دوشنبه 6 اردیبهشت 1395 – 9:37

هر چند هفته گذشته طلا در محدوده ۱۲۴۳ دلاری نوسان می کرد، اما تنها با یک دلار فاصله پایین تر از قیمت بسته شدن هفته قبل (۱۲۳۱٫۹) به کار خود پایان داد. این حرکت قیمتی طلا باعث شکل گرفتن دنباله نزولی بزرگی از سطح میانی دامنه عرضه (هفتگی) از ۱۳۰۷٫۴-۱۲۸۰٫۰ تا ناحیه تقاضای ۱۲۰۵٫۶-۱۱۸۱٫۲ شد. هر دو ناحیه هفتگی اشاره شده به یک اندازه قدرت دارند، برای همین توصیه می شود که حتما هر دو را زیر نظر داشته باشید.
از دید نمودار روزانه، معاملات هفته گذشته در ناحیه کوچک تقاضا (۱۲۳۳٫۳-۱۲۲۳٫۷) به پایان رسید. با توجه به دنباله نزولی شکل گرفته در نمودار هفتگی (که در نمودار هفته قبل آن هم تکرار شده) و همچنین بسته شدن بازار در سطوح پایین تر نسبت به هفته گذشته، این ناحیه تقاضای روزانه به احتمال زیاد شکسته شود و قیمت هر اونس تا ناحیه تقاضا در ۱۲۰۰٫۷-۱۱۸۱٫۴ پایین آید. این ناحیه تقاضا (تجمع خریداران)، قبلا منجر به صعود بازار تا اوج قیمتی ۱۲۸۴٫۴ دلار شده است، و این ناحیه تقاضا هم از شکست اوج قیمتی روزانه در روز ۱۵ ام اکتبر (۱۱۹۱٫۴) بوجود آمده است.
با تغییر نمودار روزانه به چهارساعته، می توان دید که قیمت طلا از ناحیه حمایتی ۱۲۴۳٫۱-۱۲۴۰٫۵ گذر کرده و آن را به مقاومت تبدیل کرده است، و روز را با رسیدن به ناحیه تقاضای چهارساعته (پیکان آبی) در ۱۲۳۲٫۲-۱۲۲۷٫۶ به پایان رسانده است. حال سوال این است که با توجه به مطالب بالا، مسیر بعدی طلا به کدام سمت است؟
با توجه به اینکه برخی از خریداران طلا از ناحیه تقاضای چهارساعته (ناحیه تقاضای بعدی که در زیر آن قرار گرفته)، به دلیل دنباله نزولی بلندی که با پیکان قرمز رنگ در ۱۲۲۶٫۱ نشان داده شده، از بازار خارج شده اند، برای همین انتظار می رود که طلا در معاملات امروز/این هفته، به سمت پایین حرکت کند. ناحیه تقاضای چهارساعته بعدی هم در ۱۲۲۲٫۰-۱۲۱۶٫۴ قرار گرفته است. بعد از این محدوده تجمع خریدران، ناحیه تقاضای قوی در نمودار چهارساعته وجود ندارد، برای همین ناحیه تقاضای بعدی که بایستی به آن توجه کرد، تقاضای نمودار روزانه در ۱۲۰۰٫۷-۱۱۸۱٫۴ است.
بر اساس تحلیل های بالا، استراتژی معاملاتی امروز به این صورت است که منتظر بسته شدن قیمت در زیر ناحیه تقاضای چهارساعته می مانیم. در صورتی که این اتفاق بیافتد، منتظر برخورد مجدد قیمت به زیر این ناحیه تقاضا (در نقش عرضه) خواهیم ماند و با سیگنال یابی در تایم فریم های پایین تر (۱۵ یا ۳۰ دقیقه) وارد بازار خواهیم شد. در صورتی که همه چیز طبق برنامه پیش رود، حد سود اول معامله را در زیر ناحیه تقاضای چهارساعته ۱۲۲۲٫۰-۱۲۱۶٫۴ قرار خواهیم داد، تا بخشی از ریسک معامله را کاهش دهیم. در صورتی که روند نزولی بازار ادامه داشته باشد، ما بقی حجم معامله را در بالای ناحیه تقاضای روزانه در ۱۲۰۰٫۷ خواهیم بست.
معامله فروش: در صورت شکست ۱۲۳۲٫۲-۱۲۲۷٫۶ و برخورد مجدد بازار به زیر این ناحیه در قالب عرضه با سیگنال یابی وارد معامله شوید، حد ضرر هم با توجه به محل سیگنال تعیین شود.

.

نمودار هفتگی، روزانه، و چهارساعته طلا – 25 آوریل

نمودار هفتگی، روزانه، و چهارساعته طلا – ۲۵ آوریل