پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۰ – ۹:۰۸

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

اخبار فارکس و تقویم اقتصادی روز

شاخص‌های سهام آسیایی عملکرد مبهمی دارند. دیروز داده‌های تورمی آمریکا منتشر شدند و نشانگر رشد سریع تورم در آمریکا بودند. رشد تورم آمریکا به بالاترین سطح در سه دهه اخیر رسیده و به بازار سهام آمریکا آسیب وارد کرده است. نگرانی‌ها از تشدید فشارهای تورمی باعث شده تا نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا بالا بیاید. رشد سریع تورم می‌تواند نرخ بهره را هم در آینده نزدیک بالا ببرد.
شاخص‌های سهام ژاپن و چین رشد کرده‌اند و بازار سهام هنگ‌کنگ منفی است. شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم وضعیت باثباتی دارند. ظاهراً در آمریکا ایلان ماسک ۵ میلیارد دلار از سهام خود در شرکت تسلا را فروخته است. دیشب شاخص سهام S&P 500 و نزدک ۱۰۰ عملکرد ضعیفی داشتند. نگرانی‌ها از رشد سریع تورم هم باعث شده تا انتظارات نرخ بهره‌ای تقویت شود. نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا به نزدیکی ۱٫۵۷ درصد بازگشته است. امروز بازار اوراق قرضه آمریکا بسته است.
در بازار فارکس، دلار آمریکا در اطراف اوج یک‌ساله نوسان می‌کند. قیمت اونس طلای جهانی هم توانسته از مقاومت ۱۸۳۰ دلاری عبور کند و در بازار رمزارز هم قیمت بیت کوین بعد از ثبت اوج تاریخی جدید به محدوده ۶۴ هزار دلاری سقوط کرده است.
در بازارهای مالی این ایده که رشد سریع تورم موقتی است، زیر سؤال رفته و شک و تردیدها نسبت به این پیش‌بینی بیشتر شده است. معامله گران بر این باورند که مقامات فدرال رزرو به زودی نرخ بهره را بالا خواهند برد و برنامه خرید اوراق قرضه را در میانه سال ۲۰۲۲ به پایان خواهد رساند. اگر سیاست‌های بانک‌های مرکزی به انقباضی تغییر کنند، بازارهای سهام جهانی با ریسک جدی مواجه خواهند شد.