جمعه 5 آذر 1400 – 13:48

هم‌زمان با تشدید نگرانی‌ها از شیوع سویه جدید ویروس کرونا، قیمت‌ها در بازار نفت خام سقوط کرده‌اند. قیمت آتی نفت خام سبک (WTI) به زیر ۷۴ دلار سقوط کرده و قیمت نفت خام برنت هم به اندازه ۵٫۱ درصد افت کرده است.
سویه جدید ویروس کرونا باعث شده تا برخی از دولت‌ها پروازهایی که از مقصد آفریقای جنوبی و همسایگان آن انجام می‌شوند را لغو و محدود کنند. این مسئله باعث تشدید جریانات ریسک گریزی شده و در نتیجه تقاضا برای دارایی‌های امن افزایش یافته است. تحلیلگران بر این باورند که کمبود اطلاعات در رابطه با سویه جدید کرونا باعث وحشت سرمایه‌گذاران شده است، اما صاحب‌نظران بر این باورند که این داستان موش و گربه بازی است که بین واکسن و سویه‌های جدید کرونا در حال انجام است و این وضعیت به یک وضعیت عادی جدید تبدیل شده است.
هفته آینده نشست اوپک پلاس برگزار خواهد شد و سیاست‌های تولید و عرضه نفت خام برای ماه ژانویه مشخص خواهند شد. اوپک پلاس مدت‌هاست که تحت فشار آمریکا و مصرف‌کنندگان بزرگ دنیا قرار دارد. مصرف‌کنندگان بزرگ تصمیم گرفته‌اند که از ذخایر استراتژیک خود برداشت کنند تا با رشد سریع قیمت نفت خام مقابله کنند. حتی آژانس بین‌المللی انرژی، گروه اوپک پلاس را متهم کرده که به طور مصنوعی در حال ایجاد کمبود عرضه در بازار هستند.
افت قیمت نفت خام تنها خبر مهم بازار نیست، در اروپا سود شرکت‌ها از تبدیل نفت خام به سوخت هم کاهش یافته و به پایین‌ترین سطح در چند هفته گذشته رسیده است. اوپک پلاس که هر ماه سطح عرضه نفت خام را به اندازه ۴۰۰ هزار بشکه در روز بالا می‌برد، بایستی در رابطه با تأثیر آزادسازی ذخایر نفت خام تصمیم‌گیری کند. به احتمال زیاد اوپک پلاس در رابطه با مازاد عرضه جهانی نفت خام در اوایل سال ۲۰۲۱ اغراق خواهد کرد. برآوردهای اوپک پلاس برای بازار اهمیت زیادی خواهند داشت.