سه شنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۲ – ۱۱:۴۵

دلار استرالیا از ارز های کالایی مهم بازار فارکس است. برای معامله گرانی که آشنایی خوبی با اقتصاد چین دارند، دلار استرالیا بهترین ابزار برای نوسان گیری از اقتصاد چین است! یعنی دلار استرالیا نه تنها بر اساس عوامل بنیادی اقتصاد استرالیا و آمریکا نوسان می کند، بلکه به عنوان نماینده اقتصاد چین در بازار فارکس هم عمل می کند. اقتصاد استرالیا رابطه قوی با اقتصاد چین و بازار کامودیتی دارد. هر اتفاقی که در بازار چین یا کالا روی دهد، مستقیما روی دلار استرالیا هم تاثیر خواهد گذاشت.

تحلیل بنیادی و سنتیمنتال دلار استرالیا

پیش بینی دلار استرالیا – سه شنبه ۲۵ مهر

امروز دلار استرالیا در برابر دلار آمریکا تقویت شد. لحن مقامات بانک رزرو استرالیا متمایل به سیاست‌های انقباضی یا هاوکیش بود. گزارش RBA Minutes (صورت جلسه آخرین نشست بانک مرکزی استرالیا) از احتمال افزایش نرخ بهره حکایت داشت.

تحلیل دلار استرالیا

در گزارش RBA Minutes جملات هاوکیشی مطرح شده و به همین دلیل انتظارات نرخ بهره‌ای دلار استرالیا تقویت شده است. مقامات بانک مرکزی تحمل افت آرام تورم را ندارند. از نظر آن‌ها بازار کار به نقطه عطف خود رسیده و در صورت ادامه رشد سریع تورم، به افزایش بیشتر نرخ بهره نیاز خواهد بود. همچنین گفته شده که چالش‌های اقتصادی چین می‌تواند بر اقتصاد استرالیا هم آسیب وارد کند.

عملکرد ضعیف اقتصاد چین تأثیر منفی روی دلار استرالیا دارد. فردا داده‌های GDP چین منتشر خواهند شد و انتظار می‌رود که بر نوسانات کوتاه‌مدت دلار استرالیا تأثیر بگذارند.

قیمت سنگ‌آهن امروز افزایش یافته است. سنگ‌آهن مهم‌ترین کالای صادراتی استرالیاست و رشد قیمت آن تأثیر مثبتی روی AUDUSD دارد.

علاوه بر این، انتظار می‌رود که شاخص خرده‌فروشی آمریکا محرک بعدی بازار باشد که امروز منتشر خواهد شد. اگر داده‌های اقتصادی آمریکا بهتر از پیش‌بینی‌ها باشند، شاهد افت AUDUSD و اگر ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌ها باشند، شاهد تقویت AUDUSD خواهیم بود.

پیش بینی دلار استرالیا 17 اکتبر 1 دلار استرالیا دیدبان: اخبار فارکس
پیش بینی دلار استرالیا

پیش بینی دلار استرالیا – دوشنبه ۱۷ مهر

دلار استرالیا بعد از تشدید جریانات ریسک گریزی تضعیف شده است. نگرانی‌ها از تشدید درگیری‌ها در خاورمیانه باعث بالا رفتن تقاضا برای دارایی‌های امن مثل دلار آمریکا شده و در مقابل دارایی‌های ریسکی مثل دلار استرالیا تضعیف شده‌اند.

تحلیل بنیادی دلار استرالیا

شاخص‌های آتی سهام آمریکا و اروپا از بازگشایی منفی بازارهای محلی حکایت دارند. دلار آمریکا پیش از تشدید جریانات ریسک گریزی به دلیل رشد بازدهی اوراق خزانه‌داری سیر صعودی داشت. روز جمعه هم داده‌های بازار کار آمریکا شانس افزایش نرخ بهره را بالا بردند.

بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا در معاملات روز جمعه به بالاترین سطح از سال ۲۰۰۷ رسید. در حالی که نرخ بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله استرالیا پایین آمده است.

تفاوت بازدهی اوراق قرضه استرالیا و آمریکا رابطه مستقیمی با جفت ارز AUDUSD دارد. اما معاملات ابتدایی هفته بیش از حد به نفع دلار آمریکا بودند. بازار نگران تشدید بحران انرژی در دنیاست که می‌تواند باعث تشدید فشارهای تورمی و بالا رفتن نرخ‌های بهره شود. این اتفاق تنها به نفع دلار آمریکا خواهد بود.

پیش بینی دلار استرالیا 9 اکتبر 2 دلار استرالیا دیدبان: اخبار فارکس
پیش بینی دلار استرالیا – رابطه تفاوت بازدهی اوراق قرضه استرالیا و آمریکا با جفت ارز AUDUSD

پیش بینی دلار استرالیا – سه شنبه ۱۱ مهر

دلار استرالیا بعد از نشست بانک مرکزی به حرکت نزولی خود ادامه داد. بانک رزرو استرالیا تغییری در نرخ‌های بهره اعمال نکرد. بازار هم چنین انتظاری داشت.

تحلیل بنیادی دلار استرالیا

بانک رزرو استرالیا نرخ بهره را برای چهارمین ماه متوالی در ۴٫۱ درصد نگه داشت. اما اعلام کرد که در صورت تشدید فشارهای تورمی، به افزایش نرخ بهره نیاز خواهد بود. از نظر بانک رزرو استرالیا، نرخ رشد تورم هنوز هم بالاست و بازار کار استرالیا هم وضعیت خوبی دارد. پیش‌بینی بانک مرکزی از تورم هم بدون تغییر باقی ماند. از نظر بانک مرکزی، تورم استرالیا تا پایان سال ۲۰۲۵ به محدوده ۲ تا ۳ درصدی خواهد رسید.

چشم‌انداز تورمی و نرخ بهره‌ای دلار استرالیا

در ماه اوت شاخص بهای مصرف‌کننده یا تورم CPI استرالیا به ۵٫۲ درصد رسید، که با هدف تورمی ۲ تا ۳ درصدی بانک مرکزی فاصله زیادی دارد. افزایش اخیر قیمت نفت خام می‌تواند پیش‌بینی بانک مرکزی را تغییر دهد و احتمال افزایش نرخ بهره را بالا ببرد. از نظر بازار، بانک رزرو استرالیا تا اوایل سال ۲۰۲۴ نرخ بهره را یک بار دیگر افزایش خواهد داد و در سال ۲۰۲۴ هم تغییری در نرخ بهره اعمال نخواهد کرد.

آیا چین از دلار استرالیا حمایت می‌کند؟

در همین حال از چین اخبار مثبتی به گوش می‌رسد. فعالیت‌های اقتصادی در بخش تولیدی چین افزایش یافته است. فعالیت کارخانجات برای اولین بار در شش ماه گذشته بیشتر شده است. در ماه اوت هم شاهد رشد شاخص خرده فروشی و کاهش فشارهای تورمی چین بودیم. این یعنی رشد اقتصادی چین پایین‌ترین سطح خود را پشت سر گذاشته و در حال بازگشت صعودی است. هر گونه بهبود در چشم‌انداز اقتصادی چین، به نفع دلار استرالیا خواهد بود.

پیش بینی دلار استرالیا 3 اکتبر 3 دلار استرالیا دیدبان: اخبار فارکس
پیش بینی دلار استرالیا