سه شنبه 2 آذر 1400 – 11:28

بعد از این‌که اوپک پلاس با افزایش سریع سطح عرضه نفت خام مخالفت کرد، دولت آمریکا می‌خواهد بخشی از ذخایر استراتژیک نفت خام خود را آزاد کند. بازار منتظر اعلام رسمی این خبر است و به همین دلیل قیمت نفت خام کاهش یافته است.
قیمت آتی نفت خام سبک (WTI) در محدوده ۷۶ دلاری نوسان می‌کند. آمریکا می‌خواهد طبق برنامه‌ریزی‌های قبلی احتمالاً از امروز استفاده از ذخایر استراتژیک نفت خام را شروع کند. گفته می‌شود که هند، ژاپن و کره جنوبی هم در پاسخ به افزایش تقاضای داخلی، از ذخایر استراتژیک خود استفاده خواهند کرد. چین هم به فکر اقدام مشابهی است.
مقامات اوپک پلاس (OPEC+) گفته‌اند که در شرایط فعلی بازار، سرازیر کردن میلیون بشکه نفت توجیه ندارد. به همین دلیل شاید در نشست هفته آتی اوپک پلاس، سطح عرضه نفت خام این گروه خیلی افزایش نیابد. بایستی توجه داشت که در شرایط فعلی آمار مبتلایان به کرونا دوباره در آمریکا و اروپا افزایش یافته و نگرانی‌ها از چشم‌انداز تقاضای جهانی نفت خام را تشدید کرده است.
تنش‌ها بین مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نفت خام روز به روز تشدید می‌شود و این مسئله باعث توقف رالی صعودی نفت خام در هفته‌های گذشته شده است. بازار بر این باور است که مصرف‌کنندگان بزرگ بخشی از نیاز به نفت خام را از ذخایر استراتژیک خود تهیه خواهند کرد. دولت آمریکا می‌خواهد بیش از ۳۵ میلیون بشکه نفت خام را از ذخایر استراتژیک خود آزاد کند. آزادسازی ۳۵ میلیون بشکه نفت خام اتفاق بزرگی برای بازار است. علاوه بر این، دولت آمریکا به فکر منع صادرات نفت خام است. کنگره آمریکا ۶ سال پیش به ممنوعیت ۴۰ ساله صادرات نفت خام پایان داد.