سه شنبه 17 فروردین 1395 – 16:10

نرخ برابری یورو / دلار آمریکا (EUR/USD) هفته تماشایی را به نمایش گذاشت. با اینکه جفت ارز در محدوده عرضه اصلی نمودار هفتگی (۱٫۱۵۳۳-۱٫۱۲۷۸) معامله می شد، با رشد ۲۳۰ پیپی در ۱٫۱۳۹۰ بسته شد. این محدوده عرضه نمودار هفتگی، از ماه می سال ۲۰۱۵ تا به امروز پنج بار مانع از رشد جفت ارز شده است، برای همین اگر خریدران یورو دوباره به دنبال تقویت جفت ارز باشند، احتمالا در هفته جاری اندکی استراحت کنند. سطح کلیدی بعدی که بایستی زیر نظر گرفته شود، سطح ۱٫۱۷۴۵ در نمودار هفتگی است، که در بالای محدوده عرضه نمودار هفتگی اشاره شده قرار دارد. هدف نزولی جفت ارز هم در محدوده حمیات نمودار هفتگی در ۱٫۰۷۹۶ دلار قرار دارد.
با تغییر نمودار از هفتگی به روزانه، مشاهده می شود که نرخ برابری هفته را با فاصله پنج پیپ بالاتر از محدوه عرضه روزانه (۱٫۱۳۸۵-۱٫۱۳۳۲) به پایان رسانده و به دنبال آن کندل دوجی را با اندکی متمایل به صعودی شکل داده است. محدوده عرضه نمودار روزانه حالا به محدوده تقاضا تبدیل شده است، یعنی احتمال ورود خریداران یورو از این سطح به بازار بسیار بالاست. به همین دلیل، انتظار می رود که یورو حداقل در نمودار روزانه و در طول معاملات این هفته تا مقاومت کلیدی ۱٫۱۴۶۰ دلار صعود کند (این مقاومت کلیدی درست در محدوده عرضه نمودار هفتگی قرار گرفته است).
حال به نمودار چهار ساعته نگاه می کنیم، به راحتی می توان دید که بعد از انتشار گزارش مثبت NFP روز جمعه آمریکا، نرخ برابری به حمایتی در سطح کلیدی ۱٫۱۳۳۸ برخورد کرده است و بعداد تا مقاومت رُند ۱٫۱۴۰۰ دلاری صعود کرده است.
با توجه به مواردی که در بالا اشاره شده است، می توان استراتژی به شکل زیر را برای معاملات هفته جاری در نظر گرفت:
با توجه به نحوه واکنش نمودار چهار ساعته به محدوده عرضه ۱٫۱۴۵۱-۱٫۱۴۲۵ که در روز جمعه ثبت شده، حال باید به محدوده عرضه نمودار چهار ساعته که درست در بالای محدوده قبلی قرار گرفته (در ۱٫۱۴۹۵-۱٫۱۴۶۷) دقت شود. این محدوده بسیار قابل توجه است، چونکه تنها هفت پیپ بالاتر از مقاومت کلیدی ۱٫۱۴۶۰ دلاری نمودار روزانه قرار گرفته است، و حتما باید به خاطر داشت که این سطح مقاومت کلیدی در داخل محدوده عرضه نمودار هفتگی جای گرفته است (۱٫۱۵۳۳-۱٫۱۲۷۸). برای همین، این محدوده قطعا جذاب ترین محل برای فروش یورو در معاملات این هفته است، اما با این حال بازهم باید منتظر ظهور الگو های حرکات قیمتی در تایم فریم های پایین تر باشیم. چرا؟ چونکه مقاومت رُند قوی ۱٫۱۵۰۰ درست در بالای محدوده عرضه اشاره شده قرار دارد، و احتمال اینکه بازار تا به این سطح برسد و دوباره باز گردد وجود دارد، برای همین حتما قبل از معامله، منتظر سیگنال های حرکات قیمتی باشید. در حین معامله فروش یورو از محدوده عرضه نمودار چهار ساعته، ما به دنبال یک موج حرکتی نسبتا بزرگ هستیم، دلیل اینکه این موج نسبتا بزرگ خواهد بود، به وضعیت نمودار هفتگی ربط دارد. در حال حاضر سخن گفتن از حد سود معامله فروش اشاره شده (در صورت وجود سیگنال حرکات قیمتی) کمی دشوار است، اما با بررسی نمودار چهار ساعته می توان در ادامه (در تحلیل های روزانه آتی) حد سود را مشخص کرد.
معامله فروش: از محدوده ۱٫۱۴۶۷ تا ۱٫۱۴۹۵ (در صورتی که در تایم فریم های پایین تر سیگنال حرکات قیمتی ظاهر شد، می توان وارد معامله شد و حد ضرر را بسته به محل ورود به معامله بین ۵ تا ۱۰ پیپ در نظر گرفت.)

.

نمودار های هفتگی، روزانه و چهار ساعته یورو - دلار آمریکا - 5 آوریل

نمودار های هفتگی، روزانه و چهار ساعته EUR/USD- 5 آوریل