یکشنبه 14 آذر 1400 – 10:33

دلار استرالیا در برابر دلار آمریکا سقوط کرده و به پایین‌ترین سطح از ماه ژوئیه سال ۲۰۲۰ رسیده است. این ارز ریسکی در واکنش به شیوع کرونای جدید تضعیف شده است. کرونای امیکرون می‌تواند اقتصاد جهانی را دوباره تحت فشار قرار دهد. در این میان فدرال رزرو هم دیگر به این نتیجه رسیده که رشد سریع تورم موقتی نیست و به دنبال مقابله با فشارهای تورمی و اجرای سیاست‌های انقباضی پولی (کاهش تزریق پول نقد به سیستم مالی و افزایش نرخ بهره) است.
اقتصاد استرالیا نسبت به زنجیره تأمین جهانی حساسیت بالایی دارد و به همین دلیل ادامه اختلال در زنجیره تأمین می‌تواند به آن آسیب وارد کند. مقامات بهداشت استرالیا اولین مورد ابتلا به کرونای جدید را گزارش داده‌اند. اما از دید آن‌ها کرونای جدید کشنده‌تر از کرونا های قبلی نیست.
سقوط بازارهای سهام و کالا خبر خوبی برای دلار استرالیا نیست. قیمت سنگ‌آهن (مهم‌ترین کالای صادراتی استرالیا) تقریباً ۵۵ درصد از اوج‌های قیمتی ابتدای سال پایین آمده است. اقتصاد استرالیا هم در حال بهبود از بحران قبلی است که با شیوع کرونای دلتا شروع شده بود. در استرالیا همه نگاه‌ها به نشست تعیین نرخ بهره بانک رزرو استرالیا خواهد بود. پیش از این رئیس بانک رزرو استرالیا گفته بود که داده‌های اقتصادی به حدی قوی نیستند که از افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ حمایت کنند. این دیدگاه با دیدگاه بازار در تناقض است. اگر بازار ناامید شود و دیگر انتظار افزایش نرخ بهره را نداشته باشد، دلار استرالیا تحت فشار فروش قرار خواهد گرفت. اگر در آمریکا هم داده‌های تورمی نشانگر رشد سریع تورم باشند، همه چیز در جفت ارز AUDUSD به نفع دلار آمریکا تمام خواهد شد.