سه شنبه 2 آذر 1400 – 14:58

عملکرد دلار آمریکا در برابر ارز های اصلی فارکس

بازار فارکس – از ابتدای هفته تمامی ارز های اصلی در برابر دلار آمریکا تضعیف شده اند.

شاخص‌های آتی سهام آمریکا از ادامه فشارهای فروش در سهام شرکت‌های فناوری حکایت دارند. در این میان نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا جهش کرده‌اند. بعد از تمدید دوره ریاست پاول، معامله گران به این نتیجه رسیده‌اند که فدرال رزرو به خروج از سیاست‌های انبساطی پولی ادامه خواهد داد.
شاخص آتی سهام نزدک به اندازه ۰٫۳ درصد افت کرده است. در سایر بازار های سهام دنیا هم وضعیت مشابهی را شاهد هستیم و فشارهای فروش تشدید شده‌اند. در بازار فارکس، بحران ارزی ترکیه تشدید شده و نرخ برابری دلار آمریکا به لیر ترکیه از ۱۲ عبور کرده است. در بازار نفت خام، قیمت‌ها همچنان سیر نزولی دارند. از آمریکا تا هند دولت‌ها به فکر استفاده از ذخایر استراتژیک نفتی خود هستند.
بعد از این‌که پاول برای دومین بار به عنوان رئیس فدرال رزرو آمریکا انتخاب شد، انتظارات نرخ بهره‌ای بازار هم تغییر یافته است. اگر برینارد به عنوان رئیس فدرال رزرو انتخاب می‌شد، بانک مرکزی آمریکا به سیاست‌های انبساطی پولی ادامه می‌داد. اما با تمدید دوره ریاست پاول، انتظارات نرخ بهره‌ای تقویت شده است. پاول به صراحت اعلام کرده که از ابزار پولی موجود برای حمایت از اقتصاد آمریکا و مقابله با فشارهای تورمی استفاده خواهد کرد.
در اروپا، رئیس بانک مرکزی فرانسه و از اعضای بانک مرکزی اروپا (Villeroy) گفته است که سیاست‌گذاران پولی ناحیه یورو به طور جدی به فکر پایان دادن به برنامه اضطراری خرید اوراق در ماه مارس هستند. امروز داده‌های اقتصادی مهمی از ناحیه یورو منتشر شدند. شاخص‌های PMI ناحیه یورو و انگلستان خیلی بهتر از پیش‌بینی بازار بودند. اما در بازار فارکس تقاضا برای دلار آمریکا به حدی بالاست که یورو و پوند در برابر دلار تحت فشار فروش قرار گرفته‌اند.