نظرسنجی هفتگی کیتکو Kitco

بازار طلا در برابر افزایش شدید نرخ بهره فدرال رزرو مقاومت خوبی نشان داد و سنتیمنت خنثی حاکم بر بازار نشان از تعادل نیروهای موثر بر این فلز گرانبها داشت.

بر اساس آخرین نظرسنجی هفتگی طلای کیتکو، تحلیلگران وال استریت در کوتاه‌مدت روندی خنثی برای طلا متصور هستند، درحالی‌که نظر معامله‌گران خرد صعودی است و سنتیمنت فعلی هم از سقف‌های اخیر خود فاصله گرفته است.

به نظر تحلیل‌گران تشدید سیاست‌های انقباضی توسط فدرال رزرو با هدف خنک کردن اقتصاد بازار طلا را دچار سردرگمی کرده است. بانک مرکزی در روز چهارشنبه نرخ بهره خود را ۷۵ نقطه پایه افزایش داد که در ۲۸ سال اخیر بی‌سابقه بوده است. همزمان اعضا در پیش‌بینی‌های خود نرخ بهره احتمالی تا پایان سال را نیز به ۳.۸ درصد رساندند.

طلا اما علی‌رغم این موضع هاوکیش توانسته قیمت خود را حفظ کند و ریزش سنگینی نداشته باشد.

  • کالین سیزینسکی، استراتژیست ارشد بازار در SIA Wealth Management، گفت: “با در نظر کردن تمامی عوامل، عملکرد طلا در این هفته بسیار خوب بوده و ما را امیدوار نگه داشت. طلا دقیقا درحال انجام کاری است که باید بکند، یعنی کاهش در برابر تمامی ارزها بجز دلار آمریکا.” با این حال وی اشاره داشت که تا وقتی که قیمت بین مقاومت ۱۸۸۰ و حمایت ۱۸۰۰ باقی بماند، از دیدگاه وی، روند طلا خنثی خواهد بود.

این هفته ۱۵ تحلیلگر وال استریت در نظر سنجی طلای کیتکو شرکت داشتند. ۵ تحلیلگر یا ۳۳ درصد منتظر افزایش قیمت طلا در هفته آتی هستند. ۳ تحلیلگر یا ۲۰ درصد نظر نزولی و ۷ تحلیلگر یا ۴۷ درصد نظری خنثی نسبت به طلا داشتند.

در همین حال ۱۱۴۵ رای در نظرسنجی آنلاین مین استریت اخذ شد که از این میان ۶۴۶ نفر یا ۵۶ درصد نظر به افزایش طلا در هفته آینده داشتند. ۲۸۰ نفر یا ۲۴ درصد نظر نزولی بر روی طلا داشتند و ۲۱۹ نفر یا ۱۹ درصد نیز بی‌طرف بودند.

نتایج نظرسنجی کیتکو

در سنتیمت مختلط کنونی، طلا در هفته گذشته ۲ درصد افت داشت و به ۱۸۴۲ دلار در هر انس رسید. هرچند طلا نسبت به بازار سهام همچنان عملکرد بهتری دارد. شاخص S&P500 برای دومین هفته متوالی کاهشی ۶ درصدی را تجربه کرد.
اگرچه نرخ بهره درحال افزایش است اما به نظر تحلیلگران، ترس فزاینده نسبت به رکود اقتصادی است که باعث ریزش چشم‌گیر بازار سهام و حمایت انس در ۱۸۰۰ شده است.

  • دیوید مدن، تحلیلگر بازار در Equiti Capital، گفت: “طلا روندی خنثی دارد و به این زودی‌ها منتظر کاهش آن نباید بود. افزایش نرخ بهره عاملی منفی برای طلا و بازار سهام است. سرمایه‌گذارانی که درحال فرار از بازار سهام هستند احتمالا بخشی از سرمایه خود را به طلا اختصاص خواهند داد.”

تحلیلگران همچنین خاطر نشان کردند که تورمی که فدرال رزرو آن را بزرگ‌ترین تهدید برای اقتصاد می‌داند، همچنان قیمت طلا را بالا نگه می‌دارد.
همه می‌دانیم که طلا دارایی امنی است، اما برخی از تحلیلگران هشدار دادند که سقوط بازار سهام شاید در کوتاه مدت به ضرر طلا باشد. سرمایه‌گذاران برای فراهم نمودن مارجین مورد نیازشان مجبورند طلای خود را بفروشند.

  • آدام باتن تحلیلگر ارشد Forexlive می‌گوید: “در ریزش‌های این‌چنین جایی برای پنهان شدن وجود ندارد. طلا نسبت به اغلب دارایی‌ها عملکرد بهتری داشته و زمانی که فدرال رزرو متوقف شود و دولت دوباره هزینه‌های خود را افزایش دهد، طلا به ۲۰۰۰ دلار خواهد رسید.”

منبع: Kitco