چهارشنبه 10 آذر 1400 – 10:03

دیروز ارزهای ریسکی به همراه بازارهای سهام سقوط کردند. رئیس فدرال رزرو آمریکا گفته که دیگر نمی‌توان رشد سریع تورم را موقتی یا گذرا توصیف کرد. اطلاعیه دیروز فدرال رزرو آمریکا برای بازار اهمیت زیادی دارد. سرمایه‌گذاران ماه‌ها منتظر چنین روزی بودند که فدرال رزرو تائید کند، رشد سریع تورم به این زودی‌ها متوقف نخواهد شد. به خصوص که سایر بانک‌های مرکزی خیلی زودتر از فدرال رزرو به چنین نتیجه‌ای رسیده بودند.
از دید پاول، رشد سریع تورم آمریکا تا نیمه دوم سال ۲۰۲۲ متوقف نخواهد شد. به همین دلیل پاول گفته که بهتر است در نشست تعیین نرخ بهره روز ۱۴ دسامبر، در رابطه با خروج سریع از برنامه خرید اوراق قرضه بحث شود. شاید فدرال رزرو برنامه خرید اوراق قرضه را چند ماه زودتر از برآوردهای قبلی به پایان برساند. در این میان بایستی توجه داشت که زمان‌بندی سخنان دیروز رئیس فدرال رزرو هم مهم است.
سویه جدید کرونا به یک ریسک جدی تبدیل شده است. هنوز دانشمندان نتوانسته‌اند ویژگی‌ها و رفتار این سویه جدید را درک کنند. انتظار می‌رود که حداقل یک هفته تا ده روز آینده جزئیات بیشتری از امیکرون منتشر شود. فدرال رزرو می‌توانست این یک هفته یا ده روز را صبر کند و سپس در رابطه با سیاست‌های پولی حرف بزند. اما فدرال رزرو ترجیح داده که منتظر اطلاعات جدید در رابطه با سویه جدید کرونا نماند. این یعنی واقعاً فدرال رزرو نگران رشد سریع تورم است و به همین دلیل می‌خواهد خیلی زود اقدامات لازم برای مقابله با رشد سریع تورم را انجام دهد.
سخنان رئیس فدرال رزرو آمریکا نشان می‌دهند که ریسک کرونا برای اقتصاد آمریکا جدی است، اما تا وقتی‌که قرنطینه‌ای اعمال نشده، ریسک سویه جدید کرونا هم قابل چشم‌پوشی است. این یعنی اگر قرنطینه‌ای در کار نباشد، فدرال رزرو به خروج سریع از سیاست‌های انبساطی پولی ادامه خواهد داد. می‌توان پیش‌بینی کرد که در گزارش برآوردهای اقتصادی فدرال رزرو که در نشست ماه دسامبر به روز رسانی خواهند شد، طرفداران افزایش نرخ بهره بیشتر خواهد شد.