دوشنبه 8 آذر 1400 – 9:25

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

اخبار فارکس و تقویم اقتصادی روز

شاخص‌های آتی سهام آمریکا، قیمت نفت خام و نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری بالا آمده‌اند. سرمایه‌گذاران در حال ارزیابی ریسک‌های اقتصادی ناشی از شیوع کرونای جدید هستند و بازار به آرامش نسبی رسیده است.
شاخص‌های آتی سهام S&P 500، نزدک ۱۰۰ و اروپا رشد کرده‌اند و قیمت نفت خام سبک (WTI) هم به بالای ۷۱ دلار بازگشته است. در بازار اوراق قرضه هم نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا به بالای ۱٫۵۰ درصد رسیده است. اما در آسیا شاخص‌های سهام محلی سقوط کرده‌اند. با این وجود میزان افت شاخص‌های سهام کمتر از روز جمعه بوده است. بازار سهام ژاپن بیشترین کاهش را ثبت کرده است. دولت ژاپن مرزها را بسته است.
در بازار فارکس، ین ژاپن و یورو در برابر دلار آمریکا اندکی تضعیف شده‌اند. هفته گذشته خبر شیوع سویه جدید کرونا باعث نگرانی شدید بازار شده بود. هنوز معلوم نیست که سویه جدید کرونا چه علائمی دارد. در حال حاضر گفته می‌شود که علائم اولیه بیماری بسیار خفیف است. نگرانی‌ها از شیوع مجدد کرونا و آسیب‌های اقتصادی آن باعث تضعیف انتظارات نرخ بهره‌ای شده بود. هفته گذشته انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه‌گذاران دلار آمریکا نشان می‌داد که زمان احتمالی اولین افزایش نرخ بهره فدرال رزرو از ماه ژوئن به ژوئیه تغییر یافته و این یعنی بازار دیگر مثل گذشته انتظار اعمال سیاست‌های انقباضی پولی در آینده نزدیک را ندارد.
اما رئیس فدرال رزرو آتلانتا (Bostic) ریسک‌های اقتصادی ناشی از کرونای جدید را بی‌اهمیت خوانده است. او گفته که برای کاهش سریع حجم خرید اوراق و مقابله با رشد سریع تورم آماده است. بازار در تلاش است تا بداند که آیا بحران کرونای جدید یک بحران موقتی است و بازار بعد از مدتی از این بحران خارج خواهد شد؟ یا خیر، بحران فعلی در نهایت روند بهبود اقتصاد جهانی را نابود خواهد کرد؟ در این میان خروج بانک‌های مرکزی از سیاست‌های انبساطی پولی هم شرایط را پیچیده کرده است. انتظار می‌رود که اطلاعات جدید از کرونای جدید روند بعدی بازار را مشخص کند.