یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 – 14:55

ناحیه عرضه هفتگی ۱٫۲۵۶۹-۱٫۲۲۸۷ که در اواخر سال ۲۰۱۴ تشکیل‌شده، توانسته از ماه ژانویه حرکات صعودی EURUSD را محدود کند. هرچند که خریداران همچنان در بازار حضور دارند، اما شاید نرخ برابری پیش از ادامه حرکات صعودی به حمایت ۱٫۲۰۴۴ و نرخ بازگشایی سال ۲۰۱۸ در ۱٫۲۰۰۴ برخورد کند.
در نمودار روزانه، EURUSD همچنان در بالای ناحیه حمایت روزانه ۱٫۲۲۴۶-۱٫۲۱۶۴ قرار دارد. این ناحیه حمایتی، ناحیه عرضه‌ای است که در سال ۲۰۱۴ شکسته شد و از ابتدای سال ۲۰۱۸ هم مانع از ادامه حرکات نزولی شده است. از دید تکنیکال، همین ناحیه حمایتی دلیل اصلی عدم موفقیت فروشندگانی است که از ناحیه عرضه هفتگی وارد بازار شده‌اند. هدف نزولی بازار در زیر این ناحیه حمایتی، حمایت روزانه ۱٫۲۰۷۰ است، که درست در بالای سطوح هفتگی قرارگرفته است.
حرکات قیمتی چهارساعته روز جمعه هم نشان می‌دهند که جفت ارز اخیراً از دامنه محدود بین ناحیه تقاضای چهارساعته ۱٫۲۳۳۹-۱٫۲۳۲۴ و نرخ رُند ۱٫۲۴ خارج‌شده و توانسته به زیر ناحیه تقاضای چهارساعته در ۱٫۲۲۷۷-۱٫۲۲۶۰ نفوذ کند و بعدازآن به زیر نرخ ۱٫۲۳ بازگردد. در همین حال بایستی توجه داشت که اندیکاتور RSI نشانگر واگرایی صعودی در بالای محدوده اشباع فروش است.
استراتژی: ازآنجایی‌که احتمالاً قدرت خریداران در بالای ناحیه تقاضای چهارساعته ۱٫۲۲۷۷-۱٫۲۲۶۰ تضعیف‌شده و همچنین نرخ ۱٫۲۳ هم موقعیت خود را در قالب مقاومت حفظ کرده، می‌توان انتظار ادامه حرکات نزولی جفت ارز در معاملات این هفته را داشت. با این گفته، معامله گران بایستی به واکنش صعودی جفت ارز از انتهای بالایی ناحیه حمایت روزانه در ۱٫۲۲۴۶ و حمایت چهارساعته ۱٫۲۲۱۸ آماده باشند.
بر اساس مطالب بالا، از دید کوتاه‌مدت می‌توان وارد معامله فروش شد و حد سود معامله را هم در ۱٫۲۲۴۶ قرار دارد. با این حال از دید بلندمدت جفت ارز وضعیت مبهمی دارد و بهتر است که فعلاً از معامله EURUSD خودداری کرد.

.

نمودار هفتگی، روزانه و چهارساعته یورو و دلار آمریکا