یکشنبه 30 آبان 1400 – 10:05

در هفته پیش رو انتظار می‌رود که بانک رزرو نیوزیلند نرخ بهره را افزایش دهد. اما برخی از فعالین بازار بر این باورند که بانک مرکزی نرخ بهره را بیشتر از پیش‌بینی‌های اولیه بالا خواهد برد. در حال حاضر در بازار پول افزایش ۰٫۳۶ درصدی نرخ بهره پیش‌خور شده است، اما ظاهراً بخشی از بازار بر این باور است که نرخ بهره ۰٫۵۰ درصد افزایش خواهد یافت. اگر این اتفاق بیفتد، بخش بزرگی از معامله گران دلار نیوزیلند شوکه خواهند شد.
معامله گران نه‌تنها به مقدار افزایش نرخ بهره در نشست این هفته بانک رزرو نیوزیلند تمرکز کرده‌اند، بلکه به برآوردهای نرخ بهره‌ای بانک هم توجه خواهند کرد. بازار بر این باور است که تا پایان سال ۲۰۲۲ بانک مرکزی نیوزیلند نرخ‌های بهره را به اندازه ۱٫۹۰ درصد بالا خواهد برد.
اخیراً داده‌های اقتصادی نیوزیلند انحراف زیادی با پیش‌بینی‌های بانک مرکزی داشتند. به طور مثال نرخ رشد تورم نیوزیلند به ۴٫۹ درصد رسیده است. این در حالی است که بانک مرکزی انتظار رشد ۴٫۱ درصدی را داشت. همچنین نرخ بیکاری هم به‌جای این‌که ۴٫۵ درصد باشد، به ۳٫۴ درصد رسیده است. ظاهراً بانک مرکزی نیوزیلند از اقتصاد این کشور عقب مانده است. به همین دلیل بازار انتظار دارد که بانک مرکزی با درصدهای بالاتری نرخ بهره را افزایش دهد.