بحران اقتصادی استرالیا

برخی از تحلیلگران معتقدند که بانک مرکزی استرالیا (RBA) چیزی جز یک فاجعه برای کشور، اقتصاد و مردم این کشور نبوده است نبوده است. این مقاله گزیده نظرات کلیفورد بنت، اقتصاددان ارشد ACY Securities در مورد بانک مرکزی استرالیا است.

پس از یک سال هشدار در رابطه با دست کم گرفتن اوضاع نابسامان اقتصادی در بازارها، بحران مالی اکنون به استرالیا رسیده است.

پیشتر گفته‌ام که رکود اقتصادی در آستانه رسیدن به اقتصاد استرالیا است امروز می‌گویم که رکود اقتصادی دقیقا همینجا است.

خزانه‌دار جدید نسبت به چالش‌های مهم اقتصادی هشدار داده است در حالی که دولت قبل ادعا می‌کرد همه‌ چیز عالی است. بخش خصوصی نیز از هزینه‌های بالای انرژی و کاهش حاشیه سود گلایه دارد. قیمت گاز در داخل استرالیا افزایش یافته است و این در حالی است که استرالیا یکی از بزرگترین صادرکنندگان گاز در جهان است.

این تنها یک نمونه از هشدارهای من در گذشته بوده است. گفته بودم که مهم نیست ما کشوری غنی از نظر کشاورزی و معدنی باشیم، فشارهای قیمت‌گذاری در جهان بر اقتصاد استرالیا نیز فشار خواهد گذاشت و افزایش قیمت‌ها به شدت بر اقتصاد داخلی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

دنیای مدرن چنین است. سرمایه‌داری جهانی فقر مطلق را در جهان به طرز شگفت‌آوری کاهش داد و زمین بازی برابر را برای همه به‌وجود آورده است. بله، همه ما می‌دانیم که این دنیایی عاری از عیب نیست، اما به مراتب دنیایی بهتر برای جهانی‌شدن است. با این حال، هرچیزی بهایی دارد که باید پرداخت شود، و در اینجا آن بها فشار قیمت‌گذاری جهانی در بازارهای داخلی است.

البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که نه تنها اختلال در عرضه باعث شده که کل جهان تورم شدید را تجربه کند، بلکه جنگ و تحریم هم از عوامل تاثیرگذار در کمبود عرضه بوده‌اند. بنابراین، بیش از هر زمان دیگری در تاریخ از نظر اقتصادی و اجتماعی ، همه ما این چالش‌ها را تجربه خواهیم کرد.

علیرغم تمامی هشدارها، استراليا دیر متوجه رسیدن چالش‌های جهانی به این کشور شده است. با این وجود، خزانه‌دار جدید به نظر فورا آگاه شده و این اتفاق خوبی است.

ما نمی‌توانیم چالش‌های فزاینده افزایش قیمت‌ها را بر عمده‌ترین نیازها، غذا و انرژی را متوقف کنیم، اما می‌توانیم تأثیر آن را بر خانواده‌های سخت‌کوش استرالیایی را از طریق سیاست‌های مدبرانه تعدیل کنیم.

با این حال، تغییرات اخیر نرخ بهره توسط RBA چیزی جز یک فاجعه برای کشور، اقتصاد و مردم نبوده است. بانک مرکزی استرالیا عامل اصلی افزایش قیمت ملک و مشکلات مرتبط با مقرون به صرفه سازی مسکن است. RBA دلیل اولیه تورم افسار گریخته امروز است. می‌توان نتیجه گرفت که این نهاد علت اصلی کاهش رشد اقتصاد، قیمت بالای املاک و پریشانی سرسام‌آور در بازار وام مسکن است و نکته تاسف‌بار اینکه این مشکلات در ماه‌های آینده به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.

این بانک در هسته خود نقص دارد و دیگر تنها با اصلاح‌های سطحی چیزی درست نمی‌شود. اعتقاد بر این است که بانک استرالیا باید بطور گسترده و اساسی مورد بازنگری قرار بگیرد و رئیس و هیات مدیره آن به دلیل اين افتضاح بطور علنی از کار برکنار شوند.

زمانی که ما به آگاهی و اقدام مناسبی درباره نرخ بهره رسیدیم، سپس می‌توانیم به دنبال بازآرایی سیاست‌های بیشتر برای نجات کشور باشیم. این اقدامات با حذف فوری و دائمی مالیات غیر مستقیم سوخت آغاز می‌شود، اما محدود به آن نیست. گفته می‌شود که این ظالمانه‌ترین، ناعادلانه‌ترین و نامتناسب‌ترین مالیاتی است که تاکنون بر مردم استرالیا تحمیل شده است.

شرایط باید تغییر کند، در غیر اینصورت خانواده‌های کارگری با مشکلات بیشتری مواجه می‌شوند و مجبور خواهند بود برای زنده ماندن به غذا و فعالیت‌هایی متوسل شوند که کمتر سالم است. ما در برج‌های عاج خود کاملاً درک نمی‌کنیم که در حال حاضر برای بسیاری از استرالیایی‌ها چقدر دشوار است که مراقب خانواده‌هایشان باشند. این مالیات به فقرا آسیب می‌رساند با این حال ثروتمندان به سختی آن را احساس می‌کنند.

برخی بر این باورند که یک دولت کارگر بتواند فوراً این موضوع را تشخیص بدهد، زیرا بقا و عدالت اقتصاد استرالیا بسیار مهمتر از درآمد و بودجه این کشور است.

اصلاح و تعدیل در سیاست‌های انرژی به ویژه گاز، به صورتی که مردم استرالیا و کسب و کارها بتوانند به طور مستقیم در ثروت طبیعی کشور مشارکت داشته باشند نیز به شدت ضروری به نظر می‌رسد.

ایجاد تغییرات اساسی در RBA، مالیات بر سوخت و قیمت عرضه گاز، اولین گام‌های بنیادی برای پایداری اقتصادی استرالیا در بحبوحه نزول سریع اقتصاد جهانی و شوک‌های قیمتی است.

منبع: Forexlive

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

بیشتر بخوانید:

. همه چیز درباره دلار استرالیا و جفت ارز AUDUSD در فارکس

. تورم بر فراز ابرها؛ داستان اشتباهات بانک‌های مرکزی در برآورد ابعاد یک بحران