سه شنبه 2 آذر 1400 – 9:35

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

اخبار فارکس و تقویم اقتصادی روز

شاخص‌های سهام آسیایی عملکرد مبهمی دارند. بعد از تمدید ریاست پاول در فدرال رزرو آمریکا، نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری بالا آمده است. بازار انتظار دارد که روند خروج فدرال رزرو از سیاست‌های انبساطی پولی با سرعت بیشتری ادامه یابد.
شاخص سهام شرکت‌های فناوری چین در هنگ‌کنگ سقوط کرده است. گفته می‌شود که سخت‌گیری‌های دولت چین بیشتر خواهد شد. در بازار کامودیتی، بازگشت صعودی قیمت سنگ‌آهن توانسته از ارزهای کالایی مثل دلار استرالیا حمایت کند. شاخص‌های آتی سهام آمریکا بدون روند مشخصی نوسان می‌کنند، اما شاخص‌های آتی سهام اروپا سقوط کرده‌اند. دیشب در اواخر معاملات بورس سهام نیویورک هم شاهد تشدید فشارهای فروش در بازار سهام بودیم.
قیمت اوراق خزانه‌داری کاهش یافته و نرخ بازدهی اوراق بالا آمده است. بازار بر این باور است که فدرال رزرو نرخ بهره را در نشست ماه ژوئن به اندازه ۰٫۲۵ درصد بالا خواهد برد و به احتمال زیاد مراحل دوم و سوم افزایش نرخ بهره هم در نشست‌های سپتامبر و دسامبر اجرا خواهند شد. پاول به عنوان رئیس فدرال رزرو آمریکا گفته که از تمامی ابزار پولی برای حمایت از اقتصاد آمریکا، بازار کار و کنترل نرخ تورم استفاده خواهد کرد.
امروز بازارهای مالی ژاپن تعطیل هستند و به همین دلیل اوراق خزانه‌داری آمریکا در بازار آسیا معامله نخواهند شد. در بازار فارکس، دلار آمریکا در بالاترین سطوح از ماه سپتامبر ۲۰۲۰ نوسان می‌کند، این در حالی است که جفت ارز USDJPY برای اولین بار از مارس سال ۲۰۱۷ به ۱۱۵ صعود کرده است. رئیس فدرال رزرو آتلانتا (Bostic) گفته که بانک مرکزی شاید مجبور شود تا به خروج از سیاست‌های انبساطی پولی شتاب دهد. از دید او این واکنش در مقابل رشد سریع اشتغال و تورم منطقی است.