• جروم پاول رئیس فدرال رزرو، سیاست‌های لفظی بانک مرکزی در مورد نرخ بهره را «قدرتمند» خواند و بازار این صحبت را داویش قلمداد کرد.
  • همچنین این بانک پیش‌بینی کرد که نرخ بهره تا سال ۲۰۲۳ نزدیک به صفر باقی خواهد ماند و تا آن سال شاهد افزایش نرخ تورم تا اهداف ۲ درصدی نخواهیم بود.

فدرال رزرو گفت که انتظار ندارد تا سال‌ها شاهد افزایش تورم باشد و حتی درصورت بروز چنین اتفاقی نیز آنها همچنان مایل‌اند که نرخ بهره را نزدیک به صفر حفظ کنند.

شاخص های سهام در ابتدا و پس از انتشار بیانیه فدرال رزرو که شامل آخرین پیش‌بینی‌های این نهاد از اقتصاد بود، با رشد مواجه شد. این پیش‌بینی‌ها نشان می‌داد که نرخ بهره حداقل تا سال ۲۰۲۳ نزدیک به صفر باقی خواهد ماند (همان چیزی که انتظارش می رفت) اما پس از اینکه جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در مصاحبه با رسانه‌ها، سیاست‌های لفظی (پیش بینی‌های فد از آینده اقتصاد) فدرال رزرو را «قدرتمند» قلمداد کرد، شاخص‌های سهام از رشد دست کشیدند و شروع به نزول کردند.

مایکل ارون، استراتژیست ارشد سرمایه گذاری از State Street Global Advisors گفت: «سرمایه‌گذاران فریب قدرتمند بودن جروم پاول را خوردند. آنها تصور می‌کردند که این سیاست لفظی معنای خاصی دارد اما وقتی به پشت پرده نگاه کردند فهمیدند فدرال رزرو هیچ کاری نکرده است و بازار واژگون شد.»

بازده اوراق خزانه‌داری پس از آنکه پاول گفت فدرال رزرو قصد دارد فعلا خرید دارایی‌های خود را در سطح فعلی حفظ کند، کمی افزایش یافت. برخی از هواداران بازار اوراق خزانه انتظار داشتند که فدرال رزرو خرید‌های خود را افزایش دهد اما پاول چنین کاری نکرد. بازده اوراق ۱۰ ساله خزانه‌داری به ۰.۶۹۵٪ افزایش یافت.

پاول گفت:«ما به نظارت خود روی تحولات ادامه خواهیم داد و آماده‌ایم که برنامه‌های خود را به طور متناسب با شرایط تنظیم کنیم.»

اما بازار از این صحبت‌ها برداشت داویش کرد. بنابر آخرین پیش‌بینی‌های فدرال رزرو انتظار می‌رود که تورم خالص همچنان پایین باقی بماند و تا سال ۲۰۲۳ به هدف ۲ درصدی خود دست پیدا نکند. در همین حال، انتظار می‌رود بازار کار تا حدی بهبود یابد و بیکاری در سال ۲۰۲۳ به ۴ درصد برسد.

جون هیل، استراتژيست ارشد BMO می‌گوید: «[سخنان پاول] داویش بود. [این حرف‌ها یعنی] نرخ‌های بهره پایین برای طولانی مدت، رشد بازار سهام و دلار ضعیف‌تر. فدرال رزرو می‌گوید نرخ بهره تا سال ۲۰۲۳ یا شاید ۲۰۲۴ افزایش پیدا نمی‌کند. آنها می‌گویند که هدف ما این است. سخت می‌توان انتظار داشت به این مقادیر دست یابیم و حتی درصورت (رسیدن به آن نیز) آنها نرخ بهره را بالا نخواهند برد.»

ماه گذشته فدرال رزرو تغییر چارچوب سیاستی خود را اعلام کرد و گفت که آنها اجازه خواهند داد تا تورم برای مدت طولانی‌تری بالاتر از هدف خود باقی بماند و سپس اقدام به افزایش نرخ بهره خواهند کرد. اما اکنون در پیش‌بینی‌های این بانک گفته شده است که تورم خالص تا سال ۲۰۲۲ زیر ۲ درصد باقی خواهد ماند. این بانک انتظار دارد تورم خالص هزینه‌های شخصی مصرف‌کننده در سال جاری از ۱.۳ درصد به ۱.۵ درصد افزایش پیدا کرده و در سال آتی از ۱.۶ درصد به ۱.۸ درصد افزایش یابد به همین ترتیب در سال ۲۰۲۲ از ۱.۹ درصد تا ۲.۰ درصد افزایش پیدا کند.

اما اریک وینوگراد، اقتصاددان AB می‌گوید: «پاول ممکن است این پیام داویش خود را دست‌کم گرفته باشد. او گفته است که آنها برای «مدتی» افزایش تورم بیش از هدف ۲ درصدی را تحمل خواهند کرد که این نشان می‌دهد هدف گذاری آنها بر مبنای یک تورم بالای پایدار نیست. بنابراین منظور از عبارت «مدتی» دقیقا چقدر است؟ این عدم قطعیت مشکلی است که کمیته پیش از دستیابی به مزایای کامل این چارچوب جدید مجبور است با آن دست‌وپنجه نرم کند. این تصادفی نیست که شاخص‌های سهام که در ناحیه مثبت بودند، ناگهان پس از اظهار نظرهای پاول منفی شدند.»

پاول گفت که بانک مرکزی انتظار دارد تورم در نهایت بهبود یابد. او افزود: «سیاست‌های لفظی (پیش بینی فد از آینده اقتصاد که در بیانیه عنوان می‌شود) ما بسیار مطمئن و قدرتمند است و ما فکر می‌کنیم این سیاست‌ها می‌تواند از اقتصاد حمایت خوبی به عمل آورند.»

در حالیکه برخی از استراتژیست‌ها و سرمایه‌گذاران وال استریت معتقدند تورم می‌تواند به یک مشکل بزرگ تبدیل شود اما فدرال رزرو گفته است که بیشتر نگران کاهش تورم است.

منبع: CNBC