جمعه 5 آذر 1400 – 14:53

عملکرد دلار آمریکا در برابر ارز های اصلی فارکس

بازار فارکس – جریانات ریسک گریزی باعث تقویت ارزش فران و ین ژاپن شده است. یورو هم در برابر دلار آمریکا تقویت شده است.

جریانات ریسک گریزی در بازارهای مالی جهانی به راه افتاده و از بازار سهام گرفته تا کالا شاهد تشدید فشارهای فروش هستیم. تقاضا برای دارایی‌های امن بالا آمده است. سرمایه‌گذاران نگران‌اند که شاید سویه جدید کرونا بر روند بهبود اقتصاد جهانی آسیب وارد کند.
همه نگاه‌ها به شروع معاملات بازار سهام آمریکاست. دیروز بازار سهام آمریکا تعطیل بود و امروز هم زودتر از موعد معمول بسته خواهد شد. عملکرد شاخص‌های آتی سهام آمریکا نشان می‌دهند که جریانات ریسک گریزی به بازار آمریکا هم سرایت خواهد کرد. افزایش تقاضا برای اوراق خزانه‌داری آمریکا باعث کاهش نرخ بازدهی این اوراق شده است. به نظر می‌رسد که نه‌تنها بازار به دنبال دارایی‌های امنی مثل اوراق خزانه‌داری رفته، بلکه انتظارات نرخ بهره‌ای هم تضعیف شده است. در بازار فارکس، ین ژاپن نقش پررنگ‌تری در جریانات ریسک گریزی داشته و به عنوان ارز امن عمل کرده است.
شاخص‌های آتی S&P 500 و داوجونز بدترین عملکرد را داشته‌اند. شاخص آتی سهام راسل ۲۰۰۰ تا ۵٫۴ درصد هم پایین آمده است. سهام شرکت‌های فناوری هم وضعیت مشابهی دارند. بازار سهام اروپا هم در حال ثبت بزرگ‌ترین افت در ۱۳ ماه گذشته است. انتظارات نرخ بهره‌ای بازار هم به طور قابل‌توجهی تضعیف شده است. سرمایه‌گذاران بر این باورند که اگر شیوع سویه جدید کرونا جدی باشد، بانک‌های مرکزی مجبور خواهند شد تا برای حمایت از اقتصاد جهانی، از افزایش نرخ بهره خودداری کنند.
در بازار فارکس، ین ژاپن و فرانک سوئیس به مقصد جریانات ریسک گریزی تبدیل شده‌اند و دلار آمریکا تحت فشار قرار گرفته است. حتی یورو در برابر دلار آمریکا تقویت شده است. با وجود این‌که جریانات ریسک گریزی بازار را فرا گرفته، اما برخی از تحلیلگران بر این باورند که شرایط خیلی هم بد نیست و واکنش امروز بازار موقتی خواهد بود.