پنجشنبه ۲۱ دی ۱۴۰۲ – ۱۰:۴۵

دلار استرالیا از ارز های کالایی مهم بازار فارکس است. برای معامله گرانی که آشنایی خوبی با اقتصاد چین دارند، دلار استرالیا بهترین ابزار برای نوسان گیری از اقتصاد چین است! یعنی دلار استرالیا نه تنها بر اساس عوامل بنیادی اقتصاد استرالیا و آمریکا نوسان می کند، بلکه به عنوان نماینده اقتصاد چین در بازار فارکس هم عمل می کند. اقتصاد استرالیا رابطه قوی با اقتصاد چین و بازار کامودیتی دارد. هر اتفاقی که در بازار چین یا کالا روی دهد، مستقیما روی دلار استرالیا هم تاثیر خواهد گذاشت.

تحلیل بنیادی دلار استرالیا

پیش بینی دلار استرالیا – پنجشنبه ۲۱ دی

نرخ رشد تورم استرالیا در ماه نوامبر به ۴٫۳ درصد رسید که فاصله کمی با کف دو ساله دارد. کاهش هزینه سوخت عامل اصلی رشد ضعیف تورم استرالیا بود. ماه نوامبر دومین ماه افت نرخ رشد تورم است، اما هنوز تورم بخش خدماتی برای بانک رزرو استرالیا نگران کننده است. تورم کرایه خانه از ۶٫۶ درصد به ۷٫۱ درصد افزایش یافته است.

تحلیل دلار استرالیا

انتظار می‌رود که رشد سریع تورم بخش خدماتی مانع از تغییر سیاست‌های پولی بانک مرکزی استرالیا شود. در بین ماه‌های ژوئیه و سپتامبر هم شاهد تکرار این پدیده بودیم که در نهایت باعث شد تا بانک رزرو استرالیا نرخ بهره را در نشست ماه نوامبر افزایش دهد.

با توجه به این‌که دوره‌های محاسبه تورم استرالیا با آمریکا و سایر کشورهای پیشرفته تفاوت دارد، انتظار می‌رود که بانک رزرو استرالیا در سال ۲۰۲۴ کمتر به افزایش نرخ بهره فکر کند. در این میان بازار هم انتظار دارد که نرخ بهره در سال جاری میلادی تقریباً ۰٫۵۰ واحد درصد کاهش یابد. به احتمال زیاد هم اولین کاهش نرخ بهره در ماه اوت روی خواهد داد.

پیش‌بینی دلار استرالیا

امروز تمرکز اصلی بازار به داده‌های تورمی آمریکا خواهد بود که می‌تواند آینده نرخ بهره آمریکا و دلار را تغییر دهد. بازار بر این باور است که اگر نرخ رشد تورم آمریکا کاهش یابد، نرخ بهره هم در آینده نزدیک‌تری کاهش خواهد یافت و در نتیجه دلار استرالیا تضعیف خواهد شد. این می‌تواند به نفع جفت ارز AUDUSD خواهد بود.

در نمودار روزانه، روند بلندمدت صعودی است، اما حرکات قیمتی کوتاه‌مدت سیر نزولی دارند. به نظر می‌رسد که جفت ارز AUDUSD با حمایت کوتاه‌مدتی در ۰٫۶۶۸۰ مواجه است. اگر داده‌های تورمی آمریکا نشانگر رشد سریع تورم باشند، جفت ارز AUDUSD می‌تواند به زیر ۰٫۶۶۸۰ سقوط کند.

پیش بینی دلار استرالیا 11 ژانویه 1 دلار استرالیا دیدبان: اخبار فارکس
پیش بینی دلار استرالیا

پیش بینی دلار استرالیا – پنجشنبه ۷ دی

تضعیف ارزش دلار آمریکا باعث شده تا دلار استرالیا به بالاترین سطح در چند ماه اخیر برسد. بازار معتقد است که فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را زودتر از پیش‌بینی‌های قبلی کاهش خواهد داد. به همین دلیل شاهد تضعیف ارزش دلار آمریکا و رشد AUDUSD هستیم.

تحلیل دلار استرالیا

از دید بازار، در سال ۲۰۲۴ نرخ بهره آمریکا به اندازه ۱٫۵۵ واحد درصد کاهش خواهد یافت. این باور بازار نه تنها باعث تضعیف ارزش دلار آمریکا می‌شود، بلکه شرایط را برای بهبود جریانات ریسک‌پذیری و رشد دارایی‌های ریسکی مثل دلار استرالیا فراهم می‌کند. یعنی سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیرتر عمل می‌کنند.

در استرالیا هم پیش‌بینی می‌شود که بانک رزرو استرالیا نرخ بهره را از ماه‌های مه یا ژوئن کاهش دهد. با این حال برای پیش‌بینی دقیق زمان کاهش نرخ بهره، باید منتظر داده‌های اقتصادی تازه ماند.

چین به عنوان شریک تجاری اصلی استرالیا می‌تواند نقش مهمی در آینده دلار استرالیا ایفا کند. هر چقدر اخبار اقتصادی چین امیدوار کننده باشند، به نفع دلار استرالیا خواهد بود. در مقابل اگر داده‌های اقتصادی چین ضعیف باشند، دلار استرالیا هم تضعیف خواهد شد.

پیش‌بینی دلار استرالیا

امروز در تقویم اقتصادی فارکس شاخص مدعیان بیکاری آمریکا را در پیش رو داریم که می تواند برای پیش‌بینی دلار استرالیا اهمیت داشته باشد. اگر داده‌های اقتصادی آمریکا همچنان بهتر از انتظارات باشند، یعنی زمان اولین کاهش نرخ بهره به تعویق خواهد افتاد. در این صورت با تقویت ارزش دلار آمریکا شاهد سقوط ارزش جفت ارز AUDUSD خواهیم بود.

در مقابل اگر داده‌های اقتصادی آمریکا ضعیف باشند، شرایط برای کاهش زودهنگام نرخ بهره هم فراهم خواهد شد. در این صورت با تضعیف ارزش دلار آمریکا، جفت ارز AUDUSD رشد خواهد کرد.

پیش بینی دلار استرالیا 28 دسامبر 2 دلار استرالیا دیدبان: اخبار فارکس
پیش بینی دلار استرالیا