سه شنبه 2 آذر 1400 – 14:39

نمودار چهارساعته مانا دسنترالند MANA

توکن های Decentraland و سایر توکن های متاورس رشد خوبی را بعد از تغییر برند شرکت فیس بوک تجربه کرده‌اند. این در حالی است که سایر رمزارز ها روند نزولی داشته‌اند. در این میان رمزارز MANA نشانه‌های خوبی از جهش صعودی در آینده نزدیک دارد. رمزارز MANA هم از دید بنیادی و هم از دید تکنیکال ساختار صعودی دارد.
بعد از تغییر برند شرکت فیس‌بوک، دسنترالند (Decentraland) رشد ۵۵۵ درصدی را به راه انداخت. اما در حال حاضر به نظر می‌رسد که بازار اندکی آرام شده است. اما چرا دسنترالند یا مانا (MANA) برای بازار اهمیت دارد؟
دسنترالند بر پایه بلاک چین طراحی شده و کاملاً سه‌بعدی است. در واقع دسنترالند به کاربران اجازه می‌دهد تا آواتر خود را شخصی‌سازی کنند و حتی در دنیای مجازی اقدام به خرید زمین کنند. مانا هم مثل سایر توکن ها در این دنیای مجازی به عنوان پول محلی استفاده می‌شود. هر چند که پروژه‌های متعددی در این زمینه تعریف شده‌اند، اما مانا با سایرین دو تفاوت اساسی دارد.
از وقتی که فیس‌بوک به متا تغییر نام داد، بسیاری از سرمایه‌گذاران در پروژه‌های مربوط به این ژانر پول‌های زیادی را خرج کردند. SAND، MANA و ENJ از پروژه‌های مهم و حاضر در متاورس هستند. اما بایستی توجه داشت که بزرگان زیادی در رمزارز مانا سرمایه‌گذاری کرده‌اند. تنها شرکت سرمایه‌گذاری Grayscale به ارزش ۷۱٫۶ میلیون دلار مانا خریداری کرده است. این نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بزرگ می‌خواهند به مدت طولانی در این بخش بمانند. به همین دلیل احتمال رشد بیشتر مانا وجود دارد.
همچنین بایستی توجه داشت که دسنترالند با رقبای خود تفاوت اساسی دارد. دسنترالند یک تجربه سه‌بعدی را به کاربران خود می‌دهد. اما سایر پروژه‌های موجود یا تجربه دو بعدی را به کاربران ارائه می‌دهند و یا حتی یک نمونه اولیه هم ندارند! مانا ۱۷٫۴۵ درصد از بازار متاورس را در اختیار دارد و دنیای سه‌بعدی را هم ایجاد کرده است. در واقعاً مانا یک نمونه اولیه قابل استفاده دارد. به همین دلیل است که دسنترالند و رمزارز آن (MANA) می‌تواند به زودی سهم خود در بازار متاورس را بالا ببرد.
از دید تکنیکال، مانا طبق تحلیل‌ها می‌تواند تا محدوده ۷ دلاری هم بالا بیاید. اما اگر قیمت مانا به محدوده ۳٫۷۰ دلار بازگردد، به احتمال زیاد دست‌یابی به هدف ۷ دلاری هم حداقل برای مدتی به تعویق خواهد افتاد.