دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ – ۱۰:۲۱

ین ژاپن به دلیل نرخ بهره و بازدهی پایینی که دارد، ارز امن بازار فارکس شناخته می شود. مدت هاست که سیاست های پولی ژاپن انبساطی است. معمولا تغییر در سیاست های پولی هم به ندرت اتفاق می افتد. با این حال معامله گران فارکس باید از آخرین وضعیت سیاست های پولی و اقتصادی ژاپن آگاه باشند. در این صفحه تحلیل بنیادی ین ژاپن به روز رسانی می شود.

پیش بینی های مهم ین ژاپن یا USDJPY

پیش بینی ین ژاپن – دوشنبه ۲۰ شهریور

رئیس بانک مرکزی ژاپن در مصاحبه‌ای هاوکیش ظاهر شده و به همین دلیل شاهد تقویت ارزش ین ژاپن در بازار هستیم.

تحلیل بنیادی ین ژاپن

یودا به عنوان رئیس بانک مرکزی ژاپن گفته که اگر رشد اقتصادی و تورمی صعودی شود، ابزارها و گزینه‌های مختلفی برای هدایت فعالیت‌های اقتصادی داریم. با این حال یودا تأکید کرده که برای رسیدن به هدف تورمی زمان زیادی باقی مانده و تا رسیدن تورم به هدف مطلوب بانک مرکزی به سیاست‌های انبساطی پولی (نرخ بهره پایین) ادامه خواهیم داد.

جفت ارز USDJPY در واکنش به سخنان رئیس بانک مرکزی ژاپن از ۱۴۷٫۸۷ به ۱۴۶ سقوط کرد. بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله ژاپن هم به بالای ۰٫۷۰ درصد نفوذ کرد که بالاترین سطح بازدهی اوراق از اوایل سال ۲۰۱۴ تا به امروز است. تقویت ارزش ین ژاپن در برابر دلار آمریکا حرکت دلخواه بانک مرکزی ژاپن بود و نیاز به مداخله فیزیکی در بازار را از بین برد.

سخنان رئیس بانک مرکزی ژاپن آینده نرخ‌های بهره این کشور را هم مشخص کرده است. یودا گفته که تا پایان سال ۲۰۲۳ داده‌های کافی برای تصمیم‌گیری در رابطه با آینده نرخ‌های بهره خواهند داشت. او گفته که اگر نرخ رشد دستمزدها به سیر صعودی ادامه دهد، می‌توان به خروج از سیاست‌های انبساطی فکر کرد.

پیش‌بینی ین ژاپن

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که نظرات رئیس بانک مرکزی تلاشی جهت حمایت از ین ژاپن است و نیاز به مداخله فیزیکی را از بین برده است. در هفته‌های گذشته تضعیف ارزش ین ژاپن، شایعات در رابطه با احتمال مداخله ژاپن در بازار فارکس را داغ کرده بود. برخی از تحلیلگران هم معتقدند که بانک مرکزی خواسته بازار را برای این تغییر مهم و احتمالی آماده کند.

پیش‌بینی می‌شود که سیاست نرخ بهره منفی ژاپن در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۴ به پایان برسد. ژاپن تنها اقتصاد بزرگ دنیاست که به جای افزایش نرخ بهره، از نرخ بهره منفی استفاده می‌کند تا فعالیت‌های اقتصادی را تحریک کند. پایان سیاست‌های انبساطی یا همان نرخ بهره پایین باعث تقویت ارزش ین ژاپن در بازار خواهد شد.

پیش بینی ین ژاپن 10 سپتامبر 1 ین ژاپن تحلیل بنیادی فارکس اونس طلا و نفت خام
پیش بینی ین ژاپن – واکنش USDJPY به سخنان رئیس بانک مرکزی ژاپن

پیش بینی ین ژاپن – دوشنبه ۱۳ شهریور

افت بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا در میان تضعیف انتظارات نرخ بهره‌ای باعث شده تا حرکت صعودی جفت ارز USDJPY متوقف شود. اما هنوز خبری از سقوط بازار به زیر حمایت‌های کلیدی نیست.

تحلیل بنیادی ین ژاپن

شاخص PCE آمریکا یا همان شاخص تورمی مطلوب فدرال رزرو آمریکا در ماه ژوئیه رشد ۰٫۲ درصدی ماهانه‌ای را ثبت کرد. نرخ رشد سالانه هم ۳٫۳ درصد بود. در این میان نرخ بیکاری آمریکا افزایش یافته و نرخ رشد دستمزدها هم کُند شده است. این یعنی فشارهای تورمی تضعیف شده‌اند و رشد داغ بازار کار آمریکا هم سرد شده است.

داده‌های اقتصادی هفته گذشته آمریکا باعث تضعیف انتظارات نرخ بهره‌ای شده‌اند. به طوری که از دید بازار نرخ بهره آمریکا در ماه سپتامبر افزایش نخواهد یافت و شانس افزایش نرخ بهره در ماه نوامبر هم از ۵۰ درصد به نزدیکی ۳۰ درصد سقوط کرده است. این تغییر در انتظارات نرخ بهره‌ای تنها در طول یک هفته ایجاد شده است.

در ژاپن خبری از مداخله دولت در بازار فارکس نیست. رئیس بانک مرکزی ژاپن هم گفته که نرخ رشد تورم کمتر از هدف ۲ درصدی است و به همین دلیل به دنبال سیاست‌های انقباضی یا نرخ بهره بالا نیست. این خبر خوبی برای ین ژاپن نیست.
در خارج از آمریکا چشم‌انداز اقتصادها جالب نیست و احتمال رکود اقتصاد جهانی جدی است. به همین دلیل هیچ کس انتظار تغییر سیاست‌های پولی ژاپن را ندارد.

پیش‌بینی ین ژاپن

وضعیت بنیادی ین ژاپن تغییری نکرده است. یعنی ین ژاپن هنوز هم می‌تواند سیر نزولی داشته باشد. توقف رالی صعودی USDJPY هم بیشتر به خاطر تضعیف ارزش دلار آمریکا بوده نه تقویت ارزش ین ژاپن. به همین دلیل نمی‌توان گفت که روند USDJPY تغییر کرده است.

پیش بینی ین ژاپن 4 سپتامبر 2 ین ژاپن تحلیل بنیادی فارکس اونس طلا و نفت خام
پیش بینی ین ژاپن

پیش بینی ین ژاپن – دوشنبه ۶ شهریور

به نظر می‌رسد که ین ژاپن به زودی به کف قیمتی جدید ۱۰ ماهه در برابر دلار آمریکا سقوط خواهد کرد. یعنی جفت ارز USDJPY اوج جدیدی ثبت خواهد کرد. روسای بانک مرکزی آمریکا و ژاپن شرایط را برای رشد بیشتر نرخ برابری دلار آمریکا به ین ژاپن فراهم کرده‌اند.

تحلیل بنیادی ین ژاپن

رئیس بانک مرکزی ژاپن (Ueda) در گردهمایی جکسون هول سخنرانی داشت. او گفته که هنوز هم نرخ رشد تورم ژاپن کمی پایین‌تر از هدف تورمی ماست و به همین دلیل به سیاست‌های انبساطی پولی یا همان نرخ بهره پایین، ادامه خواهیم داد. این لحن داویش رئیس بانک مرکزی ژاپن باعث جهش USDJPY به بالای ۱۴۶٫۶۰ و سقوط ارزش ین ژاپن شد.

در مقابل، رئیس فدرال رزرو آمریکا هم از باقی ماندن نرخ بهره در سطوح بالاتر حمایت کرد و حتی گفته که در صورت نیاز نرخ بهره افزایش خواهد یافت. این واگرایی سیاست‌های پولی به نفع دلار و به ضرر ین ژاپن تمام شد.

پیش‌بینی ین ژاپن

در شرایط فعلی جفت ارز USDJPY می‌تواند دوباره به سمت سطوحی حرکت کند که در ماه اکتبر بانک مرکزی ژاپن مجبور به مداخله در بازار فارکس شد. در آن زمان مداخله بانک مرکزی ژاپن با سقوط بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا هم‌زمان بود.
اما این بار اگر بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا افزایش یابد، جفت ارز USDJPY اوج قیمتی ۳۰ سال اخیر را به چالش خواهد کشید. تا قیمت ۱۵۲ هیچ‌کس انتظار مداخله بانک مرکزی در بازار را ندارد.

پیش بینی ین ژاپن 28 اوت 3 ین ژاپن تحلیل بنیادی فارکس اونس طلا و نفت خام
پیش بینی ین ژاپن – همبستگی بالای USDJPY و تفاوت بازدهی اوراق ۱۰ ساله آمریکا و ژاپن