چهارشنبه 3 آذر 1400 – 12:43

قیمت نفت خام بعد از ثبت بزرگ‌ترین رشد خود در دو هفته گذشته به تعادل رسیده است. دولت آمریکا اعلام کرده که به همراه چند کشور دیگر از ذخایر استراتژیک نفت خام خود استفاده خواهد کرد.
قیمت آتی نفت خام سبک (WTI) به بالای ۷۸ دلار رسیده است. دیروز قیمت نفت خام سبک رشد ۲٫۳ درصدی را تجربه کرد. دولت آمریکا ۵۰ میلیون بشکه از ذخایر نفتی خود را آزاد کرده است. چین، ژاپن، هند، کره جنوبی و انگلستان هم با آمریکا همکاری کرده‌اند. با این حال به غیر از آمریکا سایر کشورها حجم کمتری از ذخایر خود را آزاد کرده‌اند.
در حال حاضر تمرکز بازار نفت خام به اوپک پلاس (OPEC+) و نحوه واکنش آن‌ها به اقدام مصرف‌کنندگان بزرگ نفت خام است. اوپک پلاس گفته بود که آزاد کردن ذخایر نفتی در شرایط فعلی بازار توجیه ندارد و شاید در رابطه با افزایش سطح عرضه نفت خام تجدید نظر کند. نشست ماهانه اوپک پلاس هفته آینده برگزار می‌شود.
رئیس‌جمهور آمریکا تحت فشار قرار دارد تا با افزایش قیمت سوخت مقابله کند. او از اوپک پلاس خواسته بود که سطح عرضه نفت خام را با سرعت بیشتری افزایش دهد، اما اوپک پلاس این درخواست را رد کرده بود. آخرین باری که دولت‌ها از ذخایر استراتژیک استفاده کردند به سال ۲۰۱۱ باز می‌گردد. در آن زمان ناآرامی‌ها در لیبی باعث کاهش عرضه جهانی شده بود. این بار قرار است دولت آمریکا از اواسط ماه دسامبر روند تزریق نفت خام به بازار را شروع کند.
در این میان هند ۵ میلیون، چین بین ۷ تا ۱۵ میلیون و ژاپن ۴٫۲ میلیون بشکه نفت خام از ذخایر استراتژیک خود را به بازار داخلی تزریق خواهند کرد. کره جنوبی هنوز در حال بررسی جزئیات این کار است اما شاید تا ۳٫۵ میلیون بشکه تزریق کند. انتظار می‌رود که تزریق نفت خام انگلستان به بازار داخلی کمتر از سایرین باشد.