چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۰ – ۹:۲۶

دیروز جریانات ریسک گریزی در بازارهای مالی آمریکا تشدید شدند، به طوری که شاخص داوجونز آمریکا برای اولین بار در ۹ روز معاملاتی گذشته در محدوده منفی بسته شد. در این میان شاهد افت ارزش ارزهای اصلی و افت نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری هم بودیم. سرمایه‌گذاران نگران رشد سریع تورم هستند.
شاخص بهای تولید کننده (PPI) آمریکا در ماه اکتبر رشد ۰٫۶ درصدی داشته است (ماهانه). اما شاخص خالص PPI رشد سالانه ۸٫۶ درصدی را ثبت کرد، که بالاترین نرخ رشد تورم در بیش از یک دهه گذشته است. داده‌های امروز تورمی آمریکا برای بازار اهمیت زیادی دارند و می‌توانند بازار را به طور قابل‌توجهی به نوسان بیندازند. طبق داده‌های بخش تولیدی، می‌توان گفت که داده‌های تورمی بخش مصرف‌کنندگان هم نشانگر رشد سریع تورم خواهند بود.
مشکل اصلی در اقتصاد آمریکا و جهان این است که رشد اقتصادی از رشد تورم عقب مانده است. نرخ بازدهی اوراق به همراه شاخص‌های سهام در حال سقوط هستند، چون‌که سرمایه‌گذاران نگران‌اند که شاید رشد سریع تورم باعث کاهش قدرت خرید مردم و کاهش مخارج مصرف‌کنندگان شود. در این میان اختلال در زنجیره تأمین جهانی هم ثابت کرده که دردسر بزرگی برای اقتصاد جهانی بوده است. روز شکرگزاری نزدیک می‌شود و طبق نظر تحلیلگران هزینه بوقلمون تا ۲۵ درصد افزایش یافته است. برخی از فروشگاه‌ها شاید برای این قلم کالا تخفیف اعمال کنند، اما به شرطی که خریدار، کالاهای دیگری را هم خریداری کند. این در حالی است که سایر کالاها هم با افزایش قیمت مواجه هستند.