سه شنبه 9 آذر 1400 – 9:18

نمودار روزانه نرخ بازدهی اوراق خزانه داری 10 ساله آمریکا

بازار فارکس – نمودار روزانه نرخ بازدهی اوراق خزانه داری ۱۰ ساله آمریکا خط روند صعودی را شکسته است. این یعنی به احتمال زیاد نرخ بازدهی اوراق بیش از این کاهش خواهد یافت.

اکثر شاخص‌های سهام آسیایی به همراه شاخص‌های آتی سهام آمریکا و اروپا سقوط کرده‌اند. در این میان تقاضا برای دارایی‌های امن مثل اوراق خزانه‌داری افزایش یافته است. نگرانی‌ها از پیامدهای اقتصادی ویروس جدید کرونا دوباره به محرک اصلی جریانات ریسکی تبدیل شده است.
شاخص سهام آسیا و اقیانوسیه MSCI پایین آمده است. مقامات شرکت Moderna Inc. گفته‌اند که واکسن‌های موجود در برابر سویه جدید کرونا کارایی پایینی دارند. در همین حال رئیس فدرال رزرو آمریکا گفته که ویروس جدید کرونا ریسک‌های جدی را بر ثبات قیمتی و بازار کار آمریکا تحمیل می‌کند. این سخنان رئیس فدرال رزرو آمریکا باعث شده تا بازار به این نتیجه برسد که بانک مرکزی به این زودی‌ها از سیاست‌های انبساطی خارج نخواهد شد و نرخ بهره هم افزایش نخواهد یافت.
افزایش تقاضا برای اوراق خزانه‌داری آمریکا باعث شده تا نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا به زیر ۱٫۵ درصد سقوط کند. طبق قیمت‌گذاری‌ها در بازار وجوه آتی فدرال، بازار انتظار دارد که در سال ۲۰۲۲ به جای سه مرحله افزایش نرخ بهره، تنها دو مرحله افزایش نرخ بهره در کار باشد. این یعنی انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه‌گذاران دلار آمریکا تضعیف شده است. در بازار فارکس، ین ژاپن جهش کرده و دلار آمریکا تضعیف شده است. در بازار کامودیتی هم قیمت نفت خام رشدهای اولیه خود را از دست داده و سقوط کرده است.
رئیس‌جمهور آمریکا به مردم این کشور گفته که باید احتیاط کنند، اما در عین حال نیازی به قرنطینه نخواهد بود. بحران مجدد کرونا و اعمال محدودیت‌های اقتصادی و اجتماعی می‌تواند باعث اختلال مجدد در زنجیره تأمین جهانی شود و فشارهای تورمی را دوباره تشدید کند. رئیس فدرال رزرو هم معتقد است که سویه جدید کرونا می‌تواند رشد سریع تورم را تشدید کند و در عین حال باعث بالا رفتن بیکاری شود. اما پاول هنوز از تغییر سیاست‌های پولی حرف نزده است.