یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ – ۱۳:۴۱

تصور این‌که بانک مرکزی اروپا خیلی دیرتر از سایر بانک‌های مرکزی دنیا به سمت سیاست‌های انقباضی حرکت خواهد کرد، باعث شده تا یورو تحت فشار فروش قرار بگیرد. درحالی‌که مدتی پیش بازار انتظار افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا را داشت، اما این دیدگاه نقض شده و به همین دلیل شاهد سقوط جفت ارز EURUSD هستیم. فشارهای فروش در یورو بعد از انتشار داده‌های تورمی آمریکا تشدید شده است.
نشست روز ۱۶ دسامبر بانک مرکزی اروپا برای بازار اهمیت زیادی دارد. در این نشست برآوردهای اقتصادی اعضای بانک مرکزی اروپا به روز رسانی خواهد شد. هر چند که رشد تورم ناحیه یورو در ماه اکتبر به ۴٫۱ درصد رسید، اما هنوز معلوم نیست که اعضای بانک مرکزی انتظار ادامه رشد سریع تورم را دارند یا خیر؟ رشد ۴٫۱ درصدی تورم ناحیه یورو دو برابر هدف تورمی بانک مرکزی اروپاست و همچنین بالاترین نرخ رشد تورم در ۱۳ سال گذشته است. خبر بد برای خریداران یورو این است که به احتمال زیاد هنوز هم از دید بانک مرکزی اروپا رشد سریع تورم موقتی است. این یعنی شاید در آینده نزدیک شاهد سقوط EURUSD به زیر ۱٫۱۴ دلار باشیم.
طبق زمان‌بندی فعلی، بانک مرکزی اروپا برنامه خرید اضطراری اوراق را تا ماه مارس ۲۰۲۲ به پایان خواهد رساند و سایر برنامه‌های خرید اوراق قرضه را هم تا فصل پاییز آینده متوقف خواهد کرد. اما از دید بانک مرکزی به احتمال زیاد افزایش نرخ بهره‌ای تا پایان سال ۲۰۲۲ در کار نخواهد بود. این در حالی است که سایر بانک‌های مرکزی دنیا یا به برنامه خرید اوراق قرضه خود پایان داده‌اند و یا خیلی زودتر از بانک مرکزی اروپا این کار را خواهند کرد. برخی دیگر از بانک‌های مرکزی هم روند افزایش نرخ بهره را شروع کرده‌اند.
در هفته پیش رو داده‌های اقتصادی از ناحیه یورو منتشر خواهند شد. داده‌های GDP فصل سوم سال ۲۰۲۱ و داده‌های تورمی در کانون توجهات خواهند بود. واگرایی سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا با سایر بانک‌های مرکزی دنیا به ضرر یورو تمام خواهد شد.