یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ – ۱۳:۰۶

در طول هفته گذشته دلار استرالیا تضعیف شد. تقویت ارزش دلار آمریکا و سقوط قیمت‌ها در بازار کامودیتی محرک اصلی تضعیف ارزش دلار استرالیا بودند. در این میان تفاوت نرخ بازدهی اوراق قرضه استرالیا و آمریکا نوسانات زیادی داشتند، اما در نهایت این رشد بازدهی اوراق آمریکا بود که از دلار آمریکا حمایت کرد و AUDUSD را پایین کشید.
روز چهارشنبه گذشته شاخص بهای مصرف‌کننده (CPI) آمریکا منتشر شد. رشد تورم آمریکا به بالاترین سطح در سه دهه اخیر رسیده است. این مسئله باعث تشدید فشارهای فروش در بازار اوراق خزانه‌داری شد. نرخ بازدهی اوراق قرضه هم که رابطه معکوسی با قیمت اوراق دارد، بالا آمد و از دلار آمریکا حمایت کرد. در بازار کامودیتی، قیمت سنگ‌آهن برای لحظه‌ای به زیر ۸۲ دلار به ازای هر تن هم سقوط کرد. قیمت سنگ‌آهن از اوج قیمتی سال ۲۰۲۱ در ۲۰۰ دلار سقوط کرده و به زیر ۱۰۰ دلار رسیده است. این احتمال وجود دارد که قیمت سنگ‌آهن به زیر ۸۰ دلار هم سقوط کند. سقوط قیمت به زیر ۸۰ دلار به این معنی است که تولیدکنندگان دیگر حاشیه سودی نخواهد داشت و در نتیجه قیمت در این محدوده باقی خواهد ماند.
در اوایل هفته گذشته شاخص اطمینان کسب‌وکار استرالیا منتشر شد، که بهتر از دور قبل بود. اطمینان مصرف‌کنندگان هم بهبود یافته است. اما داده‌های اشتغال استرالیا ناامید کننده بودند. نرخ بیکاری استرالیا به جای این‌که به ۴٫۸ درصد برسد، به ۵٫۲ درصد افزایش یافته است. رشد اشتغال هم افت ۴۳ هزار واحدی داشت. با این حال نرخ مشارکت نیروی کار از ۶۴٫۵ درصد به ۶۴٫۷ درصد افزایش یافته است. انتظار می‌رود که داده‌های اشتغال ماه آینده استرالیا اهمیت بیشتری برای بازار داشته باشند.
در هفته پیش رو، گزارش آخرین نشست بانک رزرو استرالیا منتشر خواهد شد، اما به احتمال زیاد اطلاعات جدیدی در اختیار بازار نخواهد گذاشت. برای جفت ارز AUDUSD نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا اهمیت بیشتری خواهد داشت. بایستی دید که آیا فدرال رزرو آمریکا برای مقابله با رشد سریع تورم تغییری در سیاست‌های پولی اعمال خواهد کرد یا خیر؟
بعد از انتشار داده‌های تورمی آمریکا، رئیس فدرال رزرو سانفرانسیسکو تأکید کرده که رشد سریع تورم موقتی است. اما بازار انتظار دو مرحله افزایش نرخ بهره در سال آینده میلادی را دارد. واگرایی جدی در انتظارات نرخ بهره‌ای بازار و فدرال رزرو دیده می‌شود. شاید سرمایه‌گذاران کمی زیاده‌روی کرده باشند. اما تا وقتی‌که نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا سیر صعودی دارند، تقویت ارزش دلار آمریکا هم ادامه خواهد داشت.