در این صحفه آخرین وضعیت بنیادی و تکنیکال جفت ارز GBPUSD بررسی می شود. در این بخش نگاه اصلی ما به خود پوند انگلیس است و از دید کوتاه و بلند مدت آن را بررسی می کنیم. همچنین استراتژی و تحلیل سایر فعالین حرفه ای هم در نظر گرفته شده تا پیش بینی بازار از آینده GBPUSD را به تصویر بکشیم.

پیش بینی پوند انگلیس و GBPUSD

تحلیل بنیادی پوند انگلیس – دوشنبه ۵ تیر

هفته گذشته بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره را بیشتر از پیش‌بینی‌ها افزایش داد. هر چند که بازار برای این اتفاق آماده نبود، اما واکنش جدی هم به آن نشان نداد. این واکنش می‌تواند از تضعیف جزئی پوند در برابر رقبا حکایت داشته باشد.

نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی انگلیس

بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره را به جای ۰٫۲۵ واحد درصد، ۰٫۵۰ واحد درصد بالا برد. با رسیدن نرخ بهره انگلیس به محدوده ۵ درصدی، نرخ بهره این کشور به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۰۸ رسید. داده‌های اقتصادی انگلیس که هفته گذشته منتشر شدند، نشانگر باقی ماندن نرخ رشد تورم در سطوح بالاتر بودند. تورم انگلیس در ماه مه با نرخ رشد سالانه ۸٫۷ درصدی افزایش یافته است. به همین دلیل بانک مرکزی انگلیس مجبور به واکنش بود.

انتظارات نرخ بهره‌ای انگلیس

پیش از نشست تعیین نرخ بهره انگلیس، بانک مرکزی در ماه مه نرخ بهره را به اندازه ۰٫۲۵ واحد درصد افزایش داده بود. در ماه آوریل هم تغییری در نرخ بهره اعمال نکرده بود. در حال حاضر از دید بازار شانس رسیدن نرخ بهره انگلیس به محدوده ۶٫۲۵ درصد تا پایان سال ۲۰۲۳ به ۵۰ درصد رسیده است. افزایش سریع نرخ بهره انگلیس می‌تواند ریسک وقوع رکود اقتصادی در سال آینده میلادی را تشدید کند.

برآورد نرخ بهره انگلیس 26 ژوئن 1 تحلیل بنیادی فارکس اونس طلا و نفت خام
برآورد نرخ بهره انگلیس برای ماه های آینده

تحلیل بنیادی پوند انگلیس – دوشنبه ۲۹ خرداد

پوند انگلیس اکثر رشدهای هفته گذشته را حفظ کرده است. با این حال اندکی در برابر دلار آمریکا تضعیف شده است. این هفته نشست بانک مرکزی انگلیس برگزار خواهد شد. اخیراً لحن بانک مرکزی انگلیس هاوکیش یا متمایل به افزایش نرخ بهره بوده و از پوند انگلیس حمایت کرده است.

آینده نرخ‌های بهره انگلیس

اخیراً داده‌های اشتغال و تورمی انگلیس منتشر شدند که هر دو سیر صعودی داشتند. این یعنی بانک مرکزی انگلیس می‌تواند در نشست این هفته نرخ بهره را به اندازه ۰٫۲۵ واحد درصد بالا ببرد.

از دید بازار شانس افزایش نرخ بهره در نشست این هفته بانک مرکزی به ۷۳ درصد رسیده است. انتظار می‌رود که تا پایان سال ۲۰۲۳ نرخ بهره انگلیس به اندازه ۱٫۲۵ واحد درصد افزایش یابد.

با این حال چنین پیش‌بینی کمی خوش‌بینانه به نظر می‌رسد، چون‌که اقتصاد جهانی درگیر ریسک رکود اقتصادی است و همین مسئله می‌تواند بر اقتصاد انگلیس هم فشار بیاورد و شرایط را برای بالا بردن نرخ بهره سخت‌تر کند.

اثر دلار آمریکا بر جفت ارز GBPUSD

از دید بخش دلاری جفت ارز GBPUSD این هفته نشست رئیس فدرال رزرو آمریکا با کمیته بانکی سنا را در پیش رو داریم و انتظار می‌رود که دیدگاه‌های رئیس فدرال رزرو آمریکا بر بازار و دلار آمریکا تأثیر جدی بگذارد. این در حالی است که این هفته تقویم اقتصادی فارکس گزارش مهمی برای دلار آمریکا ندارد.

پیش بینی پوند انگلیس 19 ژوئن 2 تحلیل بنیادی فارکس اونس طلا و نفت خام
برآورد نرخ بهره انگلیس