سه شنبه 2 آذر 1400 – 9:52

بعد از این‌که رئیس‌جمهور آمریکا دوره ریاست Jerome Powell در فدرال رزرو را تمدید کرد، دلار در برابر ارزهای اصلی تقویت شد. برینارد، گزینه دیگر ریاست فدرال رزرو آمریکا هم به عنوان نایب‌رئیس فدرال رزرو انتخاب شده است. دوره نایب‌رئیس فعلی فدرال رزرو (Clarida) در ماه ژانویه تمام می‌شود.
از دید بازار بهتر است که مقامات فدرال رزرو تغییر نکنند تا سیاست‌های پولی هم تغییر ناگهانی نداشته باشند. شاید به همین دلیل باشد که بازار از تمدید ریاست پاول بر فدرال رزرو حمایت کرده است. این انتخاب رئیس‌جمهور آمریکا چراغ سبزی برای فدرال رزرو است تا به عادی‌سازی سیاست‌های پولی ادامه دهد. یعنی سیاست‌های انبساطی پولی را کنار بگذارد و نرخ‌های بهره را به سطوح بالاتری افزایش دهد.
فدرال رزرو گفته بود که از ماه نوامبر حجم خرید اوراق قرضه را کاهش خواهد داد. اما در طول هفته اخیر حامیان خروج سریع فدرال رزرو از سیاست‌های انبساطی پولی بیشتر شده است. مقامات بیشتری از فدرال رزرو آمریکا از خروج سریع فدرال رزرو از سیاست‌های انبساطی پولی حمایت می‌کنند. انتظار می‌رود که تقاضا برای دلار آمریکا در معاملات هفته جاری افزایش یابد. شاخص PCE و گزارش FOMC Minutes روز چهارشنبه منتشر خواهند شد، که برای بازار اهمیت زیادی دارند.
فدرال رزرو نه‌تنها به بهبود شاخص‌های اقتصادی توجه دارد، بلکه تائید کرده که رشد تورم بیش از حد سریع بوده است. هنوز از دید فدرال رزرو آمریکا رشد سریع تورم موقتی است. اما در هر صورت بازار تصمیم خودش را در رابطه با چشم‌انداز تورم خواهد گرفت. شاخص PCE شاخص مطلوب فدرال رزرو آمریکا برای ارزیابی چشم‌انداز تورمی است. پیش‌بینی می‌شود که رشد این شاخص بیشتر از انتظارات بازار باشد و از دلار حمایت کند. رشد سریع تورم می‌تواند انتظارات نرخ بهره‌ای بازار را تقویت کند.