پنجشنبه 4 آذر 1400 – 9:34

تقویم اقتصادی بازار فارکس ایران بورس آنلاین

اخبار فارکس و تقویم اقتصادی روز

شاخص‌های سهام آسیایی وضعیت باثباتی دارند و شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم رشد کرده‌اند. اقدامات دولت چین برای حمایت از اقتصاد خود باعث بازگشت آرامش به بازارهای سهام آسیایی شده است. در این میان داده‌های اقتصادی آمریکا بهتر از انتظارات بازار بوده‌اند. شاید این موضوع باعث شود تا فدرال رزرو با سرعت بیشتری از سیاست‌های پولی انبساطی خارج شود.
حرکت نزولی سه روزه شاخص سهام آسیا و اقیانوسیه MSCI متوقف شده است. شاخص‌های سهام چین و هنگ‌کنگ از کف‌های قیمتی اخیر اندکی فاصله گرفته‌اند. در چین، سازمان‌های محلی مجبور شده‌اند تا سرمایه‌گذاری‌های خود برای مقابله با افت رشد اقتصادی را افزایش دهند. همچنین از چین خبر می‌رسد که دولت اقدامات خوبی را برای مقابله با بحران بدهی انجام می‌دهد.
شاخص‌های آتی سهام آمریکا و اروپا رشد کرده‌اند. دیشب شاهد رشد جزئی شاخص‌های سهام آمریکا بودیم. داده‌های اقتصادی اخیر آمریکا نشانگر بهبود خوب اقتصادی این کشور بودند. گزارش آخرین نشست فدرال رزرو آمریکا موسوم به FOMC Minutes هم نشان داد که مقامات فدرال رزرو آمریکا برای خروج سریع بانک از سیاست‌های انبساطی پولی و مقابله با فشارهای تورمی آماده‌اند. امروز بازار آمریکا تعطیل است. در بازار فارکس، شاخص دلار آمریکا توانسته به بالاترین سطح در ۱۶ ماه گذشته برسد.
شاخص PCE آمریکا که نشانگر فشارهای تورمی است، رشد قوی را در ماه اکتبر ثبت کرده بود و در عین حال رشد سالانه شاخص به بالاترین سطح در سه دهه اخیر رسیده است. در این میان شاخص مدعیان بیکاری آمریکا هم به پایین‌ترین سطح از سال ۱۹۶۹ رسیده است. رئیس فدرال رزرو سانفرانسیسکو (Daly) گفته که اگر داده‌های تورمی و اشتغال ماه آینده آمریکا هم قوی باشند، مقابله با خروج سریع فدرال رزرو از سیاست‌های انبساطی کار سختی خواهد بود.