یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 – 15:47

هفته گذشته جفت ارز USDJPY برای چهارمین هفته متوالی رشد کرد و درنتیجه نمودار هفتگی اندکی بالاتر از مقاومت هفتگی ۱۰۷٫۴۵ بسته شد. ازآنجایی‌که قدرت فروشندگان کاهش‌یافته، هدف بعدی بازار در ناحیه عرضه هفتگی ۱۱۰٫۴۸-۱۰۸٫۶۸ قرار گرفته است.
با این حال در نمودار روزانه، جفت ارز هفته را با برخورد به مقاومت روزانه ۱۰۷٫۸۱ به پایان رساند. این سطح در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ نقش حمایتی برای بازار داشت و در ماه‌های فوریه و آوریل ۲۰۱۸ هم نقش مقاومتی داشته است. با این حال حرکت نزولی از این محدوده می‌تواند جفت ارز را به ناحیه تقاضای روزانه در ۱۰۶٫۲۳-۱۵٫۶۳ برساند. در مقابل شکست مقاومت روزانه هم جفت ارز را به مقاومت روزانه بعدی در ۱۰۸٫۵۲ خواهد رساند.
در نمودار چهارساعته و در طول معاملات روز جمعه، نرخ برابری در نهایت توانست بر مقاومت میانی ۱۰۷٫۵۰ غلبه کند و به اوج قیمتی ۱۰۷٫۸۵ برسد. با این حال بدون اینکه جفت ارز به مقاومت چهارساعته ۱۰۷٫۸۰ برسد، نرخ برابری به سطح ۱۰۷٫۵۰ در قالب حمایت برخورد کرد. در همین حال اندیکاتور RSI چهارساعته نشانگر واگرایی نزولی در بازار است و حمایت کانال چهارساعته رسم شده از کف ۱۰۴٫۶۲ هم درست در زیر ۱۰۷٫۵۰ قرار گرفته است.
استراتژی: به‌طور خلاصه می‌توان گفت که نمودار هفتگی از ادامه حرکات صعودی حکایت دارد، نمودار روزانه با مقاومت درگیر است و نمودار چهارساعته هم بین ۱۰۷٫۸۹ و ۱۰۷٫۵۰ گیر افتاده است. بر همین اساس می‌توان گفت که مسیر صعودی جفت ارز در بالای ۱۰۸ تا مقاومت روزانه ۱۰۸٫۵۲ و ناحیه عرضه هفتگی ۱۰۸٫۶۸ هموار است. به همین دلیل می‌توان در برخورد مجدد بازار به ۱۰۸ در قالب حمایت وارد معامله خرید شد. در مقابل، مسیر نزولی هم در زیر حمایت کانال چهارساعته تا حمایت ۱۰۷ هموار است.

.

نمودار هفتگی، روزانه و چهارساعته دلار آمریکا و ین ژاپن