای پایینی ناحیه عرضه هفتگی ۲۶۶۷۰-۲۶۰۴۲ درگیر است. اخیراً شاخص به خط روند حمایتی رسم شده از ۲۵۸۰۷ برخورد کرده بود و از چند هفته پیش شاهد حمایت خریداران از شاخص بوده‌ایم.
در نمودار روزانه، ناحیه عرضه قوی در ۲۶۲۹۷-۲۶۰۲۸ دیده می‌شود، که همچنان موقعیت خود را حفظ کرده است. این ناحیه عرضه روزانه با مقاومت کانال روزانه رسم شده از اوج ۲۵۳۹۹ انطباق دارد و به زیر ناحیه عرضه هفتگی چسبیده است.
باوجوداینکه در معاملات روز جمعه شاهد رشد خوب شاخص داوجونز بودیم، اما تشدید جریانات ریسک گریزی بر شاخص داوجونز فشار آورد. با شروع معاملات روز جمعه بازار لندن، شاخص درست پیش از مقاومت ۲۶۲۷۲ تشکیل اوج داد و در نهایت به نزدیکی نرخ بازگشایی ماه سپتامبر در ۲۶۰۳۴ رسید. نرخ بازگشایی ماه سپتامبر در اوایل ماه جاری مقاومت قوی برای بازار بوده است.

استراتژی پرایس اکشن (price action)

بر اساس مطالب بالا می‌توان طبق دو سناریوی زیر شاخص داوجونز را معامله کرد:
سناریوی اول: برخورد به مقاومت چهارساعته ۲۶۲۷۲٫ تشکیل کندل نزولی چهارساعته کامل می‌تواند نشانگر حضور فروشندگان در بازار باشد و شرایط را برای ورود به معامله فروش شاخص داوجونز فراهم کند.
سناریوی دوم: برخورد شاخص به نرخ بازگشایی ماه سپتامبر در ۲۶۰۳۴٫ توصیه می‌شود که پیش از ورود به معامله خرید منتظر تشکیل سیگنال خرید پرایس اکشن بمانید.

تحلیل تکنیکال: نمودار هفتگی، روزانه و چهارساعته Dow Jones