پنجشنبه 11 آذر 1400 – 12:37

قیمت نفت خام بعد از سقوط بیش از ۶ درصدی در دو جلسه معاملاتی گذشته توانسته بخشی از افت‌های اخیر را جبران کند. سرمایه‌گذاران نگران شیوع سریع کرونا هستند که شاید منجر به قرنطینه و اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی شود.
امروز نشست اوپک پلاس (OPEC+) برگزار خواهد شد تا سیاست‌های عرضه و تولید نفت خام برای ماه ژانویه اعلام شوند. از آنجایی که قیمت نفت خام کاهش یافته و کرونا دوباره اوج گرفته، سرمایه‌گذاران بر این باورند که اوپک پلاس می‌تواند سطح عرضه نفت خام را تنها اندکی افزایش دهد. یعنی نیازی به افزایش قابل توجه بخش عرضه در بازار نفت خام نیست، چون‌که ریسک کاهش تقاضا در آینده نزدیک جدی است.
کاهش قیمت نفت خام نشان می‌دهد که وضعیت بنیادی بازار چندان جالب نیست. اخیراً نوسانات بازار نفت خام هم تشدید شده‌اند. قیمت نفت خام از اواخر ماه اکتبر بیش از ۲۰ درصد کاهش یافته است. آزادسازی ذخایر استراتژیک نفت خام محرک اصلی کاهش قیمت‌ها بوده و در ادامه شیوع سویه جدید کرونا به نام امیکرون هم بر بازار فشار آورده است. علاوه بر این لحن فدرال رزرو آمریکا هم تغییر کرده است. فدرال رزرو بیش از گذشته به خروج زودهنگام از سیاست‌های انبساطی پولی تمایل دارد. اما سؤالی که هنوز پاسخ داده نشده و می‌تواند روند آتی تمام بازارهای مالی را مشخص کند، این است که آیا دارو و واکسن‌های فعلی توان مقابله با سویه جدید کرونا را دارند یا خیر؟
کارشناسان فنی اوپک پلاس انتظار دارند که در فصل اول سال ۲۰۲۱، سطح عرضه نفت خام بیشتر از تقاضا باشد. یعنی بازار با مسئله مازاد عرضه مواجه خواهد بود. بایستی دید که اوپک پلاس در شرایط فعلی به افزایش عرضه نفت خام ادامه خواهد داد یا خیر؟ در این میان دولت آمریکا هم گفته که آزادسازی ذخایر استراتژیک نفت خام طبق برنامه قبلی ادامه خواهد یافت.