دوشنبه 13 آذر 1396 – 8:57

هفته گذشته GBPUSD توانست چهارمین هفته مثبت متوالی را ثبت کند و بیش از ۱۳۰ پیپ رشد کند. درنتیجه این، نمودار هفتگی توانست معاملات را در نزدیکی مقاومت کانال هفتگی رسم شده از اوج ۱٫۲۶۷۳ به پایان برساند. به‌جز شکست جزئی این مقاومت در ماه سپتامبر، در سایر معاملات شاهد واکنش بازار به این مقاومت بودیم، به همین دلیل انتظار می‌رود که در معاملات این هفته، مقاومت کانال مانع از ادامه حرکات صعودی شود و نرخ برابری پایین بیاید.
با فرض این‌که مقاومت کانال هفتگی موقعیت خود را حفظ کند، نمودار روزانه می‌تواند تا حمایت ۱٫۳۳۷۱ پایین بیاید. از دید حرکات صعودی، مسیر نمودار روزانه تا مقاومت کلیدی ۱٫۳۶۱۸ هموار است. این مقاومت کلیدی در زیر مقاومت هفتگی ۱٫۳۶۸۳ قرارگرفته است.
حرکات قیمتی چهارساعته روز جمعه نیز نشان می‌دهد که جفت ارز نتوانسته به بالای مقاومت میانی ۱٫۳۵۵۰ عبور کند و سقوط کرده است. باوجوداینکه در معاملات آمریکا شاهد بهبود قدرت خریداران بودیم، اما نمودار چهارساعته هفته را در محدوده حمایت میانی ۱٫۳۴۵۰ به پایان رساند، که با مقاومت شکسته شده کانال چهارساعته (حمایت فعلی) انطباق خوبی دارد. این حمایت کانال از اوج ۱٫۳۲۲۹ رسم شده است.
استراتژی: خرید از حمایت میانی چهارساعته در ۱٫۳۴۵۰ می‌تواند جالب باشد، به‌خصوص که با حمایت کانال چهارساعته نیز انطباق دارد. اما بااین‌حال چنین معامله‌ای ریسکی خواهد بود. چون‌که نمودار هفتگی با مقاومت مهمی درگیر است.
به همین خاطر بهتر است که به‌جای خرید از ۱٫۳۴۵۰، به فکر فروش از این محدوده بود. بسته شدن نمودار چهارساعته در زیر این سطح و برخورد مجدد به آن در قالب مقاومت و همچنین تشکیل کندل چهارساعته نزولی می‌تواند برای ورود به معامله فروش کافی باشند. همچنین دنباله کندلی چهارساعته در ۱٫۳۴۳۲ (پیکان سیاه) تشکیل‌شده است. به نظر می‌رسد که این دنباله کندلی توانسته بسیاری از دستورات خرید در زیر ۱٫۳۴۵۰ را فعال کند و مسیر نزولی بازار را تا ۱٫۳۴ و نرخ بازگشایی اکتبر در ۱٫۳۳۶۷ هموار کند. نرخ بازگشایی اکتبر درست در زیر حمایت روزانه ۱٫۳۳۷۱ قرارگرفته است.
معامله فروش: ۱٫۳۴۵۰، حد ضرر در بالای کندل نزولی چهارساعته قرار گیرد.

.

نمودار هفتگی، روزانه و چهارساعته پوند و دلار آمریکا – ۴ دسامبر