چهارشنبه 3 آذر 1400 – 14:32

عملکرد دلار آمریکا در برابر ارز های اصلی فارکس

بازار فارکس – از ابتدای هفته تمامی ارز های اصلی در برابر دلار آمریکا تضعیف شده اند.

بعد از افزایش نرخ بهره بانک رزرو نیوزیلند، انتظارات نرخ بهره‌ای بازار هم تعدیل شده و به نظر می‌رسد که بازار مثل روزهای قبل انتظار افزایش سریع نرخ‌های بهره را ندارد. نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا هم در واکنش به این مسئله پایین آمده است.
وضعیت بازارهای سهام جهانی کمی مبهم است. شاخص سهام اروپا رشدهای اولیه خود را از دست داده و شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم افت کرده‌اند. در این میان نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۲ ساله آمریکا به اندازه ۰٫۰۲ درصد پایین آمده است. در بازار فارکس هم دلار آمریکا برای چهارمین روز متوالی در برابر رقبا تقویت شده است.
فضای بازارهای مالی برای سرمایه‌گذاران دوباره غبارآلود شده است. سرمایه‌گذاران نگران افزایش آمار مبتلایان به کرونا در اروپا هستند و در عین حال رشد سریع تورم هم ادامه دارد. مقابله با رشد سریع تورم به هدف اصلی سیاست‌گذاران تبدیل شده است. در این میان بانک‌های مرکزی دنیا به دنبال خروج از سیاست‌های انبساطی پولی هستند. امروز شاخص‌های اقتصادی مهمی از آمریکا منتشر خواهند شد که می‌توانند بازار را به حرکت وادارند.
سرمایه‌گذاران می‌خواهند بدانند که فدرال رزرو با چه سرعتی می‌خواهد برنامه خرید اوراق قرضه را به اتمام برساند و زمان‌بندی احتمالی برای افزایش نرخ‌های بهره هم چگونه خواهد بود؟ در نیوزیلند، دلار این کشور در برابر دلار آمریکا تضعیف شده است. بانک رزرو نیوزیلند نرخ بهره را کمتر از پیش‌بینی‌های بازار بالا برده است. در ترکیه هم به نظر می‌رسد که فعلاً لیر ترکیه به ثبات نسبی در برابر دلار آمریکا رسیده است. دیروز شاهد سقوط شدید ارزش لیر ترکیه در برابر رقبا بودیم.