میانگین متحرک چیست؟

میانگین متحرک یا Moving Average چیست؟

از نظر آماری، میانگین متحرک (Moving Average) به میانگین بخشی از داده‌ها که در کنار هم یک مجموعه داده‌ کامل را تولید می‌کنند گفته می‌شود. این میانگین برای تحلیل نقاط داده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نظر مالی، میانگین متحرک (MA) یک اندیکاتور است که به طور معمول در تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود. دلیل محاسبه میانگین متحرک برای سهام، کمک به هموار کردن داده‌های قیمت با کمک ایجاد یک قیمت متوسط است که مرتبا به روز شود.
با محاسبه میانگین متحرک، تأثیر نوسانات تصادفی و کوتاه‌مدت بر قیمت سهام در یک بازه زمانی مشخص کاهش می‌یابد.

توضیحات بیشتر درباره میانگین متحرک (MA)

میانگین متحرک یا مووینگ اوریج یک ابزار تحلیل تکنیکال ساده است. میانگین‌های متحرک معمولاً برای شناسایی جهت روند قیمت یا تعیین سطح حمایت و مقاومت، محاسبه می‌شوند. این اندیکاتور یک اندیکاتور پسرو یا دنبال شونده است زیرا براساس قیمت‌های گذشته محاسبه می‌شود.
هرچه بازه زمانی میانگین متحرک بیشتر باشد، تأخیر بیشتر خواهد بود بدین معنی که تاثیر قیمت‌های اخیر دیرتر خود را در نمودار نشان می‌دهند. بنابراین، میانگین متحرک ۲۰۰ روزه تاخیر بسیار بیشتری نسبت به میانگین متحرک ۲۰ روزه خواهد داشت زیرا قیمت‌های ۲۰۰ روز گذشته را در خود جای داده است از این رو وزن داده‌های اخیر در آن کاهش پیدا می‌کند. میانگین متحرک ۵۰ و ۲۰۰ روزه قیمت‌ها به طور گسترده‌ای توسط سرمایه‌گذاران و معامله‌گران استفاده و به عنوان سیگنال‌های مهم معاملاتی در نظر گرفته می‌شود.

مووینگ اوریج یک اندیکاتور کاملا قابل تنظیم است، به این معنی که یک سرمایه‌گذار می‌تواند هنگام محاسبه میانگین، هر بازه زمانی را که می خواهد آزادانه انتخاب کند. متداول‌ترین بازه‌های زمانی مورد استفاده در میانگین متحرک، بازه‌های زمانی ۱۵، ۲۰، ۳۰، ۵۰ ، ۱۰۰ و ۲۰۰ روزه است. هرچه بازه زمانی در نظر گرفته شده برای میانگین متحرک کمتر باشد، حساسیت آن نسبت به تغییرات اخیر قیمت بیشتر خواهد بود. هرچه این بازه زمانی بیشتر باشد، میانگین متحرک حساسیت کمتری به تغییرات اخیر قیمت نشان خواهد داد.

سرمایه‌گذاران بر اساس اهداف معاملاتی خود از دوره های زمانی مختلف با طول متفاوت استفاده می‌کنند. اما معمولا از میانگین متحرک کوتاه مدت برای معاملات کوتاه مدت استفاده می‌شود، در حالی که میانگین متحرک بلندمدت‌تر برای سرمایه گذاری بلند مدت مناسب است.

برای تنظیم میانگین‌های متحرک هیچ چارچوب و اصول خاصی وجود ندارد. بهترین راه برای اینکه بفهمید میانگین متحرک با کدام تنظیمات برای شما مناسب تر است، این است که چند دوره زمانی مختلف را استفاده کنید تا زمانی که دوره متناسب با استراتژی خود را پیدا کنید.

پیش‌بینی روندها در بازار سهام کار ساده‌ای نیست. همچنین پیش‌بینی حرکت آینده یک سهام خاص غیرممکن است، استفاده از تحلیل تکنیکال و بررسی آن می‌تواند به شما در پیش بینی بهتر کمک کند.

افزایش میانگین متحرک نشانگر این است که سهام در یک روند صعودی قرار دارد و کاهش میانگین متحرک نشان دهنده روند نزولی آن است. همچنین، یک حرکت صعودی با یک کراس اور صعودی تأیید می‌شود. این حالت هنگامی رخ می‌دهد که یک میانگین متحرک کوتاه‌مدت از میانگین متحرک بلند مدت (به سمت بالا) عبور می‌کند. برعکس، حرکت نزولی با یک کراس اوور نزولی تأیید می‌شود ، این حالت نیز هنگامی رخ می‌دهد که یک میانگین متحرک کوتاه مدت از میانگین متحرک بلند مدت (به سمت پایین) عبور می‌کند.

اگرچه استفاده از میانگین متحرک به تنهایی و در نوع خود مفید است‌، اما محاسبات مربوط به این اندیکاتور می‌تواند مبنایی برای سایر شاخص‌های تحلیل تکنیکال، مانند اندیکاتور مکدی (MACD) نیز باشد.

معامله‌گران از اندیکاتور مکدی (MACD) برای رصد رابطه بین دو میانگین متحرک استفاده می‌کنند. این اندیکاتور، با تفریق میانگین متحرک نمایی ۲۶ روزه از میانگین متحرک نمایی ۱۲ روزه بدست می‌آید.

وقتی MACD مثبت باشد، بدین معنی است که میانگین کوتاه مدت بالاتر از میانگین بلند مدت قرار دارد. این نشانه‌ای از حرکت رو به بالا است. به طور مشابه وقتی MACD منفی باشد، بدین معنی است که میانگین کوتاه مدت پایین‌تر از میانگین بلند مدت قرار دارد، این نشانه پایین آمدن حرکت است. معامله‌گران نیز منتظر حرکت در بالا یا پایین خط صفر خواهند بود. حرکت بالای صفر سیگنالی برای خرید است، در حالی که حرکت زیر صفر سیگنالی برای فروش است.

انواع مووینگ اوریج (Moving Average)

میانگین متحرک ساده

میانگین متحرک ساده (SMA) به عنوان ابتدایی‌ترین شکل میانگین متحرک شناخته می‌شود، این میانگین متحرک با گرفتن میانگین حسابی مجموعه‌ای از مقادیر مشخص شده محاسبه می‌شود. به عبارت دیگر، مجموعه‌ای از اعداد – یا قیمت‌ها اگر دارایی‌های مالی مد نظر باشد – با هم جمع شده و سپس بر تعداد اعداد (یا قیمت‌ها) مجموعه تقسیم می‌شوند. فرمول محاسبه میانگین متحرک ساده به شرح زیر است:

SMA=(A1+A2+A3+⋯An)/n

جایی که:

A: میانگین در n دوره

n: تعداد دوره‌های زمانی

میانگین متحرک نمایی (EMA)

میانگین متحرک نمایی نوعی از میانگین متحرک است که در آن تلاش شده است تا به اطلاعات اخیر وزن بیشتری داده شود. برای محاسبه EMA، ابتدا باید میانگین متحرک ساده (SMA) را در یک بازه زمانی خاص محاسبه کنید. در مرحله بعدی ، باید ضریب وزن‌دهی میانگین متحرک نمایی (که “عامل هموار کننده” نیز نامیده می شود) را محاسبه کنید. این ضریب به طور معمول از طریق این فرمول محاسبه می‌کند: [(دوره زمانی انتخاب شده + ۱) ÷۲]. به عنوان مثال، برای میانگین متحرک ۲۰ روزه، ضریب وزن‌دهی [(۲۰+۱)/۲]=۰.۰۹۵۲ خواهد بود. سپس از فاکتور هموارسازی همراه با EMA قبلی برای رسیدن به مقدار فعلی استفاده می‌کنید. به این صورت EMA نسبت به قیمت‌های اخیر وزنه بالاتری می‌دهد، در حالی که SMA به همه مقادیر وزن یکسان می‌دهد.

EMAt=[Vt*(S/(1+d))]+EMAy*[1-(S/(1+d))]

جایی که:

EMAt= میانگین متحرک نمایی امروز

Vt=حجم امروز

EMAy=میانگین متحرک نمایی دیروز

s=فاکتور هموارسازی

d= تعداد روزها

میانگین متحرک ساده (SMA) در مقایسه با میانگین متحرک نمایی (EMA)

محاسبه EMA تأکید بیشتری بر داده‌های اخیر دارد. به همین دلیل، EMA را به عنوان یک میانگین وزنی در نظر می‌گیرند.

در شکل زیر، تعداد دوره‌های زمانی استفاده شده در هر میانگین برابر است (دوره ۲۰۰ روزه) اما EMA نسبت به SMA سریعتر به تغییر قیمت‌ها پاسخ می‌دهد. همچنین در این شکل می‌توانید مشاهده کنید که هنگام افزایش قیمت، EMA از SMA مقدار بالاتری دارد (و هنگامی که قیمت کاهش می‌یابد سریعتر از SMA کاهش می‌یابد). این واکنش‌پذیری سریع به تغییرات قیمت اصلی‌ترین دلیلی است که برخی از معامله گران استفاده از EMA را به SMA ترجیح می‌دهند.

Moving Average

مثال‌هایی از میانگین متحرک

میانگین متحرک بسته به نوع آن به طور متفاوتی محاسبه می‌شود. در اینجا، ما میانگین متحرک ساده (SMA) را برای یک سهام با قیمت های بسته شده زیر طی ۱۵ روز بررسی می‌کنیم:

هفته ۱ (۵ روز): ۲۰، ۲۲، ۲۴، ۲۵، ۲۳
هفته ۲ (۵ روز): ۲۶، ۲۸، ۲۶، ۲۹، ۲۷
هفته ۳ (۵ روز): ۲۸، ۳۰، ۲۷، ۲۹، ۲۸
در میانگین متحرک ۱۰ روزه برای اولی اولین نقطه داده میانگین قیمت‌های پایانی ۱۰ روز اول را محاسبه می‌کند. نقطه داده بعدی اولین قیمت را حذف کرده و قیمت پایانی روز ۱۱ را اضافه می‌کند و سپس میانگین را محاسبه می‌کند.

مثالی از یک اندیکاتور بر پایه مووینگ اوریج MA

باند‌های بولینگر یک اندیکاتور تکنیکال است. این اندیکاتور دارای باندهایی است که معمولا دو انحراف استاندارد را از یک میانگین متحرک ساده ایجاد می‌کند. به طور کلی، حرکت به سمت باند بالا نشان می‌دهد که دارایی اشباع خرید شده است، در حالی که یک حرکت نزدیک به باند پایین، نشان دهنده اشباع فروش دارایی است. از آنجا که انحراف معیار به عنوان معیار آماری نوسانات استفاده می‌شود، این شاخص خود را با شرایط بازار تنظیم می‌کند.

منبع: Investopedia

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.