کتاب ایلان ماسکایلان ماسک یکی از باهوش‌ترین و خلاق‌ترین کارآفرینان دنیا است که اخیرا جایگاه خود را در بین ثروتمند‌ترین افراد دنیا باز کرده است. وی شرکت‌های بزرگی مانند سولار سیتی، پی پال، اسپیس ایکس، تسلا و بورینگ کمپانی را تاسیس کرده است که هرکدام در صنعت خود به موفقیت چشمگیری دست یافته‌اند.
ماسک از جوانی یک کتابخوان بوده است. گفته می‌شود وی در نوجوانی روزانه ۱۰ ساعت مطالعه می‌کرده همچنین یک دوره شش ماهه کدنویسی پایه را در ۷۲ ساعت به پایان رسانده است. به گفته برادر وی، ایلان ماسک تقریبا روزی دو کتاب مطالعه می‌کرده است.
چنین فردی قطعا توصیه‌های جذابی برای کتاب خواندن خواهد داشت. در اینجا لیستی از کتاب‌هایی را که وی در مصاحیه‌های خود توصیه کرده است آورده‌ایم:

راهنمای کهکشان برای اتواستاپ زن‌ها (The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy) اثر داگلاس آدامز. ماسک این کتاب را به جوانانی که در جستجوی معنای زندگی هستند توصیه کرده است. (ترجمه شده است)

بنجامین فرانکلین: یک زندگی آمریکایی (Benjamin Franklin: An American Life) اثر والتر ایزاکسون. ماسک در مورد بنجامین فرانکلین می‌گوید که وی یک کارافرین بود. یک بچه فراری که از هیچ شروع کرد. (ترجمه نشده است)

صفر به یک: یادداشت‌های شروع کار یا چگونگی ساختن آینده (Zero to One: Notes on Startups, or How to Build the Future) اثر پیتر تیل. نکته جالب در مورد این کتاب این است که ماسک و تیل، نویسنده کتاب مدتی در استارتاپ پی پال با یکدیگر همکار بوده اند. (ترجمه شده است)

هوش برتر: مسیرها، خطرها، راهبردها (superintelligence: paths, dangers, strategies) نوشته نیک بوستروم. ایلان ماسک علاقه زیادی به هوش مصنوعی دارد و البته خطرات آن را نیز گوشزد می‌کند. او معتقد است خطر هوش مصنوعی حتی از بمب اتمی نیز بیشتر است. شاید این کتاب دلیل چنین نگرشی باشد. (ترجمه نشده است)

 

هاوارد هیوز: زندگی و دیوانگی او (Howard Hughes: His Life and Madness) اثر دونالد بارلت. هاوارد هیوز یکی از بزرگترین کارآفرینان زمان خود بود یا بهتر است بگوییم ایلان ماسک زمان خود بود. فردی با ایده‌های جاه طلبانه و بزرگ. اما متاسفانه در اواخر عمر خود به بیماری روانی دچار شد. ماسک در مورد این کتاب گفته است که این کتاب یک داستان هشداردهنده است. (ترجمه نشده است)

ساختارها: یا چرا چیزها فرو نمی پاشند (Structures: Or Why Things Don’t Fall Down) اثر جی.ای.گوردون. ماسک معتقد است این کتاب کتابی خوب در زمینه طراحی ساختار است. (ترجمه نشده است)

احتراق: تاریخچه پیشرانهای راکتهای سوخت مایع (Ignition!: An informal history of liquid rocket propellants) اثر جان دی. کلارک. ماسک پیش از ورود به هر صنعتی، به خوبی در مورد آن تحقیق می‌کند. دو کتاب اخیر را پیش از آنکه وارد صنعت هوافضا شود مطالعه کرده است. این موضوع یکی از دلایل مهم موفقیت وی در صنایع مختلف را به خوبی نشان می‌دهد. (ترجمه نشده است)

ارباب حلقه‌ها (The Lord of the Rings) اثر جی.آر.آر تالکین. ایلان ماسک در آفریقای جنوبی متولد شده است. وی در مصاحبه‌ای گفته است کتاب سترگ تالکین نقش مهمی در شکل‌گیری ذهنیت وی داشته است. (ترجمه شده است)

غریبه در سرزمین غربت (Stranger in a Strange Land) اثر رابرت هاین‌لاین. یکی از کتاب‌هایی که ماسک به آنها علاقه دارد اما معتقد است در پایان از مسیر خارج شده است. (ترجمه نشده است)

مجموعه بنیاد (The Foundation series) اثر آیزاک آسیموف. وی این کتاب را یکی از بهترین کتاب‌های علمی تخیلی در تمام اعصار می‌داند. (ترجمه شده است)

با توجه به این کتاب‌ها می‌توان گفت ذهن باز و خلاق ایلان ماسک محصول خواندن کتاب‌های علمی-تخیلی و همینطور خواندن کتاب‌های مفید است.
«روی سیگنال‌ها بیشتر از نویزها تمرکز کنید. وقت خود را صرف چیزهایی نکنید که اوضاع را بهتر نمی‌کنند» .ایلان ماسک

منبع: newtraderu

برای پیگیری اخبار و تحلیل‌های بازار فارکس و بازار جهانی کانال تلگرامی UtoFX را دنبال کنید.