مهم نیست در مورد جمله تیتر مقاله چه فکری می‌کنید.
این جمله حقیقت دارد و اگر به خواندن ادامه دهید دلیل این ادعا را می‌فهمید.
ثروتمندان و افراد موفق در این دنیا، از جمله تجار، ورزشکاران حرفه‌ای، ستاره‌های سینما و مواردی از این دست، همه سزاوار پول و موفقیتی هستند که در زندگی خود به دست آورده‌اند.

تقریباً در همه موارد، آنها سخت‌تر و هوشمندانه‌تر از ۹۹ درصد افراد دیگر کار می‌کنند و همچنین اموری را انجام می‌دهند که ۹۹% مردم از انجام آن سر باز می‌زنند. آن‌ها ریسک می‌کنند، زمان، تلاش و پول را سرمایه‌گذاری می‌کنند و مطالعه و تمرین دارند و همیشه در حال کامل کردن مهارت خود هستند. چه به طور مستقیم یا غیرمستقیم، آنها در اکثر ساعات بیداری خود در حال تلاش برای تبدیل شدن به بهترین هستند.

بزرگترین تفاوت بین یک فرد موفق و یک فرد ناموفق تقریباً همیشه در سطح وظیفه شناسی نسبت به کار و آگاهی از آنچه که باید انجام شود و نحوه زمان‌بندی آن است. این بدان معناست که آنها همیشه به دنبال یادگیری و جذب دانش و اطلاعات جدید هستند و برای رسیدن به جایی که می‌خواهند و رویایش را دارند، تلاش می‌کنند و به دنبال راه‌حل و پاسخ برای مشکلات و چالش‌هایی هستند که با آنها روبرو می‌شوند. افراد ثروتمند و موفق با کاری که انجام می‌دهند، زندگی می‌کنند و نفس می‌کشند. آنها پرشور هستند و معمولاً کسانی هستند که آمادگی انجام هر کاری از جمله ریسک‌های لازم برای رسیدن به نتیجه‌ای که می‌خواهند را دارند.

این بهای آزادی و سبک زندگی در معامله‌گری، کسب و کار، ورزش، مدیر اجرایی، مدیر عامل سطح بالا، یا هر چیز دیگری است که شما انتخاب می‌کنید. اکثریت کسانی که در نهایت به زندگی خوب دست می‌یابند لایق زندگی خوب هستند، نه به این دلیل که آن را به ارث برده‌اند، بلکه به این دلیل که برای به دست آوردن آن از بقیه تلاش بیشتری کرده‌اند.

از این موارد چه برداشتی می‌کنید؟ فکر می‌کنید در حال حاضر در کجای زندگی در مورد افزایش سطح وظیفه‌شناسی خود قرار دارید، سطح آگاهی شما چقدر است؟ با خودتان صادق باشید، اگر اضافه وزن دارید، آیا سزاوار اضافه وزن هستید و یا اینکه غذای سالم می‌خورید و به طور منظم ورزش می‌کنید؟ آیا در مورد سلامت و تغذیه مطالعه می‌کنید؟ اگر نه، پس احتمالاً لایق اضافه وزن هستید. آیا دائماً در مورد بازارها تحقیق می‌کنید، آیا دوره‌ای می‌گذرانید و به دنبال مربی می‌گردید، آیا هر روز بازار و نمودارها را بررسی می‌کنید؟

پس از شنیدن این مقدمه کوتاه در مورد طرز فکر، رفتار و عمل افراد موفق و ثروتمند، آیا فکر می‌کنید در این مرحله واقعاً شایسته موفقیت در معامله‌گری و سبک زندگی آن هستید؟ آیا واقعاً آنچه را که لازم است انجام می‌دهید؟

اگر این طور نیست، به خواندن ادامه دهید…

حتی اگر هنوز ثروتمند نیستید، حتی اگر هنوز موفق نشده‌اید، حتی اگر فقط هزار دلار در حساب معاملاتی خود دارید، باید طوری رفتار کنید که گویا یک میلیونر هستید. باید طوری رفتار کنید که گویا موفق شده‌اید. در اینجا به شما کمک می‌کنیم چطور چنین رفتاری داشته باشید. امیدواریم این مقاله شما را به این باور نزدیک کند که شما شایسته هستید که بر بازی معامله‌گری، سرمایه‌گذاری، تجارت و هر حرفه‌ای را که انتخاب می‌کنید تسلط داشته باشید.

آیا اصلا می‌دانید چرا معامله می‌کنید و چه چیزی از آن می‌خواهید؟

خنده‌دار است که بسیاری از معامله‌گران، اگر نگوییم اکثر معامله‌گران، نمی‌دانند چرا حتی می‌خواهند معامله کنند و تنها به گفتن جمله «من می‌خواهم پول در بیاورم» بسنده می‌کنند. این مسئله خود، یک مشکل بزرگ است.

اگر نمی‌دانید به کجا می‌روید، چه اهدافی دارید، چگونه می‌توانید برای رسیدن به آنها برنامه‌ریزی کنید؟ شما به یک بیانیه ماموریت نیاز دارید که شفاف کند دلیل(های) شما برای معامله چیست. نباید بدون نقشه و آمادگی قبلی معامله‌ای را انجام دهید و بعد منتظر بمانید ببینید چه اتفاقی می‌افتد زیرا در این صورت شما معامله نمی‌کنید، بلکه قمار می‌کنید.

نکته: بیانیه مأموریت (mission statement) سند تدوین‌ شده‌ای است که اهداف باثبات و منحصر به فرد سازمان را تعریف می‌کند: اینکه چرا سازمان وجود دارد، اهداف آن چیست، می‌خواهد به چه چیزی برسد.

شما باید معامله‌گری را جدی بگیرید چرا که پول واقعی و زندگی واقعی شما به آن وابسته است. معامله‌گری یک بازی کوچک سرگرم کننده نیست که ما در اینترنت انجام می‌دهیم. معامله‌گری یک تجارت در بزرگ‌ترین صحنه دنیا است. در بازارهای مالی اگر به درستی آماده نباشید، خُرد خواهید شد.

آماده بودن و درست بازی کردن به این معنی است که می‌دانید چرا معامله می‌کنید و دقیقاً هدف نهایی شما چیست، و این هدف نمی‌تواند فقط سریع پولدار شدن باشد. اجازه دهید صادقانه بگویم، شما قرار نیست سریع درآمد داشته باشید و ثروتمند شوید مگر اینکه فوق العاده خوش شانس باشید. اگر برای کسب درآمد در بازارها به شانس متکی باشید، در واقع قمار می‌کنید و خبر بد اینکه  در نهایت تمام سرمایه خود در حساب معاملاتی‌تان را از دست خواهید داد.

به عنوان مثال، هدفی که شخصی از معامله‌گری دارد می‌تواند چیزی شبیه این باشد: «من می‌خواهم جریان‌های درآمدم را متنوع کنم و علاوه بر کار اداری (کارمندی روزانه)، راه دیگری برای کسب درآمد به دست بیاورم، بنابراین اولین هدف من این است که فقط مکملی برای درآمد ماهانه‌ام داشته باشم. این یک هدف تعریف شده مشخص است که خیلی بلندپروازانه نیست. اغلب اوقات، معامله‌گران با اهداف غیرواقعی مانند «می‌خواهم فوراً کارم را رها کنم و روزانه هزار دلار درآمد داشته باشم» شروع می‌کنند. این نوع اهداف مفید نیستند چرا که واقع‌بینانه نیستند.

معامله‌گر موفق

تشنگی شما برای دانش باید سیری‌ناپذیر باشد

به احتمال زیاد وارن بافت (Warren Buffet) هنوز هم بخش بزرگی از روزش را به مطالعه اختصاص می‌دهد. او با وجود اینکه تقریباً ۹۰ سال دارد و یکی از ثروتمندترین افراد زنده است، به محل کار می‌رود و به مطالعه در زمینه صنعت و مهارت خود می‌پردازد. بسیاری از مردم اگر به اندازه وارن بافت پول داشتند، از دهه‌ها پیش با تلاش و انرژی کمتری به کار خود ادامه می‌دادند، اما او نه، و به همین دلیل است که بافت در کاری که انجام می‌دهد، بهترین است.

تایگر وودز (Tiger Woods) با وجود اینکه به هر موفقیتی که هر گلف‌باز حرفه‌ای آرزوی آن را دارد، دست یافته، اما هنوز هم به طور منظم گلف تمرین می‌کند. بیشتر مردم در این مرحله از تمرین کناره‌گیری می‌کنند و به یک زندگی پر از آسایش و تجمل روی می‌آورند. یک انگیزه درونی، رقابت، اشتیاق در درون این افراد وجود دارد که منجر می‌شود افرادی همچون تایگر، وارن و بسیاری دیگر خود را وقف حرفه خود کنند. آنها به همان اندازه و به هر آنچه که در ابتدا و قبل از موفقیت به کار خود متعهد بودند، در حال حاضر نیز پایبند هستند و این چیزی است که برای رسیدن به موفقیت در هر کاری لازم است.

این سوال را از خود داشته باشید: آیا دائماً به دنبال افزایش دانش، مهارت و وظیفه‌شناسی در معامله‌گری هستید؟ راستش را بخواهید، حتی نباید احساس کنید که این کاری است که مجبور هستید انجام دهید، شما باید عمیقا خواستار انجام آن باشید. اگر آن میل ذاتی در شما وجود ندارد، پس شاید لیاقت این را ندارید که یک معامله‌گر موفق باشید و شاید باید زمان و تلاش خود را صرف کاری متفاوت بکنید.

آیا فقط برای قمار معامله می‌کنید یا برای کسب درآمد طولانی مدت؟

آیا می‌خواهید در بلندمدت پول در بیاورید یا فقط برای قمار اینجا هستید؟ ممکن است بگویید معامله‌گری را به عنوان راه کسب درآمد برای بلند مدت در نظر دارید، اما اینکه چگونه معامله می‌کنید و هنگام برنامه‌ریزی و انجام معامله چه احساسی دارید، چیزهای زیادی در مورد شما فاش می‌کند.

اگر برنامه معاملاتی ندارید، پس در حال برنامه ریزی برای شکست هستید. اگر دائماً در مورد خودتان تردید دارید و به تصمیم‌هایتان اطمینان کمی دارید، احتمالاً استراتژی مؤثری را یاد نگرفته‌اید و برنامه معاملاتی هم ندارید.

معامله‌گری روزانه (Day Trading) تقریباً همواره به قمار ختم می‌شود چرا که این نوع معامله‌گران همیشه نمودارها و تغییرات پیوسته قیمت‌ها را زیر نظر دارند، بطوریکه وسوسه انجام معاملات احمقانه‌ برای اکثر افراد قوی‌تر از آن است که بر آن غلبه کنند. اگر می‌خواهید درآمد درازمدت داشته باشید، باید پوزیشن تریدینگ (Position Trading) را یاد بگیرید که در آن معاملات را به طور متوسط بین یک تا سه روز و یا یک تا سه هفته باز نگه‌ داشته می‌شوند.

معامله‌گری روزانه بر طرز فکر اعتیاد به معامله‌گری تأثیر می‌گذارد که طرز فکر یک معامله‌گر حرفه‌ای نیست. معامله‌گران حرفه‌ای برای هیجان معامله نمی‌کنند، بلکه برای اهداف معامله می‌کنند و برنامه‌ای برای رسیدن به آن اهداف دارند. برخی از افراد می‌توانند معامله‌گری روزانه را با موفقیت انجام دهند، اما تعداد آن‌ها بسیار کم است، چرا که این کار توانایی انسان را برای کنترل نفس شاید بیش از هر چیز دیگری روی زمین آزمایش می‌کند. معامله‌گران حرفه‌ای از معامله‌گری لذت می‌برند، اما به شرطی که حساب شده و منظم باشد، نه احساسی و نامنظم.

آیا با معامله‌گری مانند یک تجارت رفتار می‌کنید و برای معامله‌گری برنامه دارید؟

ممکن است این حرف تکراری باشد اما دلیل تکرار آن اهمیت بسیار زیاد آن است. شما باید برای معامله‌گری خود برنامه داشته باشید. اگر برنامه معاملاتی ندارید، باید در اسرع وقت آن را بسازید.

هر کسب و کاری برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده خود احتیاج به برنامه‌ دارد و معامله‌گری نیز نباید متفاوت باشد. بسیاری از معامله‌گران (بیشتر معامله‌گران) به سادگی با خواندن چند مقاله‌ در سایت‌ها تصور می‌کنند معامله‌گری را یاد گرفتند و سپس شروع به ریختن پول خود در یک حساب می‌کنند و به معامله‌گری می‌پردازند. به همین دلیل است که پول خود را از دست می‌دهند و به همین دلیل است که سزاوار موفقیت در معامله‌گری نیستند.

آیا مانند یک فرد موفق فکر و عمل می‌کنید؟

اگر فکر نمی‌کنید و باور ندارید که قبل از اینکه واقعاً به موفقیت برسید، لایق موفقیت در معامله‌گری هستید، چگونه انتظار دارید که آن را به دست خواهید آورد؟ تنها راه برای شروع درست انجام هر کاری، این است که ابتدا باور داشته باشید که لیاقتش را دارید و به آن خواهید رسید. شما باید مانند یک انسان موفق فکر کنید و رفتار کنید تا در نهایت تبدیل به آن شوید.

آیا شما مانند یک مدیر باتجربه صندوق پوشش ریسک (Hedge Fund) معامله می‌کنید؟ آیا شما آرام و حواس جمع و حسابگر هستید؟ آیا احساسات و بالا و پایین‌های ذهنی را از معامله حذف می‌کنید؟ اگر نه، باید روی این موارد کار کنید تا مستحق موفقیت در کارتان شوید.

آیا شما به شدت منضبط و متمرکز هستید؟

برای این که در معامله‌گری سزاوار موفقیت باشید، باید زمان و تلاش لازم برای چنین پاداشی را نیز صرف کنید. ممکن است نخواهید این را بشنوید، اما اگر می‌خواهید خود را در موقعیتی قرار دهید که مستحق موفقیت در معامله‌گری باشید، باید به طرز بیمارگونه منظم باشید و تمرکز بسیار بالایی داشته باشید. قرار نیست موفقیت برای شما رخ دهد تنها به این دلیل که فکر می‌کنید بیشتر از بقیه آن را می‌خواهید. هیچ شخصی در این دنیا وجود ندارد که دوست نداشته باشد بتواند به طور مداوم در بازارها پول به دست آورد، بنابراین فقط خواستن زیاد نمی‌تواند منجر به موفقیت شود.

نتیجه‌گیری

پس از خواندن این مقاله، به این سوالات صادقانه جواب دهید:

  •  برای تداوم ایجاد وظیفه‌شناسی و آگاهی در زمینه معامله‌گری چه کاری می‌خواهید انجام دهید؟
  • آیا به اندازه کافی کار می‌کنید یا هنوز سوخت بیشتری در باک شما وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید؟
  • آیا واقعاً شایسته موفقیت در معامله‌گری، کسب و کار یا زندگی شخصی خود هستید؟ برای موفقیت در این زمینه‌ها چه کاری انجام می‌دهید؟
  • آیا شما جزء ۱ درصد افرادی هستید که روز به روز همه مواردی را که در بالا در مورد آنها صحبت کردیم را انجام می‌دهد؟

کمی بیشتر فکر کنید…

منبع: learntotradethemarket

 

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

بیشتر بخوانید: