سه شنبه ۲۶ دی ۱۴۰۲ – ۱۱:۰۸

دلار آمریکا پایه و اساس تمام بازار های مالی است. همیشه یک طرف قیمت کامودیتی ها (مثل نفت خام و اونس طلا) و یا رمزارز ها (مثل بیت کوین و اتر) و حتی بازار سهام، دلار آمریکاست! دلار آمریکا محرک اصلی تمامی بازار های مالی دنیاست. اقتصاد آمریکا بزرگترین اقتصاد و دلار آمریکا رایج ترین پول دنیاست. به همین دلیل، تحلیل و پیش بینی دلار و اقتصاد آمریکا برای هر معامله گر و سرمایه گذاری حیاتی است. در این بخش ما به طور مرتب وضعیت بنیادی دلار و اقتصاد آمریکا را بررسی می کنیم. با عضویت در کانال ایران بورس آنلاین و یا بازدید از صفحه تحلیل های ایران بورس آنلاین می توانید تازه ترین تحلیل های دلار آمریکا را دنبال کنید!

پیش بینی بنیادی و تکنیکال دلار آمریکا

پیش بینی دلار آمریکا – سه شنبه ۲۶ دی

بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا بعد از پایان تعطیلات آمریکا رشد کرده‌اند. سرمایه‌گذاران نگران‌اند که شاید فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را در ماه مارس پایین نیاورد.

تحلیل دلار آمریکا

بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا در معاملات امروز آسیایی سیر صعودی داشت. بازدهی اوراق قرضه اروپایی هم بعد از دیدگاه‌های هاوکیش مقامات بانک مرکزی اروپا رشد کرده‌اند. بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا با رشد ۰٫۰۶ واحد درصدی به ۳٫۹۹ درصد رسیده است.

هم‌زمان با پایین آمدن نرخ رشد تورم آمریکا از اوج سال ۲۰۲۲، خوش‌بینی‌ها به کاهش نرخ بهره آمریکا هم تقویت شده است. سرمایه‌گذاران منتظر سخنرانی کریستوفر والر و جروم پاول هستند تا شاید آینده نرخ‌های بهره آمریکا مشخص شود. بازار بر این باور است که در سال ۲۰۲۴ نرخ بهره چند مرتبه کاهش خواهد یافت.

از دید تحلیلگران، مقامات فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی اروپا در تلاش هستند تا انتظارات نرخ بهره‌ای بازار را مدیریت کنند. مدتی بود که بازار به دیدگاه مقامات بانک‌های مرکزی توجهی نمی‌کرد، اما دیروز بازار به نظرات مقامات بانک مرکزی اروپا واکنش نشان داد.

از دید مقامات بانک مرکزی اروپا، تورم هنوز کاهش قابل توجهی نداشته و ریسک‌های سیاسی هم روز به روز بیشتر می‌شود و به همین دلیل شرایط برای کاهش نرخ بهره مهیا نیست.

پیش‌بینی دلار

از دید تحلیلگران وضعیت در آمریکا هم جالب نیست. این‌که بازار انتظار ۷ مرحله کاهش نرخ بهره در سال ۲۰۲۴ را داشته باشد (۱٫۷۰ واحد درصد کاهش) خیلی افراطی است. این مسئله باعث شده تا قیمت اوراق قرضه آمریکا در وضعیت اشباع خرید قرار بگیرد و شرایط برای یک بازگشت نزولی در قیمت اوراق خزانه‌داری فراهم شود. یعنی بازدهی اوراق بالا بیاید.

در حال حاضر هم رشد بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا از دلار حمایت کرده و باعث شده تا دلار آمریکا در برابر رقبا تقویت شود.

پیش بینی دلار آمریکا 16 ژانویه 1 دلار آمریکا دیدبان: اخبار فارکس
پیش بینی دلار – دلار آمریکا همبستگی بالایی با بازدهی اوراق خزانه داری دارد!

پیش بینی دلار آمریکا – یکشنبه ۲۴ دی

هفته گذشته انتظارات نرخ بهره‌ای دلار آمریکا به نفع کاهش نرخ بهره تغییر کرد. این در حالی است که تورم ماه دسامبر بخش مصرف‌کنندگان آمریکا بالاتر از پیش‌بینی‌ها منتشر شد. این یک تضاد است، چون‌که بالا رفتن تورم مانع از کاهش بیشتر نرخ بهره خواهد شد.

تحلیل دلار آمریکا

از دید بازار، نرخ بهره آمریکا در سال ۲۰۲۴ تقریباً ۱٫۶۰ واحد درصد کاهش خواهد یافت که ۰٫۳۰ واحد درصد بیشتر از هفت روز گذشته است. در همین حال بازگشت صعودی شاخص دلار آمریکا هم متوقف شده و اندکی بالاتر از ۱۰۲ واحد نوسان می‌کند.

هر چند که شاید بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را در سال ۲۰۲۴ کاهش دهد، اما پیش‌بینی بازار از اندازه کاهش نرخ بهره به نظر کمی افراطی می‌رسد. به خصوص که در اقتصاد آمریکا هنوز خبری از رکود نیست و نرخ رشد تورم هم بالاتر از هدف تورمی ۲ درصدی بانک مرکزی است. در چنین شرایطی نمی‌توان انتظار داشت که شرایط به یک باره تغییر کند و بازگشت صعودی شاخص دلار آمریکا به یک روند نزولی عمیق تغییر کند.

پیش‌بینی دلار آمریکا

در هفته پیش رو، روز دوشنبه بازارهای مالی آمریکا تعطیل هستند. در ادامه هفته چند تن از مقامات فدرال رزرو آمریکا سخنرانی خواهند داشت. بایستی دید که مقامات فدرال رزرو آمریکا با چه لحنی از آینده نرخ‌های بهره و تورم حرف می‌زنند. اگر مقامات فدرال رزرو از باقی ماندن نرخ بهره در سطوح فعلی حمایت کنند، شاخص دلار آمریکا سیر صعودی خواهد داشت. اما اگر به کاهش نرخ بهره اشاره کنند، شاهد سقوط شاخص دلار آمریکا خواهیم بود.

پیش بینی دلار آمریکا 14 ژانویه 2 دلار آمریکا دیدبان: اخبار فارکس
پیش بینی دلار آمریکا – انتظارات نرخ بهره ای و عملکرد شاخص دلار آمریکا

پیش بینی دلار آمریکا – سه شنبه ۱۹ دی

شاخص دلار آمریکا در معاملات روز دوشنبه کاهش یافت. این در حالی است که دلار معاملات هفته قبل را قوی به پایان رسانده بود. بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا پیش از انتشار داده‌های اقتصادی مهم آمریکا افت کرده‌اند و به نظر می‌رسد که تضعیف ارزش دلار هم به همین خاطر بوده است.

تحلیل دلار

فدرال رزرو آمریکا بر اساس عملکرد داده‌های اقتصادی تصمیم خواهد گرفت که چگونه نرخ بهره را تغییر دهد. به همین دلیل داده‌های تورمی ماه دسامبر که این هفته منتشر می‌شوند، اهمیت زیادی برای فدرال رزرو و بازارهای مالی دارند. معامله گران فارکس هم باید به شاخص بهای مصرف‌کننده یا همان تورم آمریکا توجه ویژه‌ای داشته باشند.

پیش بینی دلار آمریکا 9 ژانویه 3 دلار آمریکا دیدبان: اخبار فارکس
پیش بینی دلار آمریکا – افت بازدهی اوراق خزانه داری باعث تضعیف ارزش دلار آمریکا در برابر رقبا شده است!

پیش بینی دلار آمریکا – جمعه ۱۵ دی

در بازار آپشن آمریکا همه برای سقوط شدید قیمت اوراق خزانه‌داری یا جهش بازدهی این اوراق آماده می‌شوند. ظاهراً معامله گران بازار آپشن بر این باورند که بعد از انتشار داده‌های اشتغال آمریکا، بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله به شدت افزایش خواهد یافت. این یعنی بازار پیش‌بینی می‌کند که داده‌های اشتغال آمریکا بهتر از پیش‌بینی‌ها خواهد بود.

تحلیل دلار

از دید معامله گران بازار آپشن آمریکا، نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا در پایان معاملات امروز تا ۴٫۱۵ درصد جهش خواهد کرد. این یعنی بازدهی اوراق تنها در معاملات روز جمعه به اندازه ۰٫۱۵ واحد درصد افزایش خواهد یافت. اگر این اتفاق بیفتد، این بزرگ‌ترین جهش بازدهی روزانه اوراق از ماه مارس ۲۰۲۳ تا به امروز خواهد بود.

دیروز داده‌های اقتصادی آمریکا منتشر شدند که از رشد قوی اشتغال در بخش خصوصی آمریکا حکایت داشتند. در این میان شاخص مدعیان بیکاری آمریکا هم پایین آمد. یعنی متقاضیان استفاده از مزایای بیمه بیکاری کاهش یافته است.

از دید تحلیلگران، این کاملاً طبیعی است که مدیران صندوق‌های پول از قرارداد آپشن ارزان برای پوشش ریسک سرمایه‌گذاری‌های خود استفاده کنند. چون اگر داده‌های اشتغال آمریکا بهتر از پیش‌بینی‌ها باشند، تمام بازارها بدون استثنا سقوط خواهند کرد و شاهد تقویت ارزش دلار آمریکا خواهیم بود.

پیش بینی دلار آمریکا 5 ژانویه 4 دلار آمریکا دیدبان: اخبار فارکس
پیش بینی دلار آمریکا – در بازار آپشن همه برای جهش شدید بازدهی اوراق آماده می شوند!

پیش بینی دلار آمریکا – سه شنبه ۱۲ دی

شاخص دلار آمریکا فصل چهارم سال ۲۰۲۳ را قوی آغاز کرد و توانست به بالاترین سطح خود در یک سال اخیر برسد. این حرکت صعودی شاخص دلار آمریکا با رشد بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا هم‌زمان بود. در ابتدای فصل چهارم سال ۲۰۲۳ بازار تصور می‌کرد که فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد. اما این روند صعودی ادامه‌دار نبود. بعد از این‌که اوج قیمتی جدید ۲۰۲۳ ثبت شد، شاخص دلار آمریکا سقوط کرد!

تحلیل دلار آمریکا

فصل چهارم سال ۲۰۲۳ دوره مهمی برای دلار آمریکا بود. در ابتدا دلار آمریکا سیر صعودی داشت، اما از اواسط فصل شاهد سقوط دلار آمریکا بودیم. در ابتدا بازار پیش‌بینی می‌کرد که نرخ بهره آمریکا باز هم افزایش خواهد یافت، اما خیلی زود این پیش‌بینی تغییر کرد و بازار و فدرال رزرو به این نتیجه رسیدند که نرخ بهره در ماه‌های آینده کاهش خواهد یافت، نه افزایش! این تغییر در پیش‌بینی آینده نرخ بهره آمریکا کل چشم‌انداز بازارهای مالی دنیا را تغییر داد. در این میان هم دلار سقوط کرد.
تا پایان فصل چهارم سال ۲۰۲۳ فدرال رزرو از حرف زدن در رابطه با کاهش نرخ بهره خودداری می‌کرد و نمی‌خواست به کاهش نرخ بهره تن دهد. اما در نهایت در نشست ماه دسامبر این اتفاق افتاد و فدرال رزرو تائید کرد که نرخ بهره را در سال ۲۰۲۴ پایین خواهد آورد.

هم‌زمان با کاهش فشارهای تورمی آمریکا، بازار به این نتیجه رسیده که فدرال رزرو در سال ۲۰۲۴ نرخ بهره را چند بار کاهش خواهد داد. خود فدرال رزرو آمریکا برای سه مرحله (یا ۰٫۷۵ واحد درصد) کاهش نرخ بهره آماده می‌شود. این مسئله باعث سقوط شدید بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا شده است. به طوری که بازدهی اوراق خزانه‌داری ۲ ساله آمریکا به زیر ۴٫۴۰ درصد سقوط کرد. پیش از آن، بازدهی این اوراق به ۵٫۲۵ درصد رسیده بود.

بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا هم از بالای ۵ درصد سقوط کرد و به زیر ۴ درصد رسید. دلار آمریکا هم با افت بازدهی اوراق و از دست دادن مزیت نرخ بهره‌ای خود سقوط کرد.

پیش‌بینی دلار آمریکا

تغییر غیرمنتظره در سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا به این معنی است که فدرال رزرو دیگر نگران رشد تورم نیست و بیشتر نگران رشد اقتصادی آمریکاست. این دیدگاه نمی‌تواند یک‌شبه تغییر کند. به همین دلیل تا وقتی‌که رشد اقتصادی آمریکا، فدرال رزرو را قانع نکرده، روند نزولی دلار آمریکا و نرخ بهره ادامه خواهد یافت.

با این حال معامله گران و سرمایه‌گذاران بایستی توجه کنند که تا پایان فصل اول سال ۲۰۲۴ شرایط می‌تواند کمی تغییر کند. در این سه‌ماهه داده‌های اقتصادی مهمی از آمریکا منتشر خواهند شد و مشخص خواهد شد که وضعیت تورم و رشد اقتصادی آمریکا به چه صورتی است.

در ماه‌های نوامبر و دسامبر ۲۰۲۳ شاهد رشد سریع بازار سهام آمریکا بودیم. وضعیت آرام بازارهای مالی عامل اصلی این رشد بود. انتظار می‌رود که این رشد بازار سهام آمریکا باعث افزایش مخارج مصرف‌کنندگان شود و رشد اقتصادی یا GDP آمریکا را تقویت کند.

اگر رشد اقتصادی آمریکا تقویت شود و بازار کار آمریکا هم رشد کند، شاهد بالا رفتن درآمدها و مخارج مصرف‌کنندگان خواهیم بود. در این صورت، نرخ رشد تورم آمریکا به ۲ درصد نخواهد رسید. در این صورت فدرال رزرو آمریکا نمی‌تواند نرخ بهره را کاهش دهد یا حداقل با سرعت بالایی پایین بیاورد.

با این حال خوش‌بینی در بازار و مقامات فدرال رزرو آمریکا وجود دارد که تورم در ماه‌های آینده سیر نزولی خواهد داشت. به خصوص که داده‌های اقتصادی سال ۲۰۲۳ از کاهش نرخ تورم حکایت داشتند. توجه داشته باشید که اگر داده‌های تورمی از افت فشارهای تورمی حکایت داشته باشند، شرایط برای کاهش سریع نرخ بهره آمریکا فراهم خواهد شد. در این سناریو، دلار آمریکا با سرعت بیشتری سقوط خواهد کرد.

پیش بینی دلار آمریکا 2 ژانویه 5 دلار آمریکا دیدبان: اخبار فارکس
عملکرد بازدهی اوراق خزانه داری آمریکا