چهارشنبه 10 آذر 1400 – 9:36

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

اخبار فارکس و تقویم اقتصادی روز

امروز اکثر شاخص‌های سهام آسیایی به همراه شاخص‌های آتی سهام آمریکا رشد کرده‌اند. سرمایه‌گذاران در حال ارزیابی شاخص‌های اقتصادی محلی و تلاش‌های فدرال رزرو آمریکا برای مقابله با رشد سریع تورم هستند.
شاخص سهام آسیا و اقیانوسیه MSCI بزرگ‌ترین جهش صعودی از اواسط ماه اکتبر تا به امروز را ثبت کرده است. در آسیا بازار سهام کره جنوبی بیشترین رشد را داشته است. داده‌های اقتصادی کره جنوبی نشانگر رشد سریع صادرات این کشور بوده‌اند. در این میان شاخص‌های PMI بخش تولیدی آسیا هم امیدوار کننده بوده‌اند. شاخص‌های آتی سهام S&P 500، نزدک ۱۰۰ و اروپا رشد کرده‌اند و به نظر می‌رسد که بازارهای سهام در حال رسیدن به یک تعادل و آرامش نسبی هستند.
دیروز رئیس فدرال رزرو آمریکا گفته که در نشست تعیین نرخ بهره آینده باید در رابطه با خروج زودهنگام از سیاست خرید اوراق قرضه بحث شود تا شاید برنامه خرید اوراق قرضه چند ماه زودتر از پیش‌بینی‌های قبلی به پایان برسد. همچنین پاول گفته که دیگر نمی‌توان در رابطه با رشد سریع تورم از کلماتی چون موقتی و گذرا استفاده کرد. این یعنی شاید فدرال رزرو زودتر از برآوردهای قبلی خود، نرخ بهره را افزایش دهد. در حال حاضر از دید بازار نرخ بهره آمریکا تا پایان سال ۲۰۲۲ به اندازه ۰٫۶۰ درصد افزایش خواهد یافت.
نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا هم بالا آمده، اما همچنان در زیر ۱٫۵۰ درصد قرار دارد. تفاوت بین نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۵ و ۳۰ ساله هم به کمترین مقدار از مارس سال گذشته رسیده است. در بازار کالا، قیمت نفت خام به همراه ارزهای کالایی رشد کرده‌اند.
بازارهای مالی با نوسانات شدیدی مواجه هستند. سرمایه‌گذاران به روند بهبود اقتصاد جهانی در میان خروج بانک‌های مرکزی از سیاست‌های انبساطی پولی و همچنین شیوع سویه جدید کرونا شک و تردید دارند. در این میان سقف بدهی دولت آمریکا دوباره برای بازار اهمیت پیدا کرده است. بالا رفتن بازدهی اوراق خزانه‌داری دولت آمریکا، به‌خصوص اوراقی که اواخر ماه دسامبر سررسید می‌شوند باعث نگرانی بازار شده‌اند. در واقع شاید دولت آمریکا تا قبل از پایان سال ۲۰۲۱ دیگر توان استقراض نداشته باشد. علاوه بر این گفته می‌شود که دولت آمریکا می‌خواهد برای تمامی مسافرین تست کرونا را اجباری کند تا شاید با شیوع سویه جدید کرونا مقابله کند.