چهارشنبه 26 آبان 1400 – 9:29

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

اخبار فارکس و تقویم اقتصادی روز – امروز داده های تورمی انگلستان، کانادا و ناحیه یورو منتشر خواهند شد.

داده‌های خوب اقتصادی آمریکا از بازار سهام این کشور حمایت کرده و در عین حال نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری بالا آمده و دلار آمریکا تقویت شده است. عملکرد خوب شاخص‌های اقتصادی آمریکا باعث تقویت انتظارات نرخ بهره‌ای شده است. در آسیا اکثر شاخص‌های سهام منطقه‌ای سقوط کرده‌اند.
رالی صعودی و چهار روز شاخص سهام آسیا و اقیانوسیه MSCI متوقف شده است. بازار سهام ژاپن افت کرده و بازار سهام چین عملکرد مبهمی دارد. شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم نوسانی هستند. دیروز شاخص خرده فروشی آمریکا رشد خوبی را ثبت کرد. شاخص خرده فروشی که نشانگر تغییرات مخارج مصرف‌کنندگان است، از بهبود رشد اقتصادی آمریکا حکایت داشت.
در این میان رئیس فدرال رزرو سنت لوئیز آمریکا (بولارد) که از طرفداران افزایش نرخ بهره و سیاست‌های انقباضی پولی است، گفته که باید بانک مرکزی آمریکا برای مقابله با فشارهای تورمی خیلی سریع از سیاست‌های انبساطی خارج شود. بولارد بر این باور است که رشد سریع تورم باعث خواهد شد تا روند رشد اقتصادی آمریکا تغییر کند. در حال حاضر بازار منتظر تصمیم دولت آمریکاست تا رئیس بعدی فدرال رزرو مشخص شود.
در بازار فارکس، دلار آمریکا به بالاترین سطح در ۱۲ ماه گذشته صعود کرده است. بهبود انتظارات نرخ بهره‌ای عامل اصلی رشد دلار آمریکا بوده است. در این میان ین ژاپن به پایین‌ترین سطح در بیش از چهار سال گذشته سقوط کرده و یورو هم در پایین‌ترین سطح از ژوئیه سال ۲۰۲۰ به سر می‌برد. در بازار اوراق قرضه هم فشارهای فروش ادامه دارند. فشارهای فروش باعث شده تا نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا به بالای ۱٫۶ درصد صعود کند.
گزارش‌های مالی خوب شرکت‌های سهامی باعث شده تا فشار تورم بر بازار بورس جهانی کاهش یابد و شاخص‌های سهام جهانی در نزدیکی اوج‌های تاریخی نوسان می‌کنند. اما سؤال اصلی این است که رشد سریع تورم موقتی خواهد بود یا در آینده نزدیک به یک چالش جدی تبدیل خواهد شد؟ در این میان تحلیلگران بزرگ بازار بر این باورند که آینده اقتصاد جهانی غیرقابل پیش بینی شده و بی‌اعتمادی‌ها به آینده در حال افزایش است.
در آمریکا وزیر خزانه‌داری اعلام کرده که اگر سقف بدهی دولت آمریکا تا ۱۵ دسامبر بالا برده نشود، ریسک نکول دولت جدی خواهد بود. این مسئله باعث شده تا نرخ بازدهی اوراقی که سررسید آن‌ها پایان سال میلادی جاری است افزایش یابد. در استرالیا، دلار استرالیا و نرخ بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله دولت سقوط کرده‌اند. شاخص دستمزدهای استرالیا از دیدگاه‌های متمایل به سیاست‌های انبساطی پولی رئیس بانک مرکزی حمایت کرده است.