جمعه 26 آذر 1395 – 8:47

دیروز دلار آمریکا به سیر صعودی خود ادامه داد. در واکنش به این حرکت، شاهد جهش موقتی یورو از ۱٫۰۵ دلار بودیم، که پس از آن یورو در معاملات دیروز به‌شدت سقوط کرد و در محدوده ۱٫۰۴ دلار به تعادل رسید.
از دید نمودارهای بلندمدت، به نظر می‌رسد که شرایط برای صعود جفت ارز فراهم‌شده است. کندل های هفتگی در ناحیه حمایتی ۱٫۰۵۰۲-۱٫۰۳۳۳ قرارگرفته‌اند، درحالی‌که در نمودار روزانه، EUR/USD به نزدیکی حمایت ۱٫۰۶۳۰ رسیده است. سابقه این حمایت به سال ۱۹۹۹ بر می‌گردد.
استراتژی: درحالی‌که از دید نمودارهای بلندمدت، خرید از محدوده ۱٫۰۴ دلار به نظر منطقی می‌رسد، اما بایستی احتیاط کرد. نمودار چهارساعته اخیراً به زیر ۱٫۰۴ نفوذ کرده است. این حرکت احتمالاً دستورات حد ضرر زیادی را فعال کرده است، به همین دلیل بسیاری از خریداران از این محدوده خارج شده‌اند و درنتیجه قدرت حمایتی ۱٫۰۴ تضعیف شده است. علاوه بر این، تمایلات صعودی مشاهده شده در بازار هم بسیار ضعیف بوده است. این دو نکته، همراه با رشد تقاضای دلار آمریکا (به دلیل افزایش سریع‌تر نرخ بهره در آینده) می‌تواند قدرت خریداران در محدوده ۱٫۰۴ را زیر سؤال ببرد. به همین دلیل بهتر است که فعلاً از معامله جفت ارز خودداری کرد و به ارزیابی شرایط پرداخت.
بایستی اشاره کرد که شکست‌های جعلی یا همان فعال شدن دستورات حد ضرر سرمایه‌گذاران در زیر نرخ‌های رُند، پدیده‌ای طبیعی است. از دید نمودارهای بلندمدت، سرمایه‌گذاران بزرگ با فعال شدن دستورات حد ضرر و فراهم شدن نقدینگی کافی در بازار وارد معامله خرید می‌شوند، که این پدیده می‌تواند در معاملات امروز رخ دهد. به همین دلیل، در شرایط فعلی، نرخ ۱٫۰۴ برای معامله فروش هم مناسب نیست.

.

نمودار هفتگی، روزانه و چهارساعته یورو و دلار آمریکا – ۱۶ دسامبر