یکشنبه 30 آبان 1400 – 11:12

در اوایل هفته گذشته دلار استرالیا سعی کرد تا در برابر دلار آمریکا رشد کند، اما قدرت دلار آمریکا و سپس انتشار داده‌های اقتصادی مانع از این امر شدند. روز سه‌شنبه، رشد قوی خرده‌فروشی آمریکا باعث بالا رفتن نرخ بازدهی اوراق و تقویت دلار آمریکا شد. در ادامه حمایت رئیس فدرال رزرو سنت لوئیز از افزایش نرخ بهره هم به داد خریداران دلار رسید.
روز سه‌شنبه گزارش آخرین نشست بانک رزرو استرالیا موسوم به RBA Minutes منتشر شد. این گزارش اطلاعات جدیدی در اختیار بازار نگذاشت. اما رئیس بانک مرکزی استرالیا در سخنرانی خود به اهمیت افزایش نرخ دستمزدها و تأثیر آن بر رشد تورم اشاره کرد. روز بعد شاخص دستمزدهای استرالیا منتشر شد، که بهتر از پیش‌بینی‌ها بود. دلار استرالیا به جای این‌که به این شاخص واکنش مثبت نشان دهد، سقوط کرد. بیشتر به این خاطر که بازار اوراق قرضه روی خوشی به احتمال افزایش نرخ بهره نشان نداد.
نرخ بازدهی اوراق قرضه ۲ و ۱۰ ساله استرالیا تقریباً هر کدام ۰٫۱ درصد سقوط کردند و در نتیجه دلار استرالیا هم در بازار فارکس تضعیف شد. علاوه بر این، بازار کامودیتی هم نتوانسته از دلار استرالیا حمایت کند. سنگ آهن که سهم زیادی در صادرات استرالیا دارد، در دامنه محدودی نوسان می‌کند. قیمت کالاها از اوج‌های قیمتی اخیر پایین آمده‌اند.
در هفته پیش رو، شاخص خرده‌فروشی استرالیا در روز جمعه منتشر خواهد شد. همچنین از آمریکا هم داده‌های تورمی (PCE) و GDP منتشر خواهند شد. به نظر می‌رسد که جفت ارز AUDUSD بیشتر تحت تأثیر عوامل خارجی خواهد بود. بازار اوراق قرضه استرالیا و آمریکا می‌تواند محرک اصلی دلار استرالیا باشد. تغییرات در تفاوت نرخ بازدهی اوراق قرضه استرالیا و آمریکا مسیر بعدی AUDUSD را مشخص خواهد کرد. همچنین سخنرانی مقامات فدرال رزرو هم برای بازار اهمیت خواهند داشت.