دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ – ۹:۰۹

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

اخبار فارکس و تقویم اقتصادی روز

شاخص‌های سهام جهانی عملکرد مبهمی دارند. امروز داده‌های اقتصادی چین منتشر شدند و طبق آمار اقتصادی، روند رشد اقتصادی چین ادامه دارد. با این حال هنوز مسئله بحران بدهی چین حل نشده است. در بازار فارکس دلار آمریکا تضعیف شده است.
شاخص سهام هنگ‌کنگ نوسانی است، اما بازار سهام چین افت کرده است. شاخص خرده‌فروشی و تولیدات صنعتی چین بهتر از انتظارات بازار بودند و در عین حال بانک مرکزی چین نقدینگی جدیدی را به سیستم مالی این کشور تزریق کرده است. شاخص‌های آتی سهام آمریکا و اروپا هم در دامنه محدودی نوسان می‌کنند. در بازار کامودیتی، قیمت نفت خام پایین آمده است. قیمت آلومینیوم و فلزات پایه هم به دلیل کاهش فعالیت‌های ساخت‌وساز در چین افت کرده‌اند.
در بازار اوراق قرضه به نظر می‌رسد که بازار به آرامش رسیده است. مدتی بود که نرخ بازدهی اوراق قرضه جهانی در واکنش به داده‌های تورمی آمریکا نوسانات نسبتاً شدیدی را تجربه کردند. در بازار اوراق قرضه انتظارات تورمی بازار به بالاترین سطح از سال ۲۰۰۶ رسیده است. سرمایه‌گذاران بازار اوراق قرضه نگران‌اند که بانک‌های مرکزی برای مقابله با رشد سریع تورم، اقدام به افزایش نرخ‌های بهره کنند. در مقابل، بازارهای سهام جهانی در نزدیکی اوج‌های تاریخی قرار دارند و از دید بانک‌های مرکزی هم رشد سریع تورم موقتی است و نیازی به افزایش نرخ بهره نیست.
رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس (Kashkari) گفته که بانک مرکزی آمریکا نباید واکنش شدیدی به رشد سریع تورم نشان دهد، چون‌که به احتمال زیاد رشد سریع تورم موقتی است و در آینده نزدیک فروکش خواهد کرد. وزیر خزانه‌داری آمریکا هم گفته کنترل بحران کرونا در آمریکا عامل کلیدی برای تضعیف فشارهای تورمی است.