جمعه 7 آبان 1400 – 15:09

عملکرد دلار آمریکا در برابر ارز های اصلی فارکس

بازار فارکس – از ابتدای هفته تنها ین ژاپن در برابر دلار آمریکا تضعیف شده است.

شاخص‌های آتی سهام آمریکا به همراه شاخص‌های سهام اروپایی سقوط کرده‌اند. گزارش‌های مالی برخی از شرکت‌های سهامی ناامید کننده بوده‌اند. در این میان سرمایه‌گذاران بازار اوراق قرضه هم نگران تشدید فشارهای تورمی و خروج بانک‌های مرکزی از سیاست‌های انبساطی پولی هستند. جریانات ریسک گریزی را در بازارهای سهام و اوراق قرضه شاهد هستیم.
نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا بالا آمده و منحنی بازدهی اوراق با سررسید ۲۰ و ۳۰ سال هم برای اولین بار از سال ۲۰۲۰ صاف شده است. تشدید فشارهای تورمی باعث شده تا بازار به این نتیجه برسد که بانک‌های مرکزی دنیا برای مقابله با تورم، نرخ بهره را بالا خواهند برد. در بازار فارکس دلار آمریکا اندکی تقویت شده است.
در اروپا شاخص سهام Stoxx Europe 600 سقوط کرده و سهام شرکت‌های فناوری بیشترین افت را داشته‌اند. فشارهای فروش در بازار اوراق قرضه اروپا هم تشدید شده است. داده‌های اقتصادی ناحیه یورو نشانگر رشد سریع اقتصادی و تورمی ناحیه یورو بودند. این یعنی بانک مرکزی اروپا مجبور است در آینده نزدیک نرخ بهره را بالا ببرد. دیروز یورو بعد از جهش اولیه ۰٫۷ درصدی در برابر دلار آمریکا، سقوط کرد. اما همچنان نسبت به هفته گذشته اندکی رشد کرده است.