اگر قصد دارید بدون داشتن هیچ سیستم معاملاتی یا برنامه‌ریزی اساسی و تنها بر پایه حدس و گمان به معامله بپردازید متاسفانه باید بگوییم که در بلندمدت شانس بسیار کمی برای موفقیت خواهید داشت. معامله‌گری بر اساس یک متدلوژی موفق تنها چیزی است که به شما در معامله‌گری شانس پیروزی می دهد.
معامله‌گری با ثبات بر اساس یک سیستم یا متدولوژی قوی، شما را قادر می‌سازد تا به نحوی معامله کنید که در دراز مدت به موفقیت برسید، ریسک‌ها را کنترل کنید و خودخواهی و احساسات خود را به شکلی مخرب وارد معاملات نکنید.
در این جا یک چک لیست معاملاتی شامل ده سوال آورده‌ایم که باید پیش از هر معامله از خود بپرسید. می‌توانید این ده سوال را روی یک برگه نوشته و همیشه همراه خود داشته باشید تا در هنگام معاملات به راحتی به آن رجوع کنید.

۱-آیا این معامله طبق سبک معاملاتی من انجام می‌شود؟ (سبک معاملاتی شما هرچه می‌خواهد باشد، معامله‌گری سوئینگ، مومنتوم، بریک‌اوت، دنبال کردن روند، معاملات روزانه یا هر روش دیگر، باید ببینید آیا معامله‌ای که قصد انجام آن را دارید، با سبک معاملاتی شما همخوانی دارد یا خیر؟)

۲- قصد دارم حجم معاملاتم چقدر بزرگ باشد؟ قصد دارم چه مقدار از سرمایه خود را به خطر بیندازید؟ آیا ریسک معاملات خود را به ۱ یا ۲ درصد از سرمایه‌ام محدود کرده‌ام؟

۳- ریسک کاهش سرمایه‌ام بر مبنای سرمایه‌ای که اکنون تحت تاثیر ریسک است چقدر است؟

۴-چرا قصد دارم در این نقطه وارد معامله شوم؟ تریگر معامله کجاست؟

۵-چگونه از معامله، با سود خارج می‌شوم؟ با استفاده از حد سود یا استاپ متحرک (تریلینگ استاپ)؟

۶-در چه قیمتی متوجه می شوم که اشتباه کرده‌ام؟ حد ضرر من بر اساس حجم معامله‌ام کجاست؟

۷- آیا هنگامی که حد ضرر من زده شد، اعتراف می‌کنم که اشتباه کرده‌ام یا خودخواهی من مانع آن می‌شود و به امید بازگشت قیمت معامله را حفظ می‌کنم؟

۸-آیا ریسک من به اندازه کافی پایین است که بتوانم بدون سرزنش بازار، ضرر و زیان را تحمل کنم؟

۹-آیا واقعا می‌توانم این پول را به خطر بیندازم یا برای پرداخت صورت‌ حساب‌های آتی به آن نیاز دارم؟ با سرمایه اضافی معامله کنید، نه هزینه‌های زندگی‌تان

۱۰- آیا در این معامله متعهد به انضباط و رعایت برنامه معاملاتی خود هستم یا خیر؟

پاسخ به این سوالات بیش از هرچیز دیگری می‌تواند موفقیت شما را در معاملات تعیین کند.

منبع: newtraderu

بیشتر بخوانید: چک لیست ۷ مرحله‌ای پیش از آغاز هر معامله در فارکس

جهت پیگیری اخبار و تحلیل های فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرامی UtoFX بپیوندید.